Jaką pralkę wybrać?

Jaką pralkę wybrać?

Zastanawiasz się jaką pralkę wybrać? Szukasz odpowiednich wskazówek, które pozwolą Ci kupić odpowiedni model? Chciałbyś wybrać pralkę odpowiednią dla Twoich potrzeb i możliwości, ale wybór jest zbyt duży i ciężko jest zawęzić spektrum poszukiwań? W poniższym poradniku zawarliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiednią pralkę. Codziennie doradzamy wielu klientom przy wyborze sprzętu AGD dlatego poświęć nam chwilę swojego czasu i podejmij najlepszą decyzję po przeczytaniu krótkiego przewodnika po pralkach.
[AKTUALIZACJA 2017]

Jaką pralkę wybrać?

Wybór odpowiedniego sprzętu AGD – w tym przypadku pralki – jest rzeczą kluczową, szczególnie jeśli posiadamy jasno określone potrzeby. Dzięki dużej różnorodności opcji, jakie proponują producenci, ten niepozorny i – wydawałoby się – uniwersalny sprzęt może zostać bardzo mocno spersonalizowany tak, aby praca z nim stała się czystą przyjemnością. A o czystość przecież chodzi tu najbardziej. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych typów pralek i ważnych terminów, które opisują ich właściwości.

Jaką pralkę wybrać? Propozycja SAMSUNG

Rodzaje pralek

Główne rodzaje pralek bębnowych dostępnych aktualnie na rynku to pralki ładowane od góry oraz od frontu. Ten podział poza wymiarami urządzenia jest podstawowy i określa również późniejsze możliwości pralki. Warto zastanowić się zatem jaką przestrzeń posiadamy i zdecydować o najbardziej wygodnej formie ładowania odzieży.

Pralki ładowane od frontu to najbardziej klasyczne rozwiązanie, z otworem umieszczonym z przodu urządzenia. Ich zaletą jest najczęściej swobodny ładunek i wyładunek odzieży, a także możliwość doglądania jej w czasie trwania cyklu prania. Niektóre pralki zaopatrzone są w funkcję AddWash, która umożliwia nawet dodanie ubrań. Minusem pralek ładowanych od frontu mogą być natomiast duże rozmiary, szczególnie szerokość. Dostępne są za to wersje slim, które jednak kosztują odpowiednio więcej. Również niskie umieszczenie bębna może być uciążliwe ze względu na potrzebę schylania się przy pracy z pralką.

Pralka ładowana od frontu

Pralki ładowane od góry zostały zaprojektowane tak głównie ze względów ergonomicznych. Dzięki umieszczeniu wrzutu odzieży na górze urządzenia dostęp do bębna jest łatwiejszy, a załadunek prostszy. Dzięki takiemu układowi konstruktorzy pralek ładowanych od góry bardzo mocno ograniczyli ich rozmiary, nadają się więc do pomieszczeń o małej przestrzeni użytkowej, a samo urządzenie może być ustawiane w dogodnych pozycjach. Minusem modeli ładowanych od góry jest jednak mniej komfortowy dostęp do bębna, gorsze wykorzystanie górnej powierzchni oraz wyższa cena.

Pralka ładowana od góry

Najważniejsze parametry pralek

energiaEnergooszczędność – (klasa energetyczna). Parametr ten, uniwersalny dla całej Uni Europejskiej określa uśrednione zużycie prądu w kWh przez urządzenie, czyli określa koszty eksploatacji. Zastosowany jest podział od najbardziej oszczędnej – A+ do najmniej G. Większość dostępnych modeli mieści się w granicach A+ do B, ze zrozumiałych względów te pierwsze są najbardziej pożądane.

Zużycie wody. Jest to kolejny po energooszczędności parametr wpływający na koszty eksploatacji pralki. Parametr ten widnieje na etykiecie jako średnie roczne zużycie wody lub dodatkowo jako średnie zużycie wody na jeden cykl prania. Parametr pozwala na szybką kalkulację ceny wody/zużycia i na tej podstawie umożliwa określić szacunkowe koszty eksploatacji, w połączeniu z kosztami zużycia energii. Najlepsze pralki zużywają ok. 30l wody na cykl, te najmniej ekonomiczne nawet 70. Koszty zużycia wody mogą być nawet dwukrotnie większe w bezpośrednim porównaniu różnych modeli.

Poziom hałasu wskazuje jak głośno pracuje urządzenie podczas odpowiednich trybów pracy. Najważniejsza wartość to głośność podczas prania, która nie powinna przekraczać progu 65 dB, czyli względnej słyszalności, natomiast podczas wirowania 80 dB, gdyż jest to już głośność oceniana jako drażliwa dla ucha ludzkiego.

ladownoscPojemność pralki określa maksymalny załadunek suchej odzieży do bębna pralki. Wartość ta może wahać się od 3 do 10 kg, czasami podawana jest również pojemność bębna – największe mieszczą aż do 75 litrów. Zastanawiając się, jaką pralkę wybrać warto określić nasze potrzeby. Przy większej ilości ubrań, np: w większych rodzinach z małymi dziećmi większy bęben to bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Klasa efektywności prania – wirowanie. Kolejny parametr jaki możemy odnaleźć na etykiecie produktu wskazuje efektywność, która bezpośrednio związana jest z szybkością prania podawaną w liczbie obrotów na minutę. Im wyższy jest to parametr, pranie będzie bardziej suche po wyjęciu. W niektórych przypadkach pralki mogą wirować nawet z szybkością 2000 obrotów /minutę, jednak dla standardowej odzieży w zupełności wystarczą pralki wirujące do 1200 obrotów.

Programy i funkcje pralki

Pralki posiadają uproszczone programatory pozwalające szybko wybrać najbardziej optymalny, a jednocześnie oszczędny tryb prania. Dzięki temu możemy wybrać tryby prania ręcznego dla delikatnych rzeczy, szybkiego dla mało zabrudzonych będący jednocześnie oszczędnym wyjściem, czy odplamianie pozwalające na dokładne dopranie mocno zabrudzonych ubrań. Jednocześnie programatory pozwalają na indywidualne dostosowanie trybu do temperatury czy liczby obrotów.

Dodatkowe funkcje również pomagają w uzyskaniu najlepszych efektów prania. Nowoczesne pralki posiadają funkcje doboru optymalnej ilości wody lub systemu podawania górnego zmniejszającego zużycie wody i funkcje programowania czasowego. Systemy zabezpieczeń przed dziećmi, przypadkowego otwarcia bębna, czy systemy ochrony przed zalaniem mieszkania. Warto zatem przed zakupem sprawdzić, które z nich będą niezbędne i pomogą ulepszyć jakość prania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.