Site icon Nowinki z rynku AGD i RTV | BLOG MatrixMedia.pl

Najważniejsze różnice pomiędzy Smart TV a Android TV

android tv czy smart tv - co wybrać?

[AKTUALIZACJA 2017]
Chcesz kupić nowy telewizor i interesuje Cię SmartTV. Sprawdzasz ofertę, czytasz, aż w końcu trafiasz na konsultanta, który oprócz zwykłego Smarta każe Ci również zastanowić się nad Android TV. To trudny wybór – w końcu telewizor ma służyć na długie lata. W związku z tego rodzaju dylematami dziś odpowiadamy na pytanie, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy Smart TV a Android TV?

• Smart TV
• Android TV
• Smart TV, Android TV – porównanie
• Który telewizor z Android TV wybrać?

Smart TV

 

Telewizory Smart TV weszły na salony tuż po błyskawicznej ekspansji smartfonów, chociaż rozwiązania, które oferują, były w mniejszy lub większy sposób udostępniane w kolejnych modelach telewizorów od lat. Możliwość instalacji aplikacji, przeglądania internetu czy korzystania z oferty VOD były bardzo kuszące. Problem pojawił się w momencie, w którym okazało się, że możliwości Smart TV zależą też od liczby udostępnionych przez producentów aplikacji. A ta w przypadku niektórych modeli była znikoma. Nic więc dziwnego, że pracowano nad udoskonaleniem tego rodzaju systemów.

Android TV

 

Android TV nie jest pierwszą próbą Google w związku z przeniesieniem swojego flagowego systemu operacyjnego na ekrany telewizorów. W 2010 roku firma z Mountain View wprowadziła do obiegu Google TV – możliwości tego systemu były jednak bardzo ograniczone, bowiem użytkownik miał dostęp do zaledwie kilku aplikacji. Na dodatek urządzenia z Google TV pojawiły się wyłącznie na rynku amerykańskim, a ich zaporowa cena sprawiała, że dostęp dla zwykłych użytkowników był naprawdę utrudniony. W tej kwestii niewiele pomogła przystawka Chromecast, dzięki której nawet zwykły telewizor z portem HDMI mógł w krótkiej chwili stać się Smart TV. Tylko po co inwestować z zewnętrzny sprzęt, skoro można od razu kupić telewizor ze znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalnością?
Zapewne do tego samego wniosku doszli w końcu pracownicy Google’a, stąd decyzja o stworzeniu w 2014 pełnowartościowego systemu operacyjnego dla inteligentnych telewizorów – Android TV. Rok później znalazł się on w znacznej części nowoczesnych telewizorów od firm takich jak Sony czy Philips. Firmy takie jak LG czy Samsung zdecydowały się na rozwijanie własnych technologii – WebOS LG oraz Tizena.

Smart TV, Android TV – porównanie

 

Jak więc widać, Android TV wydaje się znacznie bardziej zaawansowaną technologią aniżeli zwykłe Smart TV. Przez to stanowi idealny wybór dla osób, które marzą o centrum rozrywki na ekranie swojego telewizora.

 

Który telewizor z Android TV wybrać?

 

Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, decydują się na zastosowanie funkcji Android TV zarówno w droższych, jak i tańszych modelach. Dzięki temu nie musimy szukać wyłącznie wśród drogich telewizorów, by mieć dostęp do interesujących nas rozwiązań. To rozwiązanie znajdziecie m.in. w telewizorach SONY.

Exit mobile version