Telewizor 50 cali – jaki wybrać do salonu? Ranking 2022

Telewizor 50 cali | Matrix Media

Domowy salon bez telewizora? Zdarza się bardzo rzadko. Jaki sprawdzi się najlepiej? To oczywiście zależy od wielkości pomieszczenia, ale obecnie najchętniej kupowane są telewizory o przekątnej 50 cali. Taki ekran dobrze sprawdza się nawet w mieszkaniach z wielkiej płyty. Polecamy cztery z najpopularniejszych modeli w sklepie internetowym MATRIXMEDIA.PL w 2022 r.

Telewizor Sony BRAVIA 50″ KD-50X85K LED 4K Ultra HD

Jednym z najciekawszych modeli 50-calowych telewizorów z 2022 r. to Sony BRAVIA 50″ KD-50X85K LED 4K Ultra HD. Został wyposażony w wysoko wydajny procesor 4K HDR Processor X1, który wzbogaca obraz realistycznymi szczegółami i osłabia zakłócenia nadając mu świetny wygląd. Jakość i szczegółowość bliską 4K osiągają nawet filmy 2K i HD – umożliwia to technologia 4K X-Reality PRO ze specjalną bazą danych 4K.

Ten model BRAVIA 4K odświeża obraz z częstotliwością 120 Hz, zwiększając płynność ruchu i przejść między scenami. Dzięki systemowi Dolby Vision sceny stają się żywsze i bardziej autentyczne. Z kolei Dolby Atmos wypełnia pomieszczenie przestrzennym dźwiękiem. Czysty dźwięk to także zasługa głośnika X-Balanced Speaker, o nowym oryginalnym kształcie.

Typowy telewizor ma stałą jasność – nie zależy ona od oświetlenia pokoju, przez co obraz bywa za jasny lub za ciemny. Ten model jest wyposażony w czujnik światła. Dostosowuje on jasność obrazu do warunków w pomieszczeniu: zwiększa ją w jasnych miejscach, a zmniejsza w ciemnych. W rezultacie obraz pozostaje dobrze widoczny w każdej sytuacji.

Telewizor Sony BRAVIA 50″ XR-50X94S LED 4K Ultra HD

Kolejny popularny w 2022 r. model 50-calowego telewizora Sony to BRAVIA 50″ XR-50X94S LED 4K Ultra HD. Tu zastosowano technologię Full Array LED, która zapewnia wyraźniejszy, bardziej realistyczny obraz niż konwencjonalne telewizory z podświetleniem krawędziowym. Tu światło może być jednocześnie przyciemniane dla ciemnych obszarów i rozjaśniane w jasnych jego częściach. Z kolei  XR Contrast Booster zapewnia bogaty kontrast i głębię obrazu.

To telewizor 4K, co oznacza, że rozdzielczość jest czterokrotnie większa niż w standardowym telewizorze Full HD. Technologia XR 4K Upscaling umożliwia przeskalowanie treści 2K i HD do jakości zbliżonej do 4K. Z kolei technologia XR Motion Clarity zapewnia płynność i wyrazistość dynamicznych scen. Tak, jak w poprzednim modelu, tu także zastosowano czujnik światła, który optymalizuje jasność obrazu w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu. Gdy jest jasno, jasność zostanie zwiększona; gdy jest ciemno, jasność jest zmniejszona.

Za idealny dźwięk w tym modelu telewizora Bravia odpowiada technologia Acoustic Multi-Audio. Wykorzystuje ona głośniki wysokotonowe do pozycjonowania dźwięku i sprawia, że dźwięki o wysokiej częstotliwości dochodzą z właściwego miejsca. Technologia XR Surround tworzy pole akustyczne w pionie, z lewe i prawej strony, korzystając tylko z głośników telewizora. Mamy tu także Dolby Atmos – technologię dźwięku przestrzennego, którą zwykle można znaleźć w kinie. Z kolei Voice Zoom 2 pozwala to usłyszeć wyraźne dialogi bez zwiększania głośności.

Telewizor SAMSUNG 50″ The Frame QE50LS03B

Poza telewizorami Sony Bravia w 2022 r. chętnie kupowane są także 50-calowe telewizory Samsunga. Jednym z najpopularniejszych jest SAMSUNG 50″ The Frame QE50LS03B. To nie jest zwykły telewizor, a odbiornik „oprawiony w ramkę”. Mamy tu elegancki i nowoczesny design, dzięki czemu prezentuje się niczym obraz. Wystarczy włączyć tryb sztuki, stworzyć w domu prywatną galerię i oglądać telewizor nawet wtedy, gdy jest wyłączony. Do tego ramki można wymieniać – są magnetyczne, dzięki ich nałożenie jest bezproblemowe.

W Samsung The Frame zastosowano matową powłokę ekranu, dzięki czemu nie odbija się od niego żadne sztuczne, ani naturalne światło i można w pełni skupić się na oglądanych treściach i zapomnieć o refleksach i grze świateł. Procesor AI Quantum 4K optymalizuje i ulepsza oglądane treści, a inteligentne skalowanie zapewnia rozdzielczość zbliżoną do 4K. Z kolei technologia Quantum Dot wypełnia obraz miliardem kolorów.

Telewizor automatycznie dostosowuje jasności obrazu oraz temperatury kolorów, w zależności od pory dnia i natężenia naturalnego światła zewnętrznego. Dzięki temu obraz jest bardziej przyjazny dla ludzkiego oka. Mamy tu także kinową jakość dźwięku, którą zapewnia wbudowany system głośników (2.0.2) wraz z technologią Dolby Atmos. Z kolei funkcja Q-Symphony sprawia, że głośniki telewizora synchronizują się z soundbarem, a dźwięk jest jeszcze bardziej wciągający.

Telewizor SAMSUNG 50″ Neo QLED TV QE50QN91B

Ostatni z topowych modeli roku 2022 to telewizor SAMSUNG 50″ Neo QLED TV QE50QN91B. Tu zastosowano procesor AI Neo Quantum 4K, który optymalizuje i ulepsza oglądane treści, a inteligentne skalowanie zapewnia rozdzielczość zbliżoną do 4K. Procesor odpowiada również za zarządzanie technologią Quantum Mini LED, dzięki której obraz jest bardzo realistyczny, a detale są wyraźne zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach.

Ten telewizor ma powłokę antyrefleksyjną, więc w oglądaniu nie przeszkadzają rozpraszające odblaski, bez względu na porę dnia. Tryb „komfortu dla oczu” automatycznie dostosowuje jasność obrazu oraz temperaturę kolorów do pory dnia i natężenia światła zewnętrznego. Obraz jest więc bardziej przyjazny dla naszego wzroki. Z kolei wzmocnienie głębi obrazu poprawia kontrast na pierwszym planie. Wszystkie pierwszoplanowe detale są więc niezwykle realistyczne i wyraźne, a tło pozostaje bez zmian.

Technologia Dolby Atmos, w połączeniu z wielokanałowymi wbudowanymi głośnikami, zapewnia kinową jakość dźwięku. Dzięki temu podczas filmowego seansu ma się poczucie, że widz znajduje się w środku akcji. Jest tu także funkcja Q-Symphony, która sprawia, że głośniki telewizora synchronizują się z soundbarem, co zapewnia wzmocniony i bardziej wciągający dźwięk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.