Czy można czyścić płytę indukcyjną płynem do szyb

czyszczenie plyty indukcyjnej

Decydując się na zakup płyty indukcyjnej, powinniśmy pamiętać o tym, że wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Łatwo ją zarysować, a przypalony tłuszcz czy resztki jedzenia nie schodzą z niej tak łatwo. W dzisiejszym artykule odpowiemy, czy można czyścić płytę indukcyjną płynem do szyb i w jaki sposób o nią dbać, by służyła nam jak najdłużej i dobrze się prezentowała.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi

Zanim zabierzemy się za czyszczenie płyty indukcyjnej powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi. Być może nasze urządzenie wymaga użycia specjalnych środków czystości – kremów lub lakierów polecanych przez producenta. Poza tym znajdziemy tam również informacje o tym, jak uniknąć uszkodzenia płyty oraz jak dbać o własne bezpieczeństwo.

 

W przypadku zabrudzenia, działaj od razu

Jeżeli podczas gotowania, tłuszcz, kawałek jedzenia lub masy z dodatkiem cukru dostanie się na płytę, powinniśmy ją natychmiast wyłączyć, poczekać aż wystygnie i zmyć zabrudzenie jeszcze przed jego zaschnięciem. Wtedy jesteśmy w stanie wyczyścić ją bez ryzyka zarysowania. O tym, jak postępować w przypadku starszych zabrudzeń piszemy poniżej.

 

Sprawdź płyty indukcyjne na Matrix Media!

Jakich środków używać do czyszczenia płyty indukcyjnej?

Do czyszczenia płyty indukcyjnej potrzebować będziemy specjalnej, przeznaczonej do tego celu skrobaczki, miękkiej szmatki, gąbki oraz ręczników papierowych.

Środkami czyszczącymi mogą być: płyn do mycia szyb, płyn do zmywania naczyń, ocet lub specjalne mleczka, kremy i lakiery polecane do płyty indukcyjnej danego producenta.

 

Jak czyścić płytę indukcyjną?

Zanim rozpoczniemy czyszczenie płyty indukcyjnej, upewnijmy się, że jest wyłączona i że wystygła po ostatnim użyciu. Używając płynu do mycia okien, do zmywania naczyń, octu rozpuszczonego w wodzie lub innego, dowolnego środka do czyszczenia płyty oraz miękkiej szmatki czy też gąbki, wycieramy dokładnie powierzchnię płyty. W następnym etapie płuczemy ją wodą i wycieramy za pomocą ręczników papierowych. Takie czyszczenie powinniśmy powtarzać po każdym użyciu. Wtedy płyta indukcyjna zawsze będzie się dobrze prezentowała.

 

Płyta indukcyjna – jak usunąć zeschnięty tłuszcz i resztki pokarmu

Jeżeli podczas gotowania tłuszcz lub kawałki pokarmu dostały się na płytę i nie zareagowaliśmy od razu, czeka nas trochę więcej pracy. Używają wybranego środka czyszczącego i gąbki, wycieramy płytę tak dokładnie, jak to możliwe. Jeżeli brud nie ustąpi, czynność powtarzamy. Możemy skorzystać również ze skrobaczki. Uważajmy jednak, aby nie zarysować płyty. Smugi pozostałe po czyszczeniu usunąć możemy wodą z octem.

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad tym jaką wybrać płytę grzewczą, to koniecznie sprawdź nasz kolejny artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.