Jak wybrać kamerę sportową?

sony action cam

Sportowcy, zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, już dawno odkryli, że zwykła kamera cyfrowa nie wystarczy, aby w pełni oddać charakter ich wyczynów. Nie służy jej intensywne użytkowanie, szczególnie, kiedy znajduje się w rękach osoby, uprawiającej sport. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się sprzęt do zadań specjalnych – nieduża, wygodna w obsłudze i przede wszystkim wytrzymała kamera sportowa. Jak wybrać tę odpowiednią i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu!

Wytrzymałość obudowy

 

W trakcie wzmożonej aktywności sprzęt może być narażony na otarcia, upadek, a także kontakt z wodą, zwróćmy więc szczególną uwagę na jego obudowę. Powinna ona być odporna na wstrząsy i wodę . Niektóre z profesjonalnych kamer sportowych posiadają również dodatkową ochronę lub specjalne etui, chroniące urządzenie przed uszkodzeniem. Jeżeli zależy nam na sprzęcie, który sprawdzi się podczas skoków, biegów, jazdy na rowerze czy deskorolce, a nawet nurkowania, wytrzymałość obudowy to podstawa.

 

Wygoda użytkowania

 

Trenując lub uprawiając sporty ekstremalne, nie mamy czasu, aby zastanawiać się, do czego służą poszczególne przyciski i który spełni tę funkcję, na jakiej nam zależy. Z tego powodu, wybierając idealny sprzęt, powinniśmy sprawdzić, czy jest on łatwy w obsłudze. Najważniejszy jest między innymi komfortowy dostęp do najczęściej używanych funkcji. Urządzenie powinno odznaczać się również wygodą użytkowania, obojętnie, czy obsługujemy je w grubych rękawicach czy gołymi dłońmi.

 

Sprawdź nasze sportowe kamery

Mocowanie dostosowane do naszych potrzeb

 

Wybór odpowiedniego mocowania kamery zależy od sportów, jakie uprawiamy. W niektórych przypadkach odpowiednie będzie to na kask (jazda na rowerze, deskorolce lub nartach). W innych sprawdzą się mniej standardowe mocowania, które znajdziemy w konkretnym zestawie lub zakupimy osobno. Dzięki nim kamerę sportową umieścić można np. na karoserii samochodu, ramie roweru czy na plecaku.

 

Stabilizacja obrazu, która sprawdzi się w każdych warunkach

 

Nawet najlepsza kamera sportowa nie spełni swojej funkcji bez odpowiedniej stabilizacji. Nikt nie lubi oglądać drgającego i poruszonego obrazu, nawet gdy przedstawiana scena jest naprawdę ciekawa. Zamiast męczyć się podczas postprodukcji, starając się z drgań uzyskać stabilny obraz, warto zatem zainwestować w kamerę ze stabilizacją obrazu. Na rynku znaleźć można również akcesoria służące do profesjonalnej stabilizacji. Pamiętajmy jednak, że często kosztują one więcej niż sama kamera.

 

Rozdzielczość, czyli jakość obrazu

 

Wysoka rozdzielczość obrazu nie jest zawsze współmierna z jego jakością. Nie każdy amator sportu potrzebuje kamery z rozdzielczością 4k, która szybko zapełnia kartę pamięci. Zastanówmy się, w jakim celu wykorzystywać będziemy nasze filmy. Jeżeli będą one tylko do użytku własnego i czasami pokażemy je znajomym, bez sensu inwestować w parametry, których i tak w pełni nie wykorzystamy. Aby ocenić jakość obrazu z danej kamery, obejrzyjmy najpierw przykładowe filmy, które zostały nią wykonane. Porównajmy różne rozdzielczości i zastanówmy się, które odpowiadają naszym potrzebom.

Mamy nadzieję, że dzięki nam wiesz już jaką wybrać kamerę!

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.