Jakie kino domowe wybrać?

Jakie kino domowe wybrać?

Jakie kino domowe wybrać ? Tak, by marka, konkretne parametry i dostępne funkcje miały swoje przełożenie na cenę kina domowego – brzmi rozsądnie prawda? Ale nie jest to takie proste. Jak nie przepłacić? Gdzie szukać i na co zwrócić uwagę? Wybór poszczególnych komponentów kina domowego może przyprawić o ból głowy.  Kino domowe powinno składać się z odtwarzacza DVD, głośników oraz ekranu. Większe i droższe nie zawsze znaczy lepsze dlatego dokładnie wczytaj się w poradnik MatrixMedia – jak wybrać kino domowe?.

Pytanie Jak wybrać kino domowe szczególnie ważne ze względu na to, że kino domowe dla wielu z nas jest synonimem czasu spędzanego z rodziną na rozrywce, odpoczynku, nierzadko też na wspólnym zdobywaniu wiedzy o świecie. Każdy lubi oddać się seansom filmowym w domowym zaciszu. Jeszcze do niedawna monopol na wyborne kino miało właśnie… kino;) Dziś prawdziwą filmową ucztę urządzić sobie można bez wychodzenia z domu. Poradnik MatrixMedia podpowie Ci na jakie parametry zwrócić uwagę i co sprawdzić przed zakupem kina domowego.

Zanim kupisz kino domowe

Najpierw pomyśl, gdzie umieścisz swoje kino domowe. Od wielkości pomieszczenia zależy dobór rozmiarów sprzętu i jego elementów. Weź pod uwagę rozstawienie zestawu. Najbardziej istotne jest rozmieszczenie głośników. Dwa przednie po bokach ekranu, centralny pod lub nad nim, a tylne po bokach tylnej części pomieszczenia. Zastanów się, czy masz wystarczająco dużo miejsca, aby dokonać takiego rozmieszczenia. Jeżeli tak, możesz podjąć kolejne kroki na drodze do posiadania osobistego zestawu kina domowego.

Jakie kino domowe wybrać?

Dobór kina domowego jest uzależniony przede wszystkim od naszych środków finansowych – maksymalnej kwoty, którą chcemy na nie przeznaczyć. Ceny zestawów są bardzo zróżnicowane. Możemy kupić kino domowe o wartości do 5000 złotych, ale są i zestawy w cenie dobrego samochodu. Należy przemyśleć potrzebne nam parametry, rozmiary sprzętu i dostępne w nim opcje, żeby dostosować je do swoich wymagań i możliwości. Kolejną kwestią jest wielkość pomieszczenia, w którym ma być umieszczone. Kino domowe z multimedialnym projektorem będzie bezużyteczne w nasłonecznionym salonie, ale już w ciemniejszym pomieszczeniu może dawać świetne wrażenia zmysłowe oglądającym. Te same kwestie należy wziąć pod uwagę przy doborze nagłośnienia w naszym kinie domowym.

Co wchodzi w skład kina domowego ?

sony dvdOdtwarzacz DVD. Stanowi on trzon naszego kina domowego, bez niego nie uruchomimy żadnego filmu ani muzyki. Najważniejszą sprawą, na którą warto zwrócić uwagę przy jego wyborze jest przetwarzanie dźwięku. W wyniku kompresji mogą powstawać błędy, dlatego odtwarzacz powinien mieć funkcję korekty. Obraz jest uzależniony od doboru odpowiedniego ekranu, więc ten parametr jest mniej istotny przy zakupie odtwarzacza DVD.

sony glosnikiGłośniki. Od nich zależy jakość dźwięku. W całym zestawie kina domowego powinno ich być przynajmniej pięć kolumn i subwoofer, który jest odpowiedzialny za niskie tony. Wielkość głośników powinna być uzależniona od przestrzeni naszego pomieszczenia. Najbardziej dogodnym i polecanym ustawieniem nagłośnienia jest umiejscowienie dwóch większych głośników po obu stronach ekranu telewizora/projektora, głośnika głównego, subwoofera pod lub nad ekranem oraz dwóch tylnych kolumn obustronnie, za dwoma większymi głośnikami.

sony-amplitunerAmplituner. Choć nazwa przywołuje skojarzenia skomplikowanych technologii, o których nie ma pojęcia „przeciętny zjadacz chleba”, amplituner to po prostu wzmacniacz z tunerem. Właśnie w nim wbudowany jest dekoder dźwięku. W przypadku amplitunera ważna jest moc, która musi być odpowiednia dla wybranych głośników. Odpowiednia, oznacza nie zbyt wysoką, żeby nie spalić głośników i nie zbyt niską, by uniknąć odgłosu trzeszczenia. Znów bierzemy pod uwagę wielkość naszego salonu, bo za duża moc i tak zostanie stłumiona w małym pomieszczeniu.

sony-telewizorEkran. Wybór telewizora to kwestia dowolna. Oczywiście mierzymy swoje siły na zamiary, więc znów bierzemy pod uwagę nasze warunki finansowe i lokalowe. W przypadku kina domowego warto jednak wybrać ekran o przekątnej minimum 28 cali i z dużymi kątami patrzenia. Możemy także zdecydować się na projektor multimedialny, jeśli mamy odpowiednio zaciemnione i duże pomieszczenie. Projektor ma jednak ograniczone możliwości odtwarzania, służy głównie do oglądania filmów.

Co jeszcze warto sprawdzić ?

Skoro mamy już podstawowe informacje na temat wyposażenia zestawu, warto przyjrzeć się szczegółom. Należy sprawdzić dostępne opcje i parametry sprzętu. Przede wszystkim:

Jakie wejścia ma odtwarzacz DVD. Obowiązujące standardy to: łącza SB, HDMI, SCART (EURO SCART), który umożliwia rozchodzenie dźwięku i obrazu w różne kierunki, więc jego jakość jest lepsza, wejście A/V – umożliwia podłączenie sprzętu do telewizora.

Jakie formaty odtwarza nasz sprzęt. Najbardziej popularne to: DVD-R (ten format obsługuje każde urządzenie tego typu), DVD R – DL(ten format ma dwa razy więcej pojemności), DVD – RW (format wielokrotnego zapisu). Dodatkowo może odtwarzać MPEG2 i MPEG4 – jeśli odtwarzacz z zestawu obsługuje te formaty unikniemy ryzyka utraty wieczornego seansu z zaproszonymi gośćmi.

Jaką moc wyjściową posiada nasz sprzęt. To istotne jeżeli zakładamy organizację spotkań przy muzyce włączając w to możliwe taneczne imprezy. W odróżnieniu od wykorzystywania kina do oglądania telewizji, czy grania na konsoli podczas wyjątkowych imprez moc będzie nam konieczna żeby uzyskać najlepszy efekt przy rozkręconym regulatorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.