Nowoczesne kino domowe

nowoczesne kino domowe, czyli jakie?

Wyjście do kina jest popularną rozrywką zwłaszcza w dobie multiplexów oraz systemów dźwiękowych ATMOS. Miłośnicy wielkiego ekranu mają współcześnie szeroki wachlarz wyboru: od wielkich kin w centrach handlowych po niewielkie kina studyjne, które mimp braku kosmicznej technologii posiadają swój własny klimat. W dzisiejszym wpisie przedstawimy pomysły na przekształcenie swojego pokoju w profesjonalną salę kinową. Nowoczesne kino domowe pozwoli Ci czerpać radość z ulubionych filmów bez konieczności wychodzenia z domu.

Trudny wybór

Pierwsza decyzja, którą musimy podjąć przy zakupie nowoczesnego kina domowego, to wybór zintegrowanego systemu nagłaśniającego lub osobnych komponentów. Każdy z nich niesie ze sobą pewne konsekwencje i jest skierowany dla różnego typu odbiorcy. Gotowe zestawy kina domowego są łatwym sposobem na zdobycie funkcjonalnego kina w przyzwoitej cenie. To rozwiązanie szczególnie ucieszy osoby, które nie chcą kompletować swojego zestawu grającego od zera.

Porównując ceny gotowych zestawów, można zauważyć, że zintegrowane systemy kina domowego są znacznie tańszą opcją. Niejednokrotnie skompletowanie kina domowego z różnych komponentów przewyższy koszty gotowych zestawów.

Jeśli jednak decydujemy się na opcję skompletowania własnego zestawu, musimy nabyć następujące elementy:

  • odtwarzacz;
  • amplituner;
  • głośniki;
  • kable.

Nowoczesne rozwiązania

Samodzielny odtwarzacz to najczęściej produkt znanych marek. Obecnie standardowe odtwarzacze płyt CD/DVD oraz Blue-ray zostają wypierane przez odtwarzacze z wbudowanym dyskiem o pojemności kilku TB. Urządzenie tego typu za pomocą łącza Ethernet pobiera i zapisuje wybrane filmy lub muzykę w swojej pamięci. Istnieją również zestawy z wejściem USB 3.0, które pozwalają na szybkie przesyłanie danych z klucza USB bądź IPoda.

Amplituner jest jednostką centralną naszego nowoczesnego kina domowego. Podpinamy do niego wszelkie pozostałe komponenty takie jak telewizor lub projektor. Możemy również połączyć amplituner z  konsolami do gier oraz komputerami PC. Jako że jest to najważniejszy element naszego kina, nie powinniśmy oszczędzać na jego zakupie, gdyż ma on posłużyć nam kilka lat. W przypadku kina domowego nowoczesny amplituner wyprowadza analogowy, przestrzenny dźwięk przez kilka kanałów.

Dobrze dobrane głośniki pozwolą nam cieszyć się pełną jakością dźwięku. Od wielkości pomieszczenia zależy tak na prawdę, jaki system głośników będzie dla nas najlepszy. Do małego pomieszczenia nie ma sensu pchać 7 głośników plus wzmacniacz. Wielkość pomieszczenia oraz możliwości naszego amplitunera warunkują ilość tego typu urządzeń, jakie powinniśmy zakupić.

Kable są również istotną pozycją podczas budowy naszego sprzętu grającego. Ich cena nie powinna wahać się między 10-20% całości ceny wybranego kina domowego. Tradycyjne kable wykonywane są z miedzi i zasada jest prosta – czystsza miedź gwarantuje lepsze brzmienie. Można się również pokusić o kable wykonane ze srebra lub pokryte warstwą złota, jednak jest to wydanie sporej ilości pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.