Podręczny sterylizator UV – sposób na bezpieczny smartfon

sterylizator

Smartfon to siedlisko niebezpiecznych drobnoustrojów – potwierdziło to już wiele badań. Trzeba go więc regularnie czyścić. To szczególnie ważne teraz, w dobie pandemii koronawirusa. Specjaliści zalecają zasadę DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczka. W przypadku telefonów można do tego dodać jeszcze S, jak sterylizacja. Szczególnie, że ekranu smartfona dotykamy nawet kilka tysięcy razy dziennie!

Telefon komórkowy siedliskiem zarazków?

Wydaje się, że najwięcej drobnoustrojów znajduje się na desce klozetowej. Nic bardziej błędnego! Przeprowadzono już wiele badań, które potwierdziły, że na telefonie komórkowym znajduje się pięć razy więcej bakterii i zarazków niż na desce. Smartfony zabieramy ze sobą wszędzie, nawet do toalety, i kładziemy na różnych, niezbyt czystych, powierzchniach. Gdy rozmawiamy przez telefon na jego powierzchni gromadzi się m.in. naskórek i pot, które stwarzają idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów.

Smartfon trzeba regularnie czyścić!

Według amerykańskiej firmy badawczej Dscout przeciętny użytkownik smartfona dotyka ekranu telefonu 2 617 razy dziennie! To ponad 100 razy na godzinę. Jednak tzw. ekstremalni użytkownicy robią to nawet ponad 5 400 razy dziennie. Tego ile razy dziennie przeciętny użytkownik czyści swój smartfona na razie nikt nie policzył. Pewne jest jednak, że trzeba to robić i to regularnie. Najprościej przetrzeć ekran ubraniem lub użyć ścierek z mikrofibry, ale to może nie wystarczyć. Do czyszczenia smartfona nie powinniśmy też używać płynów do mycia, rozpuszczalnika czy alkoholu.

Czy sterylizator UV usunie niebezpieczne drobnoustroje?

Najskuteczniejszą sterylizację można przeprowadzić w tzw. autoklawie parowej. Nie są one jednak przeznaczone do urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony. Do telefonów komórkowych można użyć sterylizatora UV, który dezynfekuje promieniami ultrafioletowymi. Pozwalają one na eliminację drobnoustrojów, które znajdują się na powierzchni smartfona. Na polskim rynku są już dostępne takie urządzenia, to m.in. podręczny sterylizator firmy Samsung. Można w nim pozbyć się drobnoustrojów nie tylko z telefonu, ale także z zegarka, słuchawek czy okularów. Urządzenie ma magnetyczne wieczko, które zapewnia szczelność podczas sterylizacji, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników. W chwili uniesienia wieczka sterylizacja jest także automatycznie przerywana. Sterylizator Samsunga jest przebadany przez wiodące na świecie firmy zajmujące się przeprowadzaniem inspekcji i testów Intertek i SGS, a zastosowane tam światło UV-C skutecznie zabija nawet do 99% szkodliwych zarazków i bakterii. Dodatkowo w trakcie sterylizacji można naładować swój smartfon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.