Site icon Nowinki z rynku AGD i RTV | BLOG MatrixMedia.pl

Dobry smartfon średniej klasy – jak kupować?

Dobry smartfon średniej klasy, czyli jaki

smartfon do 1200 złotych jaki wybrać?

Kupujesz smartfon do ze średniej półki? Dzisiaj pokażemy Ci na co głównie warto zwrócić uwagę podczas wybierania dobrego modelu z przedziału cenowego miedzy 800zł a 1200zł. Przedstawimy również kilka modeli godnych polecenia.

Wykonanie i ekran

Obecnie na rynku mamy dostępny szeroki wachlarz smartfonów o przekątnych od 4,5 cala do aż 6 cali. Podczas wybierania stosownego urządzenia zalecamy zwrócić uwagę na docelowe zastosowanie. Smartfony o przekątnej 5,7-6 cala są stosunkowo duże i podczas noszenia w kieszeni można łatwo uszkodzić lub porysować urządzenie. Plusem jest jednak komfort korzystania z bardzo dużego wyświetlacza. Mniejsze smartfony o przekątnej ekranu 4,7 są wygodne w przenoszeniu oraz codziennemu użytkowaniu, niektóre modele nie obsługują jednak najwyższej rozdzielczości Full HD – powoduje to właśnie wielkość wyświetlacza.

Typy wyświetlaczy

Słów kilka o rodzajach wyświetlaczy, które możemy podzielić na dwa główne kierunki czyli te cechujące się największą wytrzymałością i odpornością na zarysowania oraz te które dają jak najlepsze odwzorowanie kolorów oraz jasność obrazu.

Retina – ekranu HiDPI (o wysokiej ilości pikseli) najczęściej stosowany w wyświetlaczach wykorzystywanych przez firmę Apple. W iPhone’ie służy ona do określenia rozdzielczości klasy 1136 x 640 pikseli przy czterocalowej przekątnej, w MacBookach – jeszcze większej.

PureMotion HD+ – to wynalazek Nokii. Ekran o rozdzielczości 1280 x 768 i konkretny zestaw cech, taki jak dobre odwzorowanie barw, dobre kąty widzenia i czytelność w silnym świetle, co ma związek z kolejną nazwą: ClearBlack. Ta ostatnia, w teorii, pozwala zaoszczędzić baterię przez zmniejszenie jasności ekranu, a jednocześnie dba o czytelność treści.

Super AMOLED – to nowość od Samsunga “Super” oznacza tutaj m.in. połączenie panelu dotykowego ze szkłem pokrywającym sam wyświetlacz, zwiększenie jasności, zmniejszenie refleksów i ograniczenie zużycia energii o ok. jedną piątą w porównaniu do standardowego AMOLED-a.

TRILUMINOS – Ekrany Smartfonów i tabletów od SONY obsługują z kolei technologię TRILUMINOS. Wykorzystano tutaj filtr umieszczony pomiędzy białymi diodami LED, a panelem wyświetlacza, mający zapewniać odwzorowanie szerszej przestrzeni barw. Za jakość obrazu odpowiada tu też silnik X-Reality, mający analizować aktualnie wyświetlaną treść i – w zależności od potrzeby – podnosić kontrast, saturację i ostrość.

Piękne jest wnętrze

Smartfony w średniej półce nie mogą się porównywać pod kątem mocy obliczeniowej z najbardziej popularnymi flagowcami, gdyż te potrafią prześcigać nawet niektóre komputery. Jednak w średniej półce można znaleźć wiele przyzwoitych procesorów i pamięci, które gwarantują przyzwoitą moc obliczeniową i tylko ktoś bardzo wymagający mógłby tutaj narzekać.

Najczęściej telefony w przedziale cenowym 800 – 1200 złotych oferują 1GB pamięci RAM oraz niestety najczęściej procesor typu Snapdragon z serii 4×0. Producenci z uporem maniaka wolą instalować w segmencie uważanym przez nich za średni rozwiązania bardzo połowiczne, przez co nie zawsze dostajemy to czego nam trzeba. Mowa tu o ciągłym stawianiu na Snapdragona 410 (zamiast 610/615 czy MediaTeków o zbliżonej wydajności, np. MT6753), który jest wydajniejszy od swojego poprzednika o jakieś 10% (więc różnica w porównaniu ze średniakami z zeszłego roku jest iluzoryczna).

Mimo wszystko do przeglądania internetu oraz obsługiwania multimediów telefony ze średniej półki sprawdzają się bardzo dobrze, różnice systemowe ukazują swoje prawdziwe oblicze najczęściej w przypadku zawieszeń i płynności działania systemu oraz w testach benchmarkowych.

Poproś naszych specjalistów o pomoc a z przyjemnością pomożemy Ci wybrać najlepszy produkt w odpowiadającym Ci przedziale cenowym. Odpowiemy również na wszystkie Twoje pytania odnośnie najważniejszych zalet interesującego Cię modelu.

Sprawdź naszą ofertę telefonów.

Exit mobile version