Jak wybrać profesjonalny aparat?

profesjonalny aparat

Jeżeli przygodę z amatorskimi aparatami masz już za sobą i czujesz, że najwyższa pora spróbować swoich sił w profesjonalnej fotografii, warto pomyśleć o zmianie sprzętu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lepszej jakości aparatu? Ile powinien kosztować i jakie musi mieć funkcje, aby sprostać potrzebom wymagających fotografów? Na te i inne kluczowe pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Przedział cenowy

 

Za profesjonalny aparat uważa się zazwyczaj lustrzankę. To ona daje nam najwięcej możliwości i oferuje jakość, która cieszy oko i sprawdza się przy różnych rodzajach fotografii. Te najprostsze kosztują nawet nieco powyżej 1000zł. Nie są one jednak dużo lepsze niż standardowe aparaty kompaktowe. Cechują się niezbyt wysoką jakością zdjęć, a i sam komfort użytkowania pozostawia wiele do życzenia.

Na bardziej profesjonalne aparaty wydać trzeba już nieco więcej. Choć ceny najdroższych sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, dobry sprzęt można kupić znacznie taniej. Rozsądny przedział cenowy dla osoby, rozpoczynającej swoją przygodę z bardziej profesjonalną fotografią to od około 2,5 do 4 tysięcy złotych.

 

Istotne parametry

 

Kiedy zdecydujemy się już na odpowiedni przedział cenowy, pora spojrzeć na parametry. Na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

 

Sprawdź nasze lustrzanki cyfrowe!

Matryca

 

Postawić możemy na matrycę niepełnoklatkową lub pełnoklatkową. Warto pamiętać jednak, że ta druga jest częścią bardziej profesjonalnych lustrzanek o większych gabarytach i wyższej cenie. Zasada, której powinniśmy się trzymać jest prosta – im większa tym lepsza. Większa matryca pozwala zredukować szumy, dokładniej odwzorowuje obraz i pomaga uzyskać jego dokładniejszą plastykę.

 

Rozdzielczość

 

Choć niektórzy twierdzą, że im wyższa rozdzielczość tym lepiej dla jakości zdjęć, teza ta nie sprawdza się w każdym przypadku. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów jest w stanie uchwycić lustrzanka. Kupno sprzętu z rozdzielczością między 25-60 Mpx sprawdza się jednak tylko wtedy, kiedy mamy zamiar drukować wykonane zdjęcia w większych formatach. Przy standardowym użytkowaniu wystarczy nam 12-22 Mpx.

 

Stabilizacja obrazu

 

Jest to element, który znacznie ułatwia fotografowanie w nieco trudniejszych warunkach (w ciemności, w pomieszczeniach, w szare i ciemne dni). Dzięki stabilizacji jesteśmy w stanie wykonać ostre, nieporuszone zdjęcie bez użycia statywu, warto zatem szukać aparatów, które ją posiadają. Jeżeli w oko wpadnie nam model bez takiej funkcji, stabilizacji możemy szukać również w obiektywach.

ISO

 

Jest to parametr określający światłoczułość matrycy. Czulsza matryca, czyli taka o wyższym ISO, zrobi lepsze zdjęcia w warunkach gorszego oświetlenia. Wyższe ISO wiąże się też jednak z ilością szumów. W tym względzie lepiej sprawdzają się nowsze modele lustrzanek, w których szumy zaczynają się zazwyczaj przy wyższych parametrach ISO.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Poza wymienionymi powyżej parametrami, myśląc o tym jaki wybrać aparat zastanowić powinniśmy się również nad zakupem odpowiedniego obiektywu, który będzie współgrał z naszym profesjonalnym aparatem. Sprawdźmy poza tym, czy nasz nowy sprzęt posiadać będzie lampę błyskową, czy, w razie potrzeby, dokupić będziemy musieli ją osobno. Zerknijmy na tryby ekspozycji, programy tematyczne, autofocus, balans bieli. Przed zakupem weźmy aparat do ręki i sprawdźmy, czy jest to wielkość i kształt, które będą nam odpowiadały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.