Jak wybrać kamerę 360?

Kamera 360 na przykładzie kamery Samsung Gear

To nieprawda, że era kamer dawno za nami. Rzeczywiście – ich rolę w dużej mierze przejęły smartfony, ale nie spowodowały, że kamery w ogóle wypadły z obiegu. Nie każdy preferuje styl japońskiego turysty, który wszędzie biega z telefonem i rzadko zdarza mu się puścić migawkę aparatu. Czasem warto odłożyć na bok wielofunkcyjne urządzenia i przyjrzeć się tym, które specjalizują się w jednej dziedzinie, jak chociażby wspomniane kamery. Jak wybrać kamerę 360? Na co zwrócić uwagę? Przekonajmy się.

Jak działa kamera 360?

 

Na pewno korzystacie z opcji Street View, kiedy poszukujecie w Google wybranej lokalizacji. Jak powstają takie obrazy? Zagadka rozwiązana. Przedni i tylny obiektyw kamery nagrywają w pionie i w poziomie, w zakresie 180 stopni, by następnie złożyć obraz do pełnych 360 stopni. Z tego powodu, kamera 360 to dobry wybór dla osób, które interesuje wykorzystanie technologii VR. Nagranie z takiego sprzętu możemy bez problemu odtworzyć przy pomocy gogli VR, np. okularów Sony PlayStation VR. Jeśli wolimy bardziej tradycyjne formy, sprawdźmy, jak nasz film będzie wyglądał w mediach społecznościowych. Nagrania 360 opublikujemy m.in. za pośrednictwem YouTube’a i Facebook’a, dzięki aplikacji Action Director, dostępnej w modelu Gear 360.

 

Główne zadanie – nagrywanie

 

Kamera, to oczywiste, służy głównie do nagrywania filmów. Z tego powodu podstawowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest rozdzielczość filmów. Dobrą jakość obrazu uzyskamy dzięki technologii Full HD, a jeśli stać nas na nieco droższy model – zainteresujmy się sprzętem z 4K. Dla przykładu, kamera 360 Samsung Gear, ma rozdzielczość nieco niższą niż Ultra HD. Obraz rejestrują dwa 15-megapikselowe sensory, połączone z dwoma obiektywami o jasności f/2.0. W efekcie powstają filmy, które pokazują całe otoczenie i dają widzowi złudzenie, że jest w centrum ich wydarzeń. Można je kręcić zarówno z ręki ( Samsung Gear to niewielka, zgrabna kula), jak i umieścić sprzęt na statywie. Ten sam schemat dotyczy zdjęć. Kamerą sferyczną sfotografujemy wszystkie istotne dla nas momenty, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

 

Sprawdź inne kamery w Matrix Media

Dobra, gdy wodoszczelna

 

Wybierając kamerę 360 zastanówmy się, jak i kiedy będziemy z niej korzystać. Dobra wiadomość jest taka, że wodoszczelność powoli staje się standardem. Producenci smartfonów, aparatów i kamer wiedzą, że ich użytkownicy stają się coraz bardziej mobilni i chcą udokumentować swoje wyprawy, niezależnie od warunków atmosferycznych. Także i Samsung Gear to kamera z certyfikatem wodoodporności IP53. Wprawdzie nie można z nią pływać, ale jest odporna na zachlapania i zabrudzenia. To ważne choćby w kontekście najdelikatniejszego elementu sprzętu – obiektywu.

Kamera 360 Samsung Gear obudowa

 

Kompatybilność ze smartfonem

 

Kiedy wydaje nam się, że decyzja już zapadła i znaleźliśmy odpowiednią kamerkę, upewnijmy się jeszcze, czy będzie ona kompatybilna z naszym smartfonem. Samsung Gear połączy się z nim przez Wi-Fi lub Bluetooth, ale ma dosyć ograniczony zakres telefonów, z którymi współpracuje. Działa z flagowcami Samsunga: Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge + oraz Galaxy Note 5.

CZYTAJ TAKŻE – Kamera sportowa SJCAM SJ5000X Elite  –  gratka dla fanów mocnych wrażeń

Jak wybrać kamerę 360?

 

Najlepiej, gdy wybór kamery 360 uzależnimy od przewidywanej częstotliwości jej użytkowania i wymagań odnośnie jakości nagrań. To bardzo delikatne urządzenia, dlatego podczas zakupu zwracajmy uwagę na ich konstrukcję, materiał, z jakiego zostały wykonane konkretne modele i, na wszelki wypadek, usterki, na które producent daje gwarancję. A potem testujmy do woli wybrany sprzęt i zdecydujmy, czy jeszcze kiedyś nakręcimy film czymś innym niż taka kamerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.