Jaką lodówkę wybrać?

Jaką lodówkę wybrać

Czy wiesz już jaką lodówkę wybrać ? Zastanawiasz się jaką lodówkę kupić ? Wybór lodówek jest bardzo duży, dlatego postaramy się nieco wyprostować meandry zakupowe lodówki. Poniższy poradnik zawiera najważniejsze informacje, które pozwolą Ci wybrać odpowiednią lodówkę. Każdego dnia doradzamy wielu klientom przy wyborze sprzętu agd dlatego naszą wiedzę i doświadczenie przełożyliśmy na poniższy materiał.

Jeżeli wiesz co jesz, warto byś wiedział też gdzie to jedzenie przechowujesz. Mnogość modeli oferowanych aktualnie przez producentów nie ułatwia jednak ten wybór. Znając jednak potrzeby i możliwości możemy szybko sprecyzować odpowiedni model korzystając z kilku najważniejszych parametrów i funkcji lodówki. Jest to wybór istotny, gdyż jak podają statystyki średnio korzystamy z niej nawet 3 razy dziennie. Jaką lodówkę wybrać by jej eksploatacja była najlepsza dla Nas i Naszego portfela ?

Rodzaje lodówek i zmrażalników

Mnogość rodzajów oraz typów budowy lodówek jest stosunkowo dużo co niekoniecznie ułatwia szybki wybór lodówki. Pozwala jednak wybrać odpowiedni model, który spełni dokładne oczekiwania. Poza funkcjonalnością rodzaje lodówek dostosowane są również do szczególnej zabudowy dlatego okreslenie na początku rodzaju poszukiwanej lodówki pozwoli ułatwić nam zakup. Większość poniżej opisanych rodzajów należy przede wszystkim podzielić na urządzenia wolnostojące oraz urządzenia do zabudowy czyli takei, które staną się integralną częścią aranżacji kuchennych mebli.

Lodówki tradycyjne, czyli jednoczęściowe. Posiadają jedynie komorę chłodzącą bez zamrażalnika. Rozwiązanie dobre dla osób, które mało gotują i nie przechowują żywności na długie okresy czasu. Brak zamrażalnika to również większa oszczędność urządzenia, a także kompaktowe rozmiary.

Chłodziarko-zamrażalki – lodówki z zamrażalnikiem. Powszechne rozwiązanie umożliwiające mrożenei produktów. W zależności od potrzeb zamrażalnik może być umieszczony na górze lub dole urządzenia. Urządzenia te mogą posiadać oddzielne drzwi co zwiększa komfort ich użytkowania.

Lodówki side-by-side Samsung, Miele i innych producentów. Najczęściej dużych rozmiarów i przystosowane głównie pod zabudowę, choć nie tylko. Komory podzielone są wzdłuż, a nie jak w tradycyjnym rozwiązaniu w poprzek. Zaletą takich lodówek jest ich pojemność, a przez to większa dostępność do powierzchni.

Najważniejsze parametry przy wyborze lodówki

Energooszczędność – (klasa energetyczna). Uniwersalny parametr określający uśrednione zużycie prądu w kWh przez lodówkę, czyli określa koszty eksploatacji naszego urządzenia. Zastosowany jest podział od najbardziej oszczędnej – A++ do najmniej G. Większość dostępnych modeli mieści się w granicach A++ do B i to te pierwsze są oczywiście najbardziej popularne.

Klasa zamrażarki. Określana jest w 4-stopniowej skali graficznej w postaci gwiazdek lub śnieżynek. Jedna gwiazdka oznacza mrożenie do temperatury -6stopni, dwie -12, trzy -18, natomiast cztery gwiazdki to mrożenie do -24 stopni Celcjusza. W zależności od potrzeb i potencjalnego wykorzystania zamrażalnika należy dobrac ten odpowiedni. Co istotne dla użytkowników, najlepiej gdy temperatura jest niższa niż -18 stopni, pozwala to bowiem na przechowywanie jedzenia do roku czasu.

Efektywność mrożenia. Parametr ten opisuje ilość jedzenia jaką zamrażalnik jest zdolny w pełni zamrozić w czasie 24h. Najczęściej jest to wartość od kilku do kilkunastu kg, jednak opcją w zupełności wystarczającą jest już nawet 5kg.

Pojemność. Bardzo istotna celem optymalnego wykorzystania lodówki. W większych rodzinach lub dla osób, które lubią gotować najlepszym rozwiązaniem jest większy model. Czeroosobowa rodzina powinna pomyśleć o lodówce z pojemnością rzędu 200l, natomiast samotna ok. 100.

halasPoziom hałasu wskazuje jak głośno działa lodówka podczas eksploatacji. Jest to szczególnie ważny parametr kiedy kuchnia jest otwarta lub mieści się blisko salonu lub sypialni. O ile w trakcie dnia hałas rzędu 50 dB jest średnio słyszalny, o tyle w nocy może być już uciążliwy. Głośność wacha się w przedziele 30-50 dB, zważywszy jednak na powyższy argument czasami warto wybrać najcichsze rozwiązanie.

Wyposażenie i funkcje lodówki

Na wyposażenie lodówek składają się moduły, które pozwalają optymalnie zagospodarować miejsce dla żywności oraz jej utrzymanie w czystości. Jest to bardzo istotne ponieważ pozwala na zachowanie przejrzystości przechowywanych potraw, a także komfortowy dostęp do nich. Szczególnie pozwala na kontrolę mniejszych produktów, a także ich segregację ze względu na rodzaje produktów. Poza balkonikami przystosowanymi do poszczególnych rodzajów produktów i pojemników, ważny jest również materiał z jakiego wykonane są półki. Wzmacniane szkło, poza bezpieczeństwem pozwala również na utrzymanie czystości, będącej bardzo istotną dla utrzymania higienicznej atmosfery.

Do najważniejszych funkcji poza uproszczonym programatorem temperatury mozna zaliczyć funkcje No Frost, która zapobiega osadzaniu szronu, a tym samym oszczedza nam czasu i pracy na rozmrażanie urządzenia. Jednocześnie bardzo pomocna okazuje się funkcja samorozmrażania. Równie użytecznym jest funkcja szybkiego schładzania produktów, która ważna jest osób szybko rotujących produktami. Poza tym dla osób dbających o czystość i higienę na pewno istotna będzie opcja anti-bacteria, czyli zastosowanie antybakteryjnych stopów lub wkładek wewnątrz lodówki. Dla osób pijących dużo wody i drinków natomiast –kostkarka do lodu, która idealnie sprawdzi się nie tylko podczas imprez i gorących dni. Dla osób, które lubią wiedzieć dokładnie co się dzieje w lodówce bez konieczności jej otwierania na pewno spodoba się opcja wyświetlacza LCD, który nie tylko pozwala na podgląd, ale i szybkie programowanie lodówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.