Jaki telewizor wybrać?

Jaki telewizor wybrać

Jaki telewizor wybrać ? LCD, LED czy plazma? HD czy Full HD? 32 calowy czy 60 calowy? Jeśli marzysz o telewizorze idealnie dopasowanym do Twoich potrzeb – trafiłeś w odpowiednie miejsce. Codziennie doradzamy naszym klientom jaki telewizor wybrać, który będzie odpowiedzią na wszelkie potrzeby ich i ich rodziny. Poradnik Matrix Media jest stworzony z myślą o tych, którzy zagubieni wśród sklepowych półek, oglądając kolejne modele, nadal nie wiedzą jaki telewizor wybrać.  Specjaliści Matrix Media pragną pomóc w poszukiwaniach odpowiedniego telewizora, tak byś mógł po ciężkim dniu przenieść się w miejsce pełne audiowizualnej rozrywki i niczym niezmąconego spokoju i wyciszenia.

Jaki telewizor wybrać ? Okazuje się, że nie wystarczy porównać parametry techniczne poszczególnych modeli. W gąszczu porad łatwo się pogubić, bo wiele z nich niestety się wyklucza.  Ważne, by najważniejsze zasady odnieść do konkretnej sytuacji i pomieszczenia, w którym ma stać telewizor, tak by zapewnić sobie największy komfort telewizyjnych seansów i maratonów filmowych.

Wielkość, rozmiar – przekątna ekranu

tv rozmiarJednym z najwazniejszych parametrów na jaki zwracają uwagę kupujący nowy telewizor jest jego wielkość. Przekątna bardzo często determinuje równiez dalszy wybór telewizora dlatego od niej warto zacząć filtrowanie wyboru. Najważniejszą informacją jest jednostka w jakiej podawana jest przekątna, a mianowicie cal który wynosi ok. 2,5 cm. Oznacza to, że przekątna telewizora 40” – to tak naprawdę ok. 60 cm, 60” – ok.90 cm itd.  Poza wymiarem estetycznym za przekątną stoi jeszcze jedna informacja, czyli dopasowanie telewizora do pomieszczenia, a dokładniej do odległości. Zanim dokonamy zakupu warto zmierzyć odległość z jakiej przewidujemy oglądanie w przyszłości telewizora. Odległość tę w centymetrach, dzielimy przez 6.5 i otrzymujemy optymalny rozmiar telewizora. Więc przykładowo 3m – 300cm/6.5 ≈ 46 cali. Często współczynnik ten jest zmienny i różny dla różnej jakości obrazu, jednak po latach sprzedaży telewizorów panoramicznych wiemy, że jest to optymalny wynik. Należy pamiętać, że zmieniając telewizor na panoramiczny (16:9)  

Rodzaj ekranu – typ matrycy

Matryce LED to najbardziej popularna i rozwijana technologia dostępna aktualnie na rynku. Zastosowanie diod led pozwala nie tylko zredukować koszty, ze względu na niski pobór energii, ale również obniżyć grubość, wagę telewizora i emisję ciepła. Wyjątkowość rozwiązania polega w tym przypadku na dodatkowym podświetleniu matrycy za pomocą diod led. Ze względu na różny sposób można telewizory z matryca led podzielić na:

Edge LED – matryca posiada podświetlenie diodowe na krawedziach. Jest to rozwiązanie ekonomiczne jednak niesie ze sobą konsekwencje na jakości obrazu. Podświetlenie na krawędziach jest jaśniejsze co widoczne jest w przypadku ciemnych kolorów, natomiast im bliżej środka kolor jest ciemniejszy. Efekt ten jest jednak widoczny jedynie w przypadku statycznych i ciemnych obrazów. Wielu producentów stara się ten efekt redukować na poziomie programowania doświetlenia, a dokładniej na strefowym wygaszaniu. Rozwiązanie zdecydowanie tańsze od opcji Full LED i dobre dla osób, które niekoniecznie korzystają z telewizora regularnie, np: do oglądania filmów i zalezy im na kinowej jakości.

Full LED – matryca posiada podświetlenie LED na całej powierzchni. Zdecydowanie najlepsza jakość obrazu, co wynika z równomiernego oświetlenia całej matrycy. Kolory nie różnią się bez względu na miejsce, co odróżnia je od telewizorów z podświetleniem krawędziowym. Droższa konstrukcja niesie ze sobą również zwiększoną grubość, które to niedogodności zdecydowanie rekompensuje obraz uznawany za zbliżony do matryc plazmowych. Funkcja strefowego przyciemniania daje niewiarygodne rezultaty i sprawia, że są to telewizory najczęściej kupowane.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze telewizora?

Rozdzielczość – bardzo ważny parametr, który związany jest z wielkością matrycy. Rozdzielczość HD Ready jest opcjonalna dla matryc poniżej 40”, powyżej zaś lepszym rozwiązaniem jest Full HD. Można zatem powiedzieć, że Full HD w mniejszych telewizorach jest pewną rozrzutnością, gdyż różnice nie są aż tak dostrzegalne i w drugą stronę HD Ready nie będzie wystarczające dla większych matryc.

Czas reakcji matrycy – parametr ten ma duży wpływ na t.zw. smużenie czyli efekt niepożądany. Im krótszy czas reakcji tym obraz jest zdecydowanie ostrzejszy i bardziej naturalny. 8ms i niżej to oczekiwany wynik dla matrycy.

Połysk matrycy – najlepszym rozwiązaniem jest matryca matowa, szczególnie w mocno oświetlonych pomieszczeniach. Również emitowana barwa czarna jest bardziej intensywna w przypadku matowej powierzchni.

Zużycie energii – ważna zmienna, która ma wpływ na zużycie prądu. Optymalizacja poboru może być uzyskana przez wiele systemów redukujących zużycie w sposób niewyczuwalnych dla użytkownika.

Opcja 3D – czyli możliwość oglądania obrazu w trójwymiarze. Telewizory wyposażone w nią konwertują obraz 2D do 3D, który widzialmny jest przy użyciu specjalnych filtrów (okularów) w opcji pasywnej i aktywnej. Rynek obrazów 3D jest rynkiem rozwijającym się dlatego tylko wybrane filmy można oglądać w pełnej jakości 3D. Warto pamiętać o dodatkowej parze, na wypadek trójwymiarowej randki.

Podłączenie do Internetu WiFi – bardzo użyteczna funkcja, która pozwala korzystać z Internetu z poziomu telewizora. Dzięki temu poza możliwościami korzystania z platform rozrywkowych producentów, możemy oglądać filmy online, korzystać z komunikatorów, czy zwyczajnie z przegladarki na dużym ekranie.

Rodzaje wejść – warto zatsanowić się nad ilością wejść w przypadku korzystania z wielu urządzeń peryferyjnych, jak dodatkowe komputery czy pamięci USB.

MPEG-4 – standard dla dostępnych telewizorów oznacza, że są przystosowane do oglądania telewizji naziemnej bez potrzeby dodatkowego dekodera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.