Top 5 przydatnych akcesoriów do fotografii

Statyw elastyczny, gimbal i lampa błyskowa

Dawniej, aby wykonać profesjonalne zdjęcie należało udać się do atelier fotograficznego. Zawód fotografa wykonywany był przez nielicznych skupionych w cechu rzemieślniczym. Dziś każdy może być samozwańczym fotografem. Potrzeba uwieczniania wszystkiego i dzielenia się za pośrednictwem mediów społecznościowych uchwyconymi w ten sposób momentami to nasza codzienność. Aby fotografowanie było proste i dawało mnóstwo satysfakcji, konieczne jest posiadania kilku niezbędnych akcesoriów.

Karta pamięci z modułem WiFi

Podstawowa zasada obowiązująca fotografa mówi: bez karty pamięci nie ruszaj się z domu! Dobra pamięć zewnętrzna to połowa sukcesu. Stanowi niezbędny element wyposażenia każdego fotografa. Wiadomo jednak, że w najmniej oczekiwanym momencie rzeczy materialne lubią się psuć, dlatego warto mieć przy sobie co najmniej jedną kartę zapasową. Jaka powinna być pamięć idealna? Optymalna będzie taka, która ma 32 GB pojemności, a prędkość zapisu wynosi około 90 mb/s. Obecnie coraz bardziej popularne stają się karty z modułem wifi. To alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych kart. Czym się różni? Zdecydowanie ułatwia pracę, ponieważ dzięki niej bez konieczności przekładania karty z aparatu do komputera, można przesłać zdjęcia do dowolnego urządzenia. Szybkość przesyłu plików uzależniona jest jednak od jakości karty.

Gimbal

Przenośny stabilizator obrazu, czyli gimbal to novum, które pojawiło się na rynku stosunkowo niedawno. Niewielkie urządzenie pozwala na wykonywanie niebanalnych filmów o wysokiej jakości za pomocą telefonu. Sprawia też, że ujęcia wyglądają profesjonalnie. To idealny pomysł na prezent dla fanów mediów społecznościowych, którzy uwielbiają nagrywać relacje z pieszych wędrówek górskich, zagranicznych wypraw, czy po prostu kręcić telefonami amatorskie filmy. Gimbal zapewnia m.in. nagrywanie timelapsów, panoram, śledzenie obiektów i twarzy, a także umożliwia nakładanie na film specjalnych filtrów. Wiele z nich posiada wygodny uchwyt do smartfona, a także opcję trybu portretowego oraz teleskopowy selfie stick, co czyni z niego multinarzędzie.

Lampa błyskowa

Aparaty – zarówno lustrzanki, cyfrówki, jak i te w telefonach najczęściej są wyposażone w lampy błyskowe, jednakże nie zapewniają dostatecznie wysokiej jakości zdjęć wykonywanych w ciemnych pomieszczeniach. Jeżeli chcemy fotografować wnętrza, bądź dokumentować wydarzenia rozgrywające się po zapadnięciu zmroku, konieczna jest dodatkowa, zewnętrzna lampa błyskowa. Szczególnie przydatna jest podczas fotografowania portretów. Użytkownicy aparatów już po pierwszym zastosowaniu zewnętrznej lampy błyskowej potwierdzą, że nawet najtańsza z nich zapewni lepszy efekt i jakość zdjęcia niż lampa wbudowana w korpus lustrzanki czy bezlusterkowca.

Statyw

Zapierające dech w piersiach krajobrazy, malownicze zachody słońca, czy timelapse – wszystko to można wykonać profesjonalnie korzystając ze statywu, który zapewnia stabilny obraz oraz możliwość ustawienia na dowolnym podłożu. Wśród najbardziej popularnych znajdują się trójnogi. Są też monopody, czyli statywy z jedną nogą, które jednak nie dają nam 100-procentowej stabilności. Ceny akcesoriów dopasowane są do portfeli różnych klientów. Warto jednak mieć na uwadze to, że statyw prawdopodobnie będzie nam towarzyszył przez wiele lat i lepiej zainwestować w sprawdzony sprzęt. Zbyt lekki nie utrzyma aparatu z dużym obiektywem, z kolei za ciężki będzie mało poręczny przy transporcie.

Selfiestick z wbudowanym wyzwalaczem migawki

Kto choć raz nie zrobił sobie selfie? Samotne wyjazdy? Spontaniczne podróże w pojedynkę? A może selfie z przyjaciółmi? Każdemu się zdarzają! Problem pojawia się wtedy, kiedy chcemy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, ale nie możemy skorzystać z pomocy osoby trzeciej. W takich sytuacjach idealnie sprawdzi się selfiestick. To kompaktowe urządzenie zapewni nam ciekawe i dobrze wykadrowane zdjęcie. Na rynku dostępnych jest ich wiele. Taki gadżet możemy mieć już za kilkanaście złotych. Te, które wykorzystują technologię Bluetooth są nieco droższe. Selfiestick przede wszystkim stanowi przedłużenie naszej ręki i jest prosty w obsłudze.

Akcesoria Foto Video

Wyposażenie w takie gadżety nie tylko z łatwością wykonamy zdjęcia, ale sprawią nam one mnóstwo frajdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.