Macbook air czy pro? Jaki model laptopa Apple wybrać?

macbook air pro

Legendarny podział na fanów pecetów i miłośników Apple’a żyje i ma się dobrze. Ale wątpliwości, co wybrać, pojawiają się też wśród tych, którzy decyzję, co do systemu operacyjnego już podjęli. Jeżeli wybór padł na maca, pozostaje jeszcze kwestia: Macbook Air czy Pro? Przyjrzyjmy się dwóm, porównywalnym cenowo modelom. Za każdego z nich zapłacimy ok. 5tys. złotych. Pozostaje więc tylko kwestia, czy bardziej liczy się dla nas waga czy wydajność sprzętu i w jakim celu będziemy go używać.

MacBook Air 13″ i5 – wysoka jakość w standardzie

 

Z parametrów tego modelu powinni być zadowoleni przede wszystkim ci, którzy dużo podróżują, a nie mogą (lub nie chcą) rozstawać się na ten czas ze swoim laptopem. MacBook Air 13” i5 jest w stanie pracować bez ładowania nawet 12h. A do jakiej pracy nadaje się najbardziej? Raczej nie do zaawansowanej grafiki, ale przeglądanie internetu, oglądanie filmów, pisanie tekstów, czy edycja zdjęć przebiegają absolutnie bez zarzutu, m.in. dzięki procesorowi Intel Core piątej generacji oraz procesorowi graficznemu Intel HD Graphics 6000. Szybkość i sprawność obsługi MacBook’a Air wspiera też masowa pamięć flash, do 17 razy szybsza niż twarde dyski montowane w notebookach. Nie można też zapomnieć o prędkości bezprzewodowego Wi-Fi – może być nawet trzykrotnie szybsze, jeśli np. podłączymy się do stacji AirPort Extreme lub AirPort Time Capsule. Dodajmy do tego jeszcze niewielkie wymiary laptopa ( grubość 1,72cm, waga 1,08kg), a otrzymamy sprzęt, który świetnie sprawdzi się w codziennej, choć niezbyt wymagającej pod kątem parametrów, pracy.

 

MacBook Pro 13″ i5 – dla bardziej wymagających

 

MacBook Pro 13” i5 to lepsze rozwiązanie dla tych, dla których istotna jest kwestia grafiki. Na uwagę zasługuje wyświetlacz Retina z silniejszym LED-owym podświetleniem oraz większymi kontrastami, co docenią osoby pracujące przy projektowaniu graficznym, korekcji barw i montowaniu filmów. Ważna zmiana dotyczy również głośników- w wersji Pro grają o 58% głośniej, a ich basy zostały podkręcone 2,5-krotnie. Zadowoleni będą ci, którzy laptopa używają do pisania tekstów i zależy im na bezproblemowej obsłudze klawiatury motylkowej, w której specjalizuje się Apple. Responsywne klawisze sprawiają, że korzystanie z niej jest bardziej komfortowe, podobnie jak używanie unowocześnionego gładzika. Dwurdzeniowy procesor 8GB może nie jest zbyt imponujący, ale pamięć SSD (Flash) umożliwia sprawne korzystanie ze sprzętu nawet przy jego dużym obciążeniu. A jeśli już o ciężarze mowa- MacBook Pro jest niewiele cięższy od swojego poprzednika, MacBooka Air, ma podobną grubość, ale zdecydowanie większą wydajność. Dlatego jeśli zależy nam na mobilnym komputerze, na którym grafika, video i programy do edycji tekstu będą działały bez zarzutu, wybierzmy MacBooka Pro.

 

Sprawdź nasze MacBooki pro

Nowsze generacje MacBooków

 

Wiadomo, że jeżeli kryterium ceny, które zastosowaliśmy na początku, nie jest dla nas kluczowe, a zależy nam na godnym ( i równie efektywnym) następcy stacjonarnego iMaca, warto pomyśleć o nowszych modelach. Automatycznie wskakujemy wtedy do przedziału cenowego 10-13tys.złotych, ale zyskujemy dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań. Dla przykładu, MacBook Pro 15” z Touch Bar i7. Został mu wbudowany czterordzeniowy procesor IntelCore i7-6700HQ i pamięć operacyjna 16GB. Poza wyższymi parametrami graficznymi, zwraca uwagę Touch Bar, który śledzi nasze działania i dostosowuje się do nich. Jego droższy brat to z kolei pojemność twardego dysku zwiększona do 512GB. Za tymi unowocześnieniami idzie oczywiście większa waga sprzętu, ale również jego wydajność, warto więc dobrze przemyśleć, co czego będziemy go używać.

A co z MacBookiem Air? Wystarczy napisać, że to naprawdę solidny laptop dla użytkownika, który nie pracuje przy zaawansowanych treściach graficznych i video. Doskonale zastąpi przestarzałego peceta i sprawdzi się w podróży. W przeciwnym wypadku, lepiej wybrać Macbooka Pro, niezależnie od modelu będzie to dobry wybór laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.