Okap kuchenny wyspowy. Jaki wybrać?

okap kuchenny wyspowy

Aktualizacja 2017
Okap kuchenny wyspowy to jeden z ważniejszych punktów w kuchennym pomieszczeniu, dlatego warto jego zakup dobrze i gruntownie przemyśleć. W końcu ten sprzęt ma służyć naszej kuchni długie lata. Jakie zadania wykonuje okap kuchenny wyspowy i dlaczego jest lepszy od innych?

Funkcje okapów

Głównym celem okapów jest pochłanianie wilgoci i drobinek tłuszczu, co okazuje się konieczne przy gotowaniu, pieczeniu i smażeniu. Chroni on zatem meble w naszej kuchni, a także nas samych, niwelując również zapachy i szkodliwe  substancje , takie jak tlenek węgla. Okap wyspowy to jeden z rodzajów tego typu sprzętów dostępnych na rynku wśród okapów uniwersalnych czy kominowych. Przewaga okapów wyspowych zasadza się w ich wydajności i stylu, którego dodadzą naszej kuchni.Zastanówmy się zatem jaki wybrać okap wyspowy?  Różnią się one między sobą funkcjonalnością, estetyką wzornictwa i ceną. Najważniejsze wyznaczniki to wydajność okapu i poziom wytwarzanego hałasu.

Okap SAMSUNG HDC6475TG

Jaki okap kuchenny wyspowy wybrać?

Zacznijmy od wydajności, ważnego parametru, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze okapu wyspowego. Zasada „im większa wydajność, tym lepiej” nie sprawdza się w przypadku okapów wyspowych i okapów w ogóle. Wydajność to maksymalne oczyszczenie powietrza, jakie zostaje uzyskane w ciągu godziny pracy okapu. Parametr ten podawany jest w metrach sześciennych na godzinę.

Pamiętajmy, że zbyt duża wydajność okapu spowoduje, że kuchnia szybko będzie się wychładzać a pogorszeniu ulegnie spalanie gazu w kuchence. Natomiast, zbyt niska efektywność pracy okapu będzie przyczyną tego, że nie wszystkie nieprzyjemne zapachy i substancje zostaną pochłonięte. Wydajność okapów wyspowych waha się między 200 a nawet 900 m3/h. Na przykład, okap SIEMENS LF 98BB540 charakteryzuje się wydajnością 550 m3/h, SIEMENS LF 91BB550 AMICA OWC931G posiadają wydajność równą 630m3/h, z kolei SIEMENS LF 21BA550 oraz SIEMENS LF 457CA60 to już wydajność rzędu 750 m3/h. BOSCH DIB 12T151 będzie już pracował z wydajnością 830 m3/h. Wyraźnie widać, że wzrost wydajności niekoniecznie idzie w parze z ceną. Wiele zależy tu od indywidualnych potrzeb i zamiłowań kulinarnych, a także rodzaju mebli. Należy znaleźć złoty środek uwzględniający powyższą charakterystykę, by uniknąć rozczarowania naszym okapem wyspowym.

Modele okapów godne uwagi

Warto wziąć również pod uwagę poziom hałasu wybieranego okapu wyspowego. Wbrew pozorom jest to ważna funkcja, lecz często pomijana. Przeważnie poziom hałasu współczesnych okapów nie przekracza 65 db. Jeśli jest niższy niż 55 decybeli, nie zakłóca naturalnych rozmów, oglądania telewizji czy słuchania audycji radiowych w trakcie gotowania. Firmy zadbały o tę funkcję na wysokim poziomie, dlatego zarówno firma Siemens (np. SIEMENS LF 457CA60), Amica (np. AMICA OWC931G), Electrolux (np.ELECTROLUX EFA50700X) czy Hotpoint (np. HOTPOINT ARISTON HBI 90.E F X/HA) mają w swoim asortymencie okapy wyspowe o takich parametrach. Warto wziąć pod uwagę, że nie tylko drogi okapy cechują się wydajnością.

Wybór kuchennego okapu wyspowego powinien również uwzględniać jego estetykę, sterowanie, filtry czy podświetlenie. Okap wyspowy powinien perfekcyjnie wpasowywać się w naszą kuchnię i dodawać jej szyku oraz elegancji. Jedne z najbardziej eleganckich modeli okapów wyspowych to okapy marki Electrolux cieszące się dobrą opinią wśród specjalistów (np. ELECTROLUX EFL10550DX, ELECTROLUX EFA50700X czy ELECTROLUX EFA90245X). Możemy zdecydować się an urzędzenie, które posiada podświetlanie oraz funkcje sterowania.

Zobacz okapy w Matrix Media

Okap Samsung HDC6475TG – uaktualnienie

Nowoczesny okap Samsung HDC6475TG – pozwoli nam przygotowywać dowolnej potrawy w sposób bardzo komfortowy. Sprzęt ten jest niezwykle ergonomiczny. Ten klasyczny model posiada aż cztery opcje mocy, aby dopasować intensywność jego pochłaniania do sytuacji. Urządzenia posiada dodatkowe funkcje:

  • automatyczne oczyszczanie powietrza
  • Booster
  • Air clean.

Jego dodatkowym atutem są z pewnością filtry aluminiowe i węglowe, czy oświetlenie halogenowe. Stylowe wykończenie okapu stanowi obudowa wykonana ze stali nierdzewnej. Odznacza się ona wytrzymałością, a dodatkowo utrzymanie jej w czystości jest bardzo łatwe.

Zapisz