Windows 11 – jak sprawdzić czy komputer go obsłuży?

windows

Nadchodzi era Windows 11. Microsoft ogłosił powstanie nowej wersji swojego systemu operacyjnego w czerwcu i zaznaczył, że będzie miała bardziej rygorystyczne wymagania sprzętowe niż Windows 10. Jak sprawdzić, czy komputer obsłuży nowy system?

Windows 10 można bezpłatnie uaktualnić do Windows 11

Windows 11 oferuje te same możliwości i zabezpieczenia co system Windows 10, jednak został przeprojektowany i ma odświeżony wygląd. Jak zapewnia firma Microsoft są w nim nowe narzędzia, dźwięki i aplikacje, a każdy szczegół został przemyślany.

– Komputery z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows 11 są już dostępne! Jeszcze jedna dobra wiadomość: Wiele komputerów z systemem Windows 10 kwalifikuje się do bezpłatnego uaktualnienia – czytamy na stronie Microsoftu.

PC Health Check sprawdzi, czy można uaktualnić system do Windows 11

Proces aktualizacji jest obecnie w toku i będzie kontynuowany do 2022 roku. Jednak – jak informuje Microsoft – opcja uaktualnienia do wersji Windows 11 nie będzie od razu dostępna na wszystkich komputerach z systemem Windows 10, które kwalifikują się do uaktualnienia. Żeby sprawdzić czy nasz komputer obsłuży nowy system należy pobrać i zainstalować narzędzie PC Health Check. W okienku „Wprowadzenie do systemu Windows 11” wystarczy kliknąć „Sprawdź teraz”.

Gdy wdrażanie uaktualnienia zostanie rozpoczęte, wybierz kolejno Ustawienia > Windows Update, aby sprawdzić, czy uaktualnienie dla Twojego urządzenia jest dostępne – tłumaczą w Microsoft.

Minimalne wymagania dla systemu Windows 11

Firma Microsoft podaje minimalne wymagania sprzętowe dotyczące instalacji systemu Windows 11:

  • Procesor – 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub rozwiązanie SoC (System on a Chip),
  • RAM – 4 GB,
  • Miejsce na dysku – minimum 64 GB,
  • Oprogramowanie układowe systemu – UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu,
  • TPM – wersja 2.0,
  • Karta graficzna – zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0,
  • Wyświetlacz – High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru.

Uaktualnienie jest bezpłatne, ale można je przeprowadzić tylko na komputerach z systemem z najnowszą wersją Windows 10 i które spełniają minimalne wymagania sprzętowe. Aktualizacja do Windows 11 jest dobrowolna, nawet jeśli komputer spełnia wymagania można nadal korzystać ze starszej wersji systemu. Obsługa techniczna Windows 10 jest zapewniona do października 2025 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.