4 rady jak zamocować telewizor na ścianie

Jak zoptymalizować brzmienie swojego zestawu audio?

Zamocowanie telewizora na ścianie ma sporo zalet. Pozwala nam zaoszczędzić wiele miejsca w pomieszczeniu, w którym się znajduje, a także poprawia komfort oglądania programów. Jeżeli nie wiesz, jak zamocować telewizor na ścianie, krok po kroku pokażemy Ci, co musisz zrobić, aby efekt końcowy Twojej pracy był zadowalający.

1) Wybór uchwytu

Uchwyty, na których mocuje się telewizor, pełnią dwie funkcje: użytkową – utrzymują odbiornik na ścianie oraz estetyczną – pozwalają go odpowiednio wyeksponować. Do wyboru mamy uchwyty stałe, które mocują telewizor w jednej pozycji, bez możliwości regulowania kąta nachylenia lub obrotu oraz uchwyty z regulowanym nachyleniem. Pierwszy rodzaj jest odpowiedni do małych pomieszczeń, natomiast drugi sprawdzi się w dużych przestrzeniach, gdy mamy możliwość oglądania telewizji z różnych odległości. Zdecydowanie się na jeden z wymienionych rodzajów uchwytów do telewizora  to często najważniejszy etap mocowania urządzenia na ścianie.

2)  Odpowiednia wysokość i odległość telewizora

W małych pomieszczeniach telewizor najlepiej powiesić na wysokości oczu. Zaleca się, by linia wzroku (oczywiście w pozycji siedzącej) skierowana była powyżej środkowej linii telewizora. Taka wysokość sprawia, że wzrok w naturalny sposób zostaje skierowany na ekran i nie nadwyrężamy szyi. W dużych pokojach odbiornik można powiesić nieco wyżej, gdyż będziemy go oglądać z pewnej odległości. Dobra wysokość to 100-110 cm. Jeżeli chodzi o odległość oglądania, to dla zachowania komfortu przyjmuje się następujące odległości: 1,5-2,5 m dla 14-15 cali; 2,5-3 m dla 21-25 cali; 3-3,5 m dla 26-29 cali oraz 3,5-5 m dla 32-50 cali.

3) Rodzaj podłoża montażu uchwytu

Powieszenie telewizora na ścianie wykonanej z betonu czy cegły nie jest problemem. Konieczna będzie wiertarka i kołki, które w większości uchwytów dostępne są w zestawie. Kłopot może się pojawić, gdy mamy do czynienia ze ścianką wykonaną z płyt kartonowo-gipsowych. W takiej sytuacji najlepiej jest użyć specjalnych, metalowych kołków rozporowych przeznaczonych do tego typu ścian. Dopasuj ilość śrub i kołków do ilości otworów jakie przywidział producent twojego uchwytu na telewizor. Zwróć uwagę, że po przymocowaniu płyty pod telewizor do ściany, każda śruba powinna być solidnie osadzona w przygotowanym dla niej otworze.

4) Miejsce montażu i jego otoczenie

Warto pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu telewizora w pokoju. Ważne, aby nie mocować telewizora tam, gdzie pada intensywne światło (sztuczne lub słoneczne), ponieważ zdecydowanie obniża to komfort oglądania. W pobliżu zamocowanego odbiornika powinno się znajdować gniazdko oraz kabel antenowy, aby nie trzeba było specjalnie doprowadzać kabli z innej części pokoju. Wokół zamocowanego odbiornika nie powinniśmy również zawieszać obrazków, gdyż mogą nas rozpraszać w trakcie oglądania i dodatkowo męczyć wzrok.

Montując telewizor na ścianie według naszych wskazówek, będziesz Ci cieszyć się pełnym komfortem podczas oglądania telewizji lub filmów. Jeśli szukasz odpowiednich modeli uchwytów na telewizor, sprawdź koniecznie nasza ofertę. Skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów z MatrixMedia, dzięki którym wybierzesz produkt idealnie dopasowany.

Sprawdź ofertę uchwytów do telewizorów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.