Parownica Karcher. Którą wybrać?

Parownica Karcher

Sprzątanie przy pomocy całego arsenału środków czyszczących powoli odchodzi do lamusa. Coraz większą uwagę zwracamy na substancje, których używamy podczas domowych porządków, bo część z nich może być dla nas bardzo szkodliwa. Co z tego, że wyszorujemy na błysk całe mieszkanie, skoro przypłacimy to zdrowiem? W takich sytuacjach na ratunek przychodzi parownica. Urządzenie jeszcze mało popularne w Polsce, ale niezbędne, jeśli zależy nam na higienicznym czyszczeniu bez detergentów. Parownica Karcher. Którą wybrać?

Technologia czyszczenia parowego

Parownica działa trochę jak szybkowar. Zagotowuje wodę w zamkniętym bojlerze, zamienia ją w parę wodną, a następnie, pod bardzo wysokim ciśnieniem, wyrzuca ją przez dyszę na powierzchnię, którą chcemy umyć. Dzięki temu zostaje dokładnie oczyszczona, odtłuszczona i zdezynfekowana, a to wszystko bez użycia detergentów. Wszelkie bakterie i roztocza są zabijane, natomiast czyszczony obszar jest w nienaruszonym stanie, bez rys, zadrapań i odbarwień. Sprzątanie przy pomocy parownicy nie tylko ogranicza zużycie wody, którą wykorzystuje się podczas porządków, ale też znacznie skraca ich czas.

Co czyścić parownicą?

Kiedy podejmiemy już decyzję o zakupie parownicy, weźmy pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, parametry samego urządzenia, a więc prędkość i ciśnienie strumienia pary oraz jej temperaturę. Po drugie, zastanówmy się, gdzie i do czego będziemy ją stosować. Od tego zależy też rodzaj dodatkowych akcesoriów, możliwych do użycia. Co więc można czyścić parownicą? Właściwie…wszystko! Na długiej liście tych powierzchni i sprzętów znajdziemy m.in. wszelkie podłogi i posadzki, armaturę kuchenną, okna i lustra, płyty grzewcze i piekarniki, a także fugi i armaturę łazienkową. Jeżeli wzbogacimy jeszcze wyposażenie urządzenia, to przyda nam ono się również podczas czyszczenia samochodu, a nawet w pracach remontowych, np. przy zdzieraniu tapet. Poradzi sobie dodatkowo z każdym wygniecionym ubraniem, które odświeży, pozbawiając je niechcianych zapachów.

Parownice Karcher w Matrix Media

Parownica Karcher. Którą wybrać?

Karcher może się pochwalić całą gamą parownic, zróżnicowanych pod względem funkcji i cen. Łączy je jedno- najwyższa jakość. Przyjrzyjmy się bliżej trzem propozycjom tego producenta.

Parownica Karcher SC 2

Opcja podstawowa, o mocy 1400W, ale wystarczająca do używania w warunkach domowych. W litrowym zbiorniku woda podgrzeje się w 6,5 minuty. Zawiera w sobie zestaw „Comfort” do czyszczenia podłóg wraz z bawełnianą ściereczką do dyszy ręcznej i podłogowej. Mamy też do dyspozycji funkcję blokady pistoletu parowego i regulacji ilości pary na rękojeści. Ta druga opcja pozwoli nam dopasować intensywność procesu czyszczenia do wielkości zabrudzeń. Akcesoria dołączone do parownicy można przechowywać w samym urządzeniu. Kosztuje ok.400zł, a to całkiem niezła cena jak na początek przygody z Karcherem.

Parownica Karcher SC 2

Parownica Karcher SC 4

Ta parownica ma wprawdzie mniejsze zbiorniki na wodę (0,8l), ale pracuje na aż dwóch. Wspiera je też mocniejszy niż u poprzedniczki silnik, o mocy 2000W. W zestawie znajdują się 2 ściereczki: frotte do dyszy ręcznej i z mikrofibry do czyszczenia podłóg, a także odkamieniacz w pałeczkach. Dodatkowo, urządzenie ma wbudowany lejek do napełniania oraz zintegrowany włącznik i wyłącznik. Sprzątanie niewątpliwie ułatwi również wąż parowy o długości 2m. O odpowiednie użytkowanie zadba z kolei specjalna blokada dla dzieci i zawór bezpieczeństwa. Takie wyposażenie parownicy wycenia się na ok. 800zł.

Parownica Karcher SC 4

Parownica Karcher SC 5

Urządzenie z najbogatszym wyposażeniem podstawowym i dodatkami. Ma dwa zbiorniki (0,5 i 1,5l), zestaw do czyszczenia podłóg „Comfort Plus”, odkamieniacz w pałeczkach, blokadę i zawór bezpieczeństwa, ale na tym podobieństwa, w stosunku do poprzednich modeli, się kończą. Karcher SC 5 dysponuje dużą mocą, 2200W, a wodę jest w stanie podgrzać już w 3 minuty. Do parownicy dołączane są 2 ściereczki frotte i dłuższy, 2,5-metrowy wąż parowy. Nowością jest też funkcja VapoHydro. Polega ona na bezstopniowej regulacji wilgotności pary. Chodzi o to, że większa wilgotność pary wodnej powoduje lepszy efekt spłukiwania, natomiast jej suchość wpływa na lepsze odspajanie brudu. Tę parownicę kupimy za ok. 1300zł.

Parownica Karcher SC 5

A zwycięzcą jest…

W naszym prywatnym konkursie, na najlepszą parownicę do swoich czterech kątów, musi zwyciężyć ta, która odpowiada nam mocą i wyposażeniem. Jeżeli mamy niewielkie mieszkanie, nie potrzebujemy urządzenia o wielkiej mocy i dwóch zbiornikach. Z małymi powierzchniami świetnie poradzi sobie podstawowa wersja parownicy Karcher. Jeśli natomiast często musimy czyścić dość rozległe obszary, zainwestujmy w modele z bogatszym wyposażeniem. To urządzenia na lata, więc prędzej czy później wykorzystamy każdą ich funkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.