Jaki smartfon dla fotografa?

smartfon dla fotografa

Nawet najbardziej profesjonalny fotograf nie ma zawsze ochoty na taszczenie dużej i ciężkiej lustrzanki wraz z dodatkowymi obiektywami i statywem. Mimo wszystko warto mieć pod ręką sprzęt, który wykona wysokiej jakości zdjęcia. W takich momentach bardzo dobrze sprawdza się smartfon, który spełni funkcje dobrego aparatu. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Wielkość ma znaczenie, czyli wybór matrycy

 

Większa matryca aparatu w smartfonie przekłada się na lepsze i dokładniejsze odwzorowanie obrazu. Najnowocześniejsze telefony renomowanych firm sięgają nawet 1/3 cala. Jakość zdjęć wykonanych tego typu sprzętem nie będzie się wprawdzie równała z tą uzyskaną dzięki dobrej lustrzance. Wciąż będzie to jednak zdjęcie o wysokim standardzie, porównywalnym do fotografii wykonanej lepszym aparatem kompaktowym.

 

Im jaśniej tym lepiej – odpowiedni obiektyw

 

Jasność obiektywu określa się oznaczeniem f. Im niższa liczba znajduje się przy tej literze, tym jaśniejszy będzie obiektyw, co wpłynie również na jakość wykonywanych zdjęć. Parametr ten jest ważny szczególnie wtedy, kiedy wykonujemy zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach, zacienionych miejscach lub nocą.

Sprawdź nasze smartfony!

 

Megapiksele – ważne czy nie?

 

Optymalna liczba, przy której jesteśmy w stanie wykonać zdjęcie dobrej jakości to około 12-14 megapikseli. Większa ilość sprawdza się głównie w przypadku profesjonalnych fotografów, którzy będą wywoływali wykonane fotografie w dużych rozdzielczościach (plakaty, bilbordy). W tym celu używa się jednak lustrzanek, a nie smartfonów.

 

Użyteczne dodatki

 

Uwagę zwrócić należy również na dodatki fotograficzne, które posiada nasz smartfon. Wśród nich wyróżnić można między innymi stabilizację obrazu, która podnosi jakość zdjęcia wykonywanego przy słabym oświetleniu. Zaletą takiego aparatu będzie również lampa błyskowa. Najlepsza to ta ksenonowa, ale lampy i diody LED też powinny spełnić swoje zadanie.

 

Odpowiednie oprogramowanie

 

Nie każdy smartfon posiada oprogramowanie, sprawdzające się dobrze przy fotografii, dlatego skorzystać możemy z programów dostępnych do darmowego lub odpłatnego pobrania. Dzięki nim uzyskamy lepsze odwzorowanie kolorów, poprawimy ostrość zdjęcia i zredukujemy efekt czerwonych oczu.

Pomocne tryby i funkcje

 

Wysokiej jakości smartfony znacznie ułatwiają nam robienie dobrych zdjęć, oferując przydatne funkcje. Dzięki nim uzyskać możemy obraz HDR, panoramę czy udoskonalony portret. Takie urządzenia posiadają również automatyczne programy do wykonywania zdjęć zachodów słońca, fajerwerków lub fotografii nocnych. Wymagającemu fotografowi przyda się również tryb manualny, tryb wideo i wideo spowolnionego.

Wbudowana pamięć

 

Planując wykonywanie dużej liczby zdjęć i filmów, postawić powinniśmy na aparat z dużą ilością wbudowanej pamięci. 16 GB to w tej kwestii absolutne minimum. Dzięki temu smartfon pomieści wszystkie nasze dzieła bez konieczności usuwania innych danych. Pamiętajmy, że filmy w rozdzielczości 4k naprawdę dużo ważą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.