SAMSUNG OLED czy QLED? Który telewizor będzie dla Ciebie lepszy?

Samsung OLED czy QLED | MatrixMedia

Po wielu latach wasz telewizor w końcu przeszedł na zasłużoną emeryturę. Właśnie z tego powodu rozglądacie się za nowym kompanem, który umili wam wieczory spędzane na kanapie. Decyzja nie będzie prosta. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele, których mnogość funkcji może przyprawić o zawrót głowy. Zatem, jak znaleźć swój ideał? Cóż, postanowiliśmy nieco wam pomóc i zawęzić pole poszukiwań. W dzisiejszym artykule porównany dwa modele telewizorów Samsung – OLED i QLED. Postaramy się rozwiązać wszelkie wątpliwości i co najważniejsze, pomóc w wyborze najlepszego telewizora. Zaczynamy!

Samsung OLED czy QLED – co je różni?

Naturalnie nasuwa się pytanie, co różni telewizory Samsung OLED i QLED? To proste, technologia! Ekrany telewizorów OLED wykorzystują diody LED. Litera „O” w nazwie oznacza, że diody są produkowane ze związków organicznych. Z kolei telewizory QLED wykorzystują technologię stworzoną i opatentowaną przez koreańską firmę – Samsung. Litera „Q” nawiązuje do technologii Quantum Dots. Wykorzystuje ona nanokryształy znajdujące się między elementami podświetlenia telewizora, a filtrami kolorów.

W tym miejscu warto podkreślić, że to podświetlenie ekranu jest jedną z kluczowych różnic między telewizorami OLED i QLED. W modelach tych pierwszych telewizorów (tj. OLED) diody świecą się samodzielnie. W telewizorach QLED diody LED podświetlają matrycę z filtrem Quantum Dots. Co dalej? Telewizory OLED mogą pochwalić się perfekcyjną głębią obrazu, wysokim kontrastem i płynnością obrazu, a zastosowany zakres dynamiki (tzn. HDR – High Dynamic Range) nie ma sobie równych. No dobrze, zatem jaki telewizor wybrać? Naszym zdaniem warto zastanowić się nad dwoma telewizorami firmy Samsung, mowa tu o telewizorze OLED 55″ 4K QE55S95B oraz 65″ Neo QLED TV QE65QN91B. Co je wyróżnia? Szczegóły poniżej.

Samsung OLED 55″ 4K QE55S95B, czyli telewizor 55 cali

Samsung OLED 55” 4K QE55S95B to telewizor, który może pochwalić się realistyczną paletą żywych kolorów. To wszystko jest możliwe dzięki technologii QD OLED, otwierająca przed użytkownikami świat wyrazistych, głębokich, żywych barw. Dzięki samoemisyjnym pikselom i HDR każdy, nawet najdrobniejszy szczegół staje się wyraźny. To nie koniec. Samsung OLED 55″ 4K QE55S95B został wyposażony w neuronowy procesor AI Quantum 4K. W praktyce oznacza to, że funkcja skalowania do 4K (dzięki sztucznej inteligencji z wykorzystaniem aż do 20 sieci neuronowych) sprawia, że użytkownicy mogą śledzić losy ulubionych bohaterów w jeszcze lepszej jakości. Samsung nie zapomniał również o perfekcyjnym dźwięku.

Telewizor 55 cali 4K QE55S95B został wyposażony w dźwięk przestrzenny Dolby Atmos®, który wraz z wielokanałowymi, wbudowanymi głośnikami dostarczana niezapomnianych wrażeń. Miłośnicy sportowych rozgrywek, a także gamingu docenią ten model za funkcję zaawansowanego upłynniacza ruchu+ (tzn. upłynnienie ruchu nawet do 120 Hz w 4K!). Widowiskowe, dynamiczne wydarzenia sportowe bez opóźnień? Z Samsung OLED 55″ 4K QE55S95B to możliwe. Użytkownicy tego 55-calego telewizora z pewnością polubią Smart Hub w nowej odsłonie. Samsung sprawił, że sterowanie jest jeszcze bardziej intuicyjne. Wyświetlane treści zostały podzielone na kategorie, dostosowane do indywidualnych preferencji użytkownika. Nie da się ukryć, że telewizor Samsung OLED 55″ 4K QE55S95B otwiera przed użytkownikami nowe możliwości oglądania.

 

Samsung QLED 65″ Neo TV QE65QN91B – telewizor 65 cali

Samsung QLED 65″ Neo TV QE65QN91B to telewizor, który może pochwalić się najlepszą jakością obrazu. Co go wyróżnia? A no, precyzyjna kontrola podświetlenia ekranu. Technologia Quantum Mini LED sprawia, że dzięki 14-bitowej skali luminacji użytkownik może cieszyć się każdym, nawet najdrobniejszym elementem obrazu, zarówno w jasnych jak i ciemnych scenach. Samsung QLED 65″ Neo TV QE65QN91B został wyposażony w procesor AI Neo Quantum 4K, jednocześnie dostarczając użytkownikom najlepszych wrażeń w trakcie oglądania ulubionych seriali, wydarzeń sportowych, czy filmów. Wisienką na torcie jest inteligentne skalowanie, gwarantujące rozdzielczość obrazu zbliżonej do 4K.

Z kolei technologia Neo Quantum HDR 2000 wydobywa z kolorów ich naturalną głębie, poprawia kontrast każdej sceny, a także sprawia, że nawet najdrobniejszy szczegół jest wyraźny. Nie można zapomnieć o dźwięku przestrzennym Dolby Atmos®, który w połączeniu z wielokanałowymi wbudowanymi głośnikami sprawia, że użytkownicy w zaciszu własnego domu, mogą poczuć się jak w kinie!

Jeżeli kiedykolwiek odbijające światło od telewizora przeszkadzało wam w oglądaniu ulubionych seriali, filmów czy wydarzeń sportowych to Samsung rozwiązał ten problem. QLED 65″ Neo TV QE65QN91B został wyposażony w powłokę antyrefleksyjną, pozwalająca cieszyć się wyświetlanym obrazem o dowolnej porze dnia i nocy, a skoro o nich mowa to warto wspomnieć o trybie komfortu dla oczu.

To właśnie ta funkcja automatycznie dostosowuje jasność obrazu, temperaturę kolorów do danej pory dnia i co za tym idzie, natężenia naturalnego światła zewnętrznego. Tym samym, wyświetlany obraz jest przyjazny dla oczu. Samsung QLED 65″ Neo TV QE65QN91B, podobnie jak Samsung OLED 55” 4K QE55S95B posiada jeszcze wiele, interesujących funkcji o których można by pisać bez końca. Niemniej, nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli o zaawansowanym upłynniaczu ruchu Pro, który został wykorzystany w telewizorze QLED 65″ Neo TV QE65QN91B. To właśnie dzięki tej funkcji gamingowe potyczki, czy sportowe wydarzenia dostarczają jeszcze większych emocji – bez opóźnień, bez rozmyć. Nie da się ukryć, że funkcja wyświetlania ruchu do 144 Hz w 4K to synonim wydajności.

 

Odwiedź MatrixMedia.pl i poznaj najlepszą ofertę telewizorów !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.