Akcesoria komputerowe – uważaj na tanie podróbki!

akcesoria komputerowe

Uważaj na tanie podróbki!

Smartfon, tablet, laptop etc. Każde z tych urządzeń potrzebuje swojej ładowarki, jaką jednak wybrać? Oryginalną lub może tańszy zamiennik, których można znaleźć ogrom na wszelkiej maści serwisach aukcyjnych. Okazuje się, że często pozorna oszczędność na akcesoriach gorszej jakości może mieć opłakane skutki.

Money in my pocket

Wybierając jakikolwiek dodatek do naszych urządzeń kierujemy się przede wszystkim ceną, dopiero później jakością. Oczywiście coraz częściej stawiamy na sprawdzony oryginalny produkt z atestem, który wytrzyma lata niż podróbkę. Dlaczego jednak nie warto korzystać z tanich zamienników? Znany bloger Ken Shirriff, na łamach swoich artykułów podzielił się wieloma technicznymi aspektami doskonale obrazującymi jak niebezpieczne lub szkodliwe dla naszego urządzenia może okazać się korzystanie z tanich podróbek. Oto przykład…

Poniżej mamy zestawienie dwóch ładowarek Apple do popularnego urządzenia iPad. Z zewnątrz oba urządzenia są łudząco podobne do siebie, jednak jeżeli spojrzymy do każdej z nich, przekonamy się, że korzystanie z podróbki, która kosztuje zaledwie 3 $ może uszkodzić nasz sprzęt lub nawet stanowić niebezpieczeństwo dla nas samych. Oryginał kosztuje 19 $ jednak gwarantuje standard, jakość oraz bezpieczeństwo jakiego oczekujemy.

Po rozkręceniu obu urzadzeń wyraźnie widać, że w oryginalnej ładowarce (lewa strona) znajduje się znacznie większa liczba podzespołów i ścieżek, a także jest znacznie lepiej izolowana. W dodatku cechują się one o wiele większą jakością i osiągami niż te używane w tańszym odpowiedniku. Uwagę zwraca też o wiele większa staranność wykonania produktu Apple niż konkurencji.

Uszkodzony sprzęt to Twój najmniejszy problem

Kupując oryginalny produkt mamy pewność, że sprzęt spełnia standardy bezpieczeństwa oraz jakości wykonania – w końcu za to płacimy. Kupując akcesoria od nieatestowanego producenta nie zyskujemy żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że wpinając ładowarkę do gniazdka między nami a 170 Voltami jest tylko cienka bariera z plastiku. Jeśli nieoryginalny produkt będzie źle skonstruowany lub uziemiony, może ulec zapaleniu, uszkodzić nasz sprzęt a nawet porazić nas ze skutkiem śmiertelnym.

Normą bezpieczeństwa stosowaną przy produkcji ładowarek przewiduje, że między obwodami obsługującymi niskie i wysokie napięcie powinna być przerwa wynosząca minimum 4 mm. W przypadku ładowarki Apple warunek ten jest spełniony z dużą nawiązką – przerwa wynosi aż 5,6 mm. Dodatkowo cała sekcja wysokiego napięcia jest zabezpieczona zieloną taśmą izolacyjną, dzięki czemu mamy tu do czynienia z kilkuwarstwową, bardzo dobrą ochroną.

W przypadku tanich zamienników, brak słów. Tańsza ładowarka posiada dwa miejsca, gdzie powinno zastosować się 4-milimetrową przerwę. W jednym miejscu przerwa jest odpowiednio duża, jednak w drugim dystans ten wynosi zaledwie 0,6 mm. Z tego powodu tańsza ładowarka jest bardzo niebezpieczna. Jeśli zostanie użyta w wilgotnej łazience, na tej mniejszej niż milimetr przerwie pojawi się kropla wody, po prostu dojdzie do zwarcia.

Temat jest bardzo obszerny i pewnie niejednokrotnie do niego wrócimy. Podsumowując jednak możemy zauważyć, że korzystanie z tanich podróbek akcesoriów, może źle wpływać na działanie naszego sprzętu oraz stanowić niebezpieczeństwo użytkowania. Polecamy zapoznać się z ofertą akcesoriów zarówno do komputerów jak i urządzeń mobilnych Matrix Media.

Źródła:
https://www.spidersweb.pl/2014/05/tanie-ladowarki.html
http://www.righto.com/2014/05/a-look-inside-ipad-chargers-pricey.html
Sprawdź naszą ofertę akcesoriów komputerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.