Smartband czy smartwatch? Czym się różnią i co wybrać?

smart

Inteligentne urządzenia noszone na nadgarstku, czyli smartbandy i smartwatche zdobywają coraz większą popularność. To akcesoria, które wybierają przede wszystkim sportowcy i osoby aktywne. Choć częściowo mają podobne zastosowania, to jest między tymi urządzeniami sporo różnic. Co więc wybrać – inteligentną opaskę czy zegarek?

Co to jest smartband?

Smartband to prosta w obsłudze inteligentna opaska, zwana także opaską sportową lub opaską fitness. Urządzenie ma prostą budowę, a jego głównym zadaniem jest śledzenie aktywności fizycznej. Dzięki wbudowanym czujnikom może mierzyć i zapisywać różne parametry, takie jak:

 • liczbę pokonanych kroków i przebyty dystans
 • zapis przebytej trasy
 • liczbę spalonych kalorii
 • tętno
 • czas i jakość snu

Żeby w pełni wykorzystać możliwość opaski sportowej należy ją połączyć ze smartfonem za pomocą Bluetooth. Smartband zsynchronizuje się z telefonem, a wtedy wszystkie mierzone przez opaskę parametry będzie można odczytać również w mobilnej aplikacji. Smartband pokaże wtedy także aktualną godzinę, informacje o pogodzie oraz połączeniach i powiadomieniach przychodzących na telefon.

Jak działa smartwatch?

Smartwatch to po prostu inteligentny zegarek, który ma o wiele więcej funkcji i możliwości niż smartband. Działa jako urządzenie sparowane ze smartfonem, a w niektórych przypadkach może go zastąpić. Smartwatch pozwala na monitorowanie aktywności fizycznej i wszystkich związanych z nią parametrów podobnie jak opaska sportowa. Dodatkowo inteligentny zegarek pozwala m.in. na:

 • odbieranie połączeń telefonicznych i prowadzenie rozmów
  odczytywanie wiadomości (SMS i aplikacje)
  korzystanie z kalendarza
  sterowanie odtwarzaczem muzycznym

Smartwatche są większe od smartbandów i mają zdecydowanie większy wyświetlacz. Ich zaletą jest także wygląd i design – często przypominają one eleganckie klasyczne zegarki, a oprogramowanie pozwala na zmianę wyglądu ekranu.

Smartband i smartwatch – wspólne cechy

Choć smartwatch może dużo więcej niż smartband to jest między nimi wiele podobieństw. Oba typu urządzeń są w:

 • akcelerometr, dzięki któremu można monitorować aktywność sportową
 • moduł GPS, który umożliwia śledzenie przebytej trasy
 • bluetooth, pozwalający na sparowanie urządzeń z telefonem

Co więc wybrać – smartband czy smartwatch? Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od urządzenia. Jeżeli prowadzimy aktywny tryb życie i chcemy monitorować i wspierać aktywność fizyczną, to wystarczy opaska sportowa. Jeśli dodatkowo oczekujemy większych możliwości zbliżonych do tych w smartfonie, to trzeba postawić na inteligentny zegarek. Nie bez znaczenie jest również zasobność portfela – smartwatche są bowiem droższe od smartbandów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.