Jak prawidłowo rozmieścić głośniki kina domowego?

glosniki-kino-domowe

Dobry film w wygodnym fotelu to idealny pomysł na wieczór. Szczególnie jeżeli dysponujemy zestawem kina domowego. W kinie najważniejszy jest oczywiście obraz, ale kiepski dźwięk może zepsuć każdy seans. Trzeba więc pamiętać by odpowiednio rozmieścić głośniki domowego kina. Podpowiadamy jak to zrobić.

Głośniki 2.1, 5.1 czy więcej?

Ile głośników powinno mieć domowe kino? Ile się da! Zdarza się co prawda, że niektórzy mają do telewizora podłączone głośniki 2.1, ale trudno to nazwać zestawem kina domowego. Jest to po prostu zwykły zestaw stereo wzbogacony o głośnik niskich tonów czyli subwoofer. Najczęściej spotykanym zestawem w kinie domowym jest zestaw 5.1, czyli pięć głośników plus subwoofer.

Nie bez powodu jest ich tyle, bo 5.1 to liczba kanałów, na których zapisana jest ścieżka dźwiękowa większości filmów na DVD. Dzisiejsza technologia pozwala także na bardziej rozbudowane zestawy, takie jak 7.1 czy 9.2, jednak konfiguracja 5.1 jest wystarczająca, by stworzyć idealny dźwięk przestrzenny.

Efekt dźwięku przestrzennego

Zestaw głośników 5.1 obsługują wszystkie amplitunery kina domowego, a dzięki niemu można usłyszeć całe bogactwo dźwięków, które będą nas otaczały ze wszystkich stron. Jednak aby osiągnąć efekt dźwięku przestrzennego głośniki należy odpowiednio rozmieścić. Jak to zrobić?

Konfiguracja 5.1 składa się z głośnika centralnego, dwóch kolumn frontowych, dwóch kolumn tylnych oraz subwoofera. Dzięki ich odpowiedniemu ustawieniu w tym samym czasie z tyłu usłyszymy np. nadlatujący samolot, z boku świszczące kule, a od głos głównego bohatera gdzieś z przodu.

Wszystkie głośniki powinny być rozmieszczone w takiej samej odległości od oglądającego. Dzięki temu każdy dźwięk będzie docierał z odpowiednią mocą. Żeby zapewnić najwyższą jakość dźwięku i uczucie przestrzenności należy je rozmieścić także w równej odległości od siebie.

Trzy głośniki z przodu

Trzy z sześciu głośników powinny być ustawione z przodu. To głośnik centralny, który należy umieścić dokładnie pod lub nad telewizorem. Odpowiada on m.in. za dźwięki lektora czy za dialogi.

Kolumny frontowe pełnią rolę głównego źródła dźwięku i powinny się znajdować po obu stronach telewizora. Kanał lewy i prawy odpowiednio po lewej i prawej stronie.

Ustawienia głośników tylnych i subwoofera

Kolumny tylne odpowiadają za takie dźwięki jak strzały za bohaterem czy inne poboczne odgłosy. Powinny oczywiście stanąć w tylnej części pokoju, tak by swobodnie docierał do siedzącego przed telewizorem. Mogą stanąć np. za kanapą lub obok niej.

Najmniejszy problem jest z głośnikiem niskich tonów, czyli subwooferem. Choć jest on stosunkowo dużym elementem całego zestawu i odpowiada za niezwykle istotne basy, to można go ustawić gdziekolwiek. Ludzki słuch nie wychwytuje bowiem kierunku rozchodzenia się tych dźwięków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.