Dobry smartfon średniej klasy – jak kupować?

Dobry smartfon średniej klasy, czyli jaki

Kupujesz smartfon do ze średniej półki? Dzisiaj pokażemy Ci na co głównie warto zwrócić uwagę podczas wybierania dobrego modelu z przedziału cenowego miedzy 800zł a 1200zł. Przedstawimy również kilka modeli godnych polecenia.

Wykonanie i ekran

Obecnie na rynku mamy dostępny szeroki wachlarz smartfonów o przekątnych od 4,5 cala do aż 6 cali. Podczas wybierania stosownego urządzenia zalecamy zwrócić uwagę na docelowe zastosowanie. Smartfony o przekątnej 5,7-6 cala są stosunkowo duże i podczas noszenia w kieszeni można łatwo uszkodzić lub porysować urządzenie. Plusem jest jednak komfort korzystania z bardzo dużego wyświetlacza. Mniejsze smartfony o przekątnej ekranu 4,7 są wygodne w przenoszeniu oraz codziennemu użytkowaniu, niektóre modele nie obsługują jednak najwyższej rozdzielczości Full HD – powoduje to właśnie wielkość wyświetlacza.

Typy wyświetlaczy

Słów kilka o rodzajach wyświetlaczy, które możemy podzielić na dwa główne kierunki czyli te cechujące się największą wytrzymałością i odpornością na zarysowania oraz te które dają jak najlepsze odwzorowanie kolorów oraz jasność obrazu.

Retina – ekranu HiDPI (o wysokiej ilości pikseli) najczęściej stosowany w wyświetlaczach wykorzystywanych przez firmę Apple. W iPhone’ie służy ona do określenia rozdzielczości klasy 1136 x 640 pikseli przy czterocalowej przekątnej, w MacBookach – jeszcze większej.

PureMotion HD+ – to wynalazek Nokii. Ekran o rozdzielczości 1280 x 768 i konkretny zestaw cech, taki jak dobre odwzorowanie barw, dobre kąty widzenia i czytelność w silnym świetle, co ma związek z kolejną nazwą: ClearBlack. Ta ostatnia, w teorii, pozwala zaoszczędzić baterię przez zmniejszenie jasności ekranu, a jednocześnie dba o czytelność treści.

Super AMOLED – to nowość od Samsunga “Super” oznacza tutaj m.in. połączenie panelu dotykowego ze szkłem pokrywającym sam wyświetlacz, zwiększenie jasności, zmniejszenie refleksów i ograniczenie zużycia energii o ok. jedną piątą w porównaniu do standardowego AMOLED-a.

TRILUMINOS – Ekrany Smartfonów i tabletów od SONY obsługują z kolei technologię TRILUMINOS. Wykorzystano tutaj filtr umieszczony pomiędzy białymi diodami LED, a panelem wyświetlacza, mający zapewniać odwzorowanie szerszej przestrzeni barw. Za jakość obrazu odpowiada tu też silnik X-Reality, mający analizować aktualnie wyświetlaną treść i – w zależności od potrzeby – podnosić kontrast, saturację i ostrość.

Piękne jest wnętrze

Smartfony w średniej półce nie mogą się porównywać pod kątem mocy obliczeniowej z najbardziej popularnymi flagowcami, gdyż te potrafią prześcigać nawet niektóre komputery. Jednak w średniej półce można znaleźć wiele przyzwoitych procesorów i pamięci, które gwarantują przyzwoitą moc obliczeniową i tylko ktoś bardzo wymagający mógłby tutaj narzekać.

Najczęściej telefony w przedziale cenowym 800 – 1200 złotych oferują 1GB pamięci RAM oraz niestety najczęściej procesor typu Snapdragon z serii 4×0. Producenci z uporem maniaka wolą instalować w segmencie uważanym przez nich za średni rozwiązania bardzo połowiczne, przez co nie zawsze dostajemy to czego nam trzeba. Mowa tu o ciągłym stawianiu na Snapdragona 410 (zamiast 610/615 czy MediaTeków o zbliżonej wydajności, np. MT6753), który jest wydajniejszy od swojego poprzednika o jakieś 10% (więc różnica w porównaniu ze średniakami z zeszłego roku jest iluzoryczna).

Mimo wszystko do przeglądania internetu oraz obsługiwania multimediów telefony ze średniej półki sprawdzają się bardzo dobrze, różnice systemowe ukazują swoje prawdziwe oblicze najczęściej w przypadku zawieszeń i płynności działania systemu oraz w testach benchmarkowych.

Poproś naszych specjalistów o pomoc a z przyjemnością pomożemy Ci wybrać najlepszy produkt w odpowiadającym Ci przedziale cenowym. Odpowiemy również na wszystkie Twoje pytania odnośnie najważniejszych zalet interesującego Cię modelu.

Sprawdź naszą ofertę telefonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.