Wybór pralki

Jaką pralkę wybrać?

Jeśli szukasz nowej pralki, zapewne doskonale wiesz, że na rynku znajdują się dziesiątki modeli. Wybór jest spory, a sprzęt zazwyczaj służy przez następnych kilka lat. Warto więc znaleźć taki egzemplarz, którego właściwości będą idealnie pasować do realnych potrzeb.

Nie przesadź z wielkością

Zastanawiając się nad tym jaką pralkę wybrać łatwo zdecydować się na model niewiele droższy, za to posiadający większą pojemność. Jednak zanim zdecydujesz się na taki krok, rozważ czy faktycznie potrzebujesz większego bębna pralki, który de facto wiąże się z większym zużyciem wody. Z drugiej strony w przypadku zbyt małej pralki, trzeba będzie się liczyć z dodatkowymi praniami.

Zasada jest prosta, w przypadku większości osób, dla jednej osoby starczy pralka o pojemności 4 kg, dla dwóch – 5 kg, rodziny z dzieckiem – 6-7 kg. Pralki z bębnem od od 7 kg wzwyż przydadzą się dopiero przy dużych rodzinach i w przypadku konieczności częstego prania. Oczywiście zawsze znajdą się wyjątki, gdy na przykład rodziny, w których kilka osób mocno angażuje się w uprawianie sportu. W takich przypadkach pranie zbierze się szybciej.

Skoro o bębnie mowa, warto tez zwrócić uwagę na jego różną fakturę w przypadku różnych modeli. Przykładowo pralki Bosch często posiadają bęben, którego powierzchnia posiada wypustki w kształcie „kroplowatego” owalu, w zależności od kierunku obrotu sprawdzające się przy praniu delikatnym lub mocnym. Również inne producenci innych marek używają rozmaitych kształtów wypustek, które zapewniają określony efekt (przykładowo pralki Samsung posiadają „piramidki”).

Oszczędność prądu i wody

Zwróć uwagę na klasę energetyczną, gdyż świadczy ona o stopniu zużycia prądu przez dany model. Najlepiej wybieraj pralki A+ lub lepsze (czyli z większą liczbą plusów). Jednak gdy oceniasz oszczędność danego modelu zwróć uwagę na jeszcze jeden parametr: ilość zużywanej wody. Może się okazać, że niektóre pralki potrzebują jej więcej, inne mniej, a siłą rzeczy wpływa to na koszt eksploatacji. Uwzględnij również długość cyklu prania – w końcu jeśli trwa on znacznie dłużej, to i koszt użytkowania wzrośnie.

Dodatkowe funkcje

Wybierając automat piorący sprawdź jakie oferuje programy i dodatkowe technologie. Niektóre spośród nich potrafią być naprawdę zaskakujące, jak chociażby technologia AddWash, którą posiadają wybrane pralki Samsung, a która pozwala na dodawanie ubrań już w trakcie prania.

W przypadku pralki Bosch może to być system 3D-Aquapar, który poprawia efektywność prania przez jego dodatkowe zraszanie, czy funkcja VarioPerfect, dzięki której poprawia się oszczędność korzystania z urządzenia (odpowiada ona za optymalizację czasu trwania prania).

Istotne mogą być również drobiazgi, takie jak chociażby sygnał dźwiękowy powiadamiający o zakończeniu cyklu prania (często obecny gdy chodzi o pralki Bosch czy Samsung, niemniej warto zwrócić na to uwagę).

Najlepsze pralki – sprawdź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.