Dlaczego ekspres do kawy nie spienia mleka?

Ekspres do kawy nie spienia mleka | MatrixMedia

Pyszne cappuccino z gęstą pianką. Wiele osób właśnie dla tej kawy kupuje ciśnieniowy ekspres. Niestety spieniacz do mleka często sprawia kłopoty i nie działa tak, jak powinien. Ten problem łatwo rozwiązać, bez wzywania serwisu. Dlaczego więc ekspres do kawy nie spienia mleka?

Zanieczyszczenie układu mlecznego

Spieniacz do mleka to jedna z najczęściej psujących się funkcji w ciśnieniowych ekspresach do kawy. Zwykle te usterki nie są jednak poważne i problem można rozwiązać samodzielnie. Dlaczego ekspres nie spienia mleka? Najczęstszą przyczyną jest zanieczyszczenie układu mlecznego, a ściślej silikonowych rurek, które pobierają mleko, zwanych cappucinatore. W takim przypadku zwykle wystarczy przepłukać układ mleczny.

Najpierw należy sprawdzić czy w ekspresie jest funkcja automatycznego czyszczenia. Taką posiada większość nowoczesnych modeli, m.in. ekspres ciśnieniowy MIELE CM. Czasem trzeba jednak samodzielnie włączyć program czyszczący. Jeżeli mimo tych zabiegów ekspres nadal nie spienia mleka trzeba samodzielnie przepłukać przewody.

Zapchana dysza do spieniania mleka

Jeżeli z przewodami jest wszystko w porządku, to warto sprawdzić dyszę do spieniania mleka. Ma ona bardzo wąską średnicę, więc często się zapycha. Dzieje się tak szczególnie przy nieodpowiedniej pielęgnacji ekspresu i nieregularnym czyszczeniu dyszy. Jeżeli jest problem należy więc dyszę wyczyścić.

W tym celu wystarczy odpiąć dyszę od zbiornika i wypłukać ją pod bieżącą wodą. Najlepiej robić to po każdym parzeniu kawy, a przynajmniej kilka razy w tygodniu. Jeżeli się tego zaniedba, to dysza zapcha się całkowicie i pozostanie tylko jej wymiana.

Problem z elektrozaworem lub usterka układu elektronicznego

Jeżeli wyczyszczony jest układ mleczy i dysza, a ekspres nadal nie spienia mleka to może oznaczać problem z elektrozaworem. Jest on odpowiedzialny za pobór wody i mleka. Jeżeli nie działa lub działa źle kawy z pianką nie będzie. Najczęściej awaria oznacza, że ekspres jedynie gotuje mleko lub w ogóle go nie zasysa. W tym przypadku należy wezwać serwis, bo samodzielne próby naprawy mogą się skończyć uszkodzeniem urządzenia.

Brak opcji spieniania mleka może też wynikać z usterki systemu elektronicznego sterującego ekspresem. Można spróbować samodzielnie rozwiązać ten problem. Należy sprawdzić czy wszystkie elementy urządzenia są połączone zgodnie z instrukcją oraz czy wszystkie moduły są podłączone i nie ma luzów na przewodach. Jeżeli to nie pomoże to konieczny jest kontakt z serwisem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.