Hybrydy czy standardowe kompakty?

kompakt czy hybryda

Decydując się na zakup dobrego aparatu fotograficznego, zastanowić musimy się zwykle nad wieloma kwestiami, które będą miały decydujący wpływ na jakość wykonanych zdjęć i wygodę użytkowania danego sprzętu. W niniejszym artykule podpowiemy, czy lepiej kupić standardowy aparat kompaktowy, czy może zastanowić się nad bardziej profesjonalną hybrydą, zwaną również bezlusterkowcem.

1. Bezlusterkowiec – co to takiego?

 

Bezlusterkowce to wysokiej jakości kompakty hybrydowe, które, choć nie posiadają lustra, spełniają wiele funkcji lustrzanek. Dzięki dobrej matrycy cyfrowej umożliwiają podgląd na żywo, przez co obraz widziany przez fotografa pokrywa się z obrazem widzianym przez aparat. Mają również opcję wymiany obiektywów, co sprawdza się szczególnie w nieco bardziej profesjonalnej fotografii.

Sprawdź nasze aparaty!

 

2. Aparat hybrydowy – dla kogo?

 

Jedną z podstawowych zalet tego typu aparatów są ich gabaryty. Choć bezlusterkowce spełniają niektóre funkcje lustrzanek, są dużo lżejsze i mniejsze niż bardziej zaawansowane sprzęty. Nie potrzebujemy do nich specjalnych toreb czy dodatkowego miejsca. Większość z nich bez problemu zmieści się w kieszeni kurtki.

Czym hybrydy górują nad standardowymi kompaktami? Przede wszystkim jakością obrazu. Stosunkowo duża matryca pozwala na niższy poziom szumów, lepszą plastykę, możliwość manewrowania głębią ostrości, a także lepszą współpracę z odpowiednio dobraną optyką. Zmiana obiektywów i możliwość wyboru z coraz szerszej oferty pomagają uzyskać taki efekt, na jakim najbardziej nam zależy.

Tego typu aparaty mają też jednak swoje wady. Nie zakładajmy, że będą pracowały dokładnie tak samo jak lustrzanki, dając nam identyczną jakość wykonywanych zdjęć. Jakie są zatem minusy tego typu sprzętu?

– regulacja ostrości opiera się na układzie pomiaru kontrastu, który, choć dość precyzyjny, nie jest tak szybki jak w przypadku systemów fazowych wykorzystywanych w lustrzankach. Wymaga też większej ilości światła

– brak wizjera optycznego typu TTL. W tego typu sprzętach wykorzystuje się najczęściej wizjery elektroniczne

– wydajność baterii nie jest tak wysoka jak w przypadku lustrzanek

 

3. Kto powinien zdecydować się na zwykły aparat kompaktowy?

 

Zanim zdecydujesz się na hybrydę, zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz tego typu sprzętu. Jeżeli nie zależy Ci na wymianie obiektywów, a zdjęcia robisz raczej amatorsko na wakacjach oraz w gronie przyjaciół i rodziny, być może lepiej sprawdzi się zwykły aparat kompaktowy. Nie nosisz wtedy dodatkowego sprzętu w postaci obiektywów, a dobry kompakt z półki premium z dużą matrycą i obiektywem stałoogniskowym również zrobi dobre jakościowo zdjęcia.

W grę wchodzi tutaj także kwestia ceny. Aparat hybrydowy i wymienne obiektywy to znacznie wyższy koszt niż dobry aparat kompaktowy. Zastanów się zatem nad swoimi priorytetami i wybierz sprzęt idealnie dopasowany do własnych potrzeb.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.