Jaki laptop wybrać?

Jaki laptop wybrać?

Jaki laptop wybrać ? O jakich parametrach i cechach pamiętać? Na jaką wielkość laptopa się zdecydować ? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poradniku Matrix Media. Zależy nam, by decyzja jaki laptop wybrać, była przemyślana i uwzględniała w Twoim, indywidualnym przypadku, wszelkie potrzeby i sytuacje, w których planujesz korzystać z laptopa. Obecnie decyzja jaki laptop wybrać nie należy już do decyzji między komputerem stacjonarnym a laptopem. Laptopy są dziś na tyle smukłe i wydajne, a także zaawansowane pod kątem technologicznym, że z łatwością wyprzedzają pecety w przedbiegach.

Wybór jest tak duży, że z jednej strony ułatwia decyzję pod tytułem jaki laptop wybrać, a z drugiej strony komplikuje go mnogością szczegółów, które musimy znać, by wybrać ten idealny, wymarzony laptop, który będzie służył nam długo i prawidłowo. Przedstawimy najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę i odpowiemy na pytanie jaki laptop wybrać w konkretnej sytuacji i dla konkretnego przeznaczenia.

Przeznaczenie laptopa

Jest to podstawowe pytanie na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć przed zakupem nowego laptopa. Profil ten jest łatwo określić jeżeli odpowiemy sobie na pytanie jaka jest najczęstsza aktywność przy laptopie. Najczęściej producenci przygotowują podzespoły właśnie z przeznaczeniem do danych działań. Bez wnikania w szczegóły, laptop może służyć nam do pracy, tutaj warto wyszczególnić prace graficzne i programistyczne, do spędzania wolnego czasu – gry komputerowe lub filmy, oraz wykorzystanie standardowe.

Laptop do pracy – musi uwzględniać jej charakter. Laptop z przeznaczeniem do prac programistycznych, ale również mocno intensywnych prac biurowych musi posiadać przede wszystkim mocny procesor najlepiej i5 lub lepszy. O ile w pracach programistycznych wydajność to podstawa, o tyle w intensywnych pracach biurowych pod którymi kryje się korzystanie z wielu okien przeglądarki, pakietu Office, skrzynek pocztowych, komunikatorów i innych aplikacji jednocześnie, również zauważymy wyczuwalną różnicę. Nalezy pamiętać również o zasobach pamięci podręcznej. Wiele laptopów daje możliwość jej szybkiej rozbudowy w rozsądnej cenie, natomiast należy założyć, że 4GB to niezbędne minimum w przypadku laptopa wykorzystywanego do intensywnych prac. Jeżeli natomiast praca będzie się odbywać przy produkcji i edycji grafiki lub video kluczowym aspektem pozostaje dobra karta graficzna.

Laptop do rozrywki – wcale nie musi być naszpikowany do maksimum. Przeciwnie, jeżeli wiemy że będziemy korzystać z niego do spędzania godzin na grach warto wziąć najlepszą aktualnie grę na rynku i spełnić jej maksymalne wymagania z 20% nawiązką. Jest to gwarancją, że laptop będzie w grze przez najbliższe 3 lata. Warto natomiast zastanowić się nad wielkością matrycy. Matryca 17+ daje dobre efekty, ale sprawia że laptop jest praktycznie uziemiony i ciężko z nim podróżować. Opcjonalnym wyjściem jest mniejsza matryca, nawet poniżej 15”, ale podłączenie laptopa do telewizora lub dużego monitora. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób, które korzystają z laptopa najczęściej do oglądania filmów. W tym przypadku można się zastanowić nad większą matrycą lub podłaączeniem do telewizora, ewentualnie pomyśleć o większym dysku 1TB i większym do przechowywania plików na dysku.

Laptop uniwersalny – zdroworozsądkowe podejście do zakupu. Jeżeli laptop będzie wykorzystywany sporadycznie warto postwaić na uniwersalność i nie ulegać presji ceny. Standardowy laptop w cenie ok. 2000 PLN daje nam gwarancję funkcjonalności przez najbliższych kilka lat na najwyższym poziomie.

Na co warto zwrócić uwagę kupując laptopa

Matryca/wyświetlacz – im większa matryca tym łatwiejsza praca, większa przyjemność z oglądania filmów i odległość, ale to również większa waga i rozmiar. Jeżeli planujemy podróże z laptopem należy zastanowić się nad matrycami mniejszymi niż 15” lub nad opcją jaką dają lekkie netbooki o wielkości matrycy 9-11”. Warto zwrócić uwagę również na podświetlenie matrycy. Rozwiązaniem najlepszym aktualnie na rynku są matryce z podświetleniem ledowym.

Pamięć – zwiększenie pamięci RAM to najlepszy i najtańszy sposób na zwiększenie wydajności laptopa. Czasami lepiej wybrać słabszy procesor, kosztem dodatkowej pamięci RAM co zdecydowanie wpłynie na jakość pracy z komputerem.

Akcesoria multimedialne – czyli kamera i nagłośnienie. Dobre głośniki przydadzą się kiedy słuchamy dużo muzyki przy komputerze lub korzystamy z komputera na imprezach jako domowi dj-e. Kamera o dobrej solidnej matrycy przyda się jezeli często korzystamy z komunikatorów z funkcją video.

Podświetlana klawiatura – jeżeli korzystamy z komputera w dzień, możemy sobie odmówić tej przyjemności, jeżeli w nocy wtedy jest to opcja praktycznie niezbędna i diametralnie odmieniająca jakość pracy.

Złącza – najważniejsza jest ilość i umiejscowienie złącz USB oraz audio. Jeżeli korzystamy z wielu urządzeń peryferyjnych ilość portów USB i ich umiejscowienie jest zmienną na którą warto zwrócić uwagę. Podobnie audio w przypadku częstego korzystania ze słuchawek. Dobrze kiedy jest w optymalnym do pracy miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.