Elektryczna hulajnoga czy elektryczna deskorolka – co lepsze?

Deskorolka elektryczna Skymaster i hulajnoga elektryczna Kawasaki

Niewielkie, wręcz podręczne pojazdy napędzane energią elektryczną stają się coraz bardziej widoczne na polskich ulicach. Największym zainteresowaniem cieszą się hulajnogi oraz hoverboardy, zwane też deskorolkami elektrycznymi. Które z nich wybrać dla siebie lub dziecka?

Elektryczne hulajnogi i deskorolki podbijają serca Polaków

Dawniej dorośli Polacy lekceważąco spoglądali na wszelkie pojazdy o mniejszych rozmiarach od roweru. Hulajnogi i deskorolki były traktowane w naszym kraju wyłącznie jako zabawki dla dzieci i młodzieży. Minęło jednak kilka lat i w tym względzie dokonała się rewolucja. Rosnące korki na drogach i większa świadomość ekologiczna spowodowały, że Polacy zaczęli rozglądać się za alternatywnymi metodami poruszania sie po mieście, które pozwalają zaoszczędzić czas oraz ograniczyć szkodliwe zanieczyszczenia w powietrzu. Dlatego nie trudno dziś spotkać dwudziesto-, trzydziesto- lub czterdziestolatków sunących po chodnikach na pojazdach tak niedużych, że w razie czego, są w stanie wziąć je pod pachę i wejść z nimi do sklepu, bądź kawiarni.

CZYTAJ TAKŻE – Ninebot by SEGWAY ES1 / ES2 – premiera

Spory wpływ na spopularyzowanie alternatywnych środków transportu indywidualnego miał rozwój napędów elektrycznych oraz akumulatorów. Dzięki temu do przemieszczania się na hulajnogach i deskorolkach nie trzeba używać już tylko siły własnych mięśni, ale można wspomagać się osiągnięciami najnowszej techniki. W ten sposób dojazdy do pracy, czy szkoły mogą być nie tylko szybsze, lecz również mniej wyczerpujące.

Hulajnogi elektryczne są bezpieczne

Przez dorosłych zazwyczaj są wybierane hulajnogi elektryczne. Aby na nich jeździć, nie trzeba szczególnie dużych umiejętności. Każdy, kto potrafi utrzymać równowagę na rowerze, poradzi sobie też z hulajnogą. Dzięki kierownicy, którą trzyma się podczas przemieszczania trudniej się wywrócić i łatwiej zapanować nad jednośladem, a przede wszystkim da się lepiej wyhamować.

Hulajnogi elektryczne

Niektóre modele hulajnóg elektrycznych posiadają lampę do oświetlania drogi, dzwonek ostrzegawczy oraz wyświetlacz LCD informujący o osiąganej prędkości i stanie baterii. To sprawia, że jazda na nich – pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad – jest bezpieczna. Prędkość maksymalna modeli oferowanych na rynku waha się od 12 do nawet 25 km/h, natomiast zasięg na jednym ładowaniu wynosi od 10 do 30 km. Dużą zaletą hulajnóg jest możliwość jazdy nawet po zupełnym rozładowaniu. Wtedy po prostu można odpychać się nogą, jak na zwykłej hulajnodze.

Deskorolki elektryczne są świetne do zabawy

Produktem cieszącym się większą popularnością wśród dzieci są hoverboardy, potocznie nazywane też deskorolkami elektrycznymi. Do poruszania się na nich trzeba mieć trochę więcej wprawy, ponieważ do jazdy, skręcania i hamowania trzeba odpowiednio balansować ciałem. Urządzenie wykorzystuje do sterowania mocą silników wbudowany żyroskop i akcelerometr. To powoduje, że kierowanie nie wymaga użycia rąk, ale jednocześnie łatwo można stracić równowagę. W porównaniu z hulajnogami, na hoverboardzie można np. kręcić efektowne piruety i łatwiej przewozić różne rzeczy, ponieważ można je po prostu trzymać w dłoniach.

Deskorolki elektryczne

Producenci często wyposażają swoje deskorolki w wbudowane głośniki bezprzewodowe. Da się je sparować z telefonem lub tabletem za pomocą technologii bluetooth i odtwarzać podczas jazdy ulubione piosenki. Z tego względu szczególnie uwielbiają je dzieci, bo zabawa na hoverboardzie sprawia im jeszcze więcej frajdy. Niektóre modele posiadają również specjalne aplikacje na smartfony, w których można sprawdzać parametry pracy urządzenia, jak np. prędkość, przebieg i stan naładowania baterii. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, by deskorolka dysponowała systemem samodzielnego pozycjonowania oraz pneumatyczne koła, co zapewni większy komfort jazdy.

CZYTAJ TAKŻE – Deskorolka Skymaster – gadżet czy środek transportu?

Trudno udzielić konkretnej odpowiedzi co jest lepsze: hulajnoga elektryczna czy hoverboard? Każdy z tych pojazdów posiada swoje niezaprzeczalne zalety i dla każdego najistotniejsza będzie inna cecha. Jedno nie pozostawia żadnych wątpliwości – warto stać się posiadaczem takiego sprzętu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.