Jakie słuchawki wybrać?

Jakie słuchawki wybrać

Zastanawiasz się jakie słuchawki kupić ? Masz wątpliwości jakie słuchawki wybrać i czym właściwie kierować się przy ich wyborze ? Chciałbyś kupić słuchawki odpowiednie dla Twoich potrzeb i możliwości, ale wahasz się z podjęciem decyzji ? W poniższym poradniku zawarliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci wybrać odpowiednie słuchawki. Codziennie doradzamy wielu klientom przy wyborze odpowiednich słuchawek dlatego zaufaj nam chwilę swojego czasu i podejmij najlepszą decyzję po przeczytaniu krótkiego przewodnika po słuchawkach.

Wybór słuchawek z wielu powodów jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Głównym z nich jest możliwość przeniesienia się w pełni w świat dźwięków, przy zachowaniu dyskrecji i szacunku dla osób znajdujących się w otoczeniu oraz możliwość uzyskania wysokiej jakości dźwięku przy stosunkowo niskich kosztach w porównaniu do tradycyjnego sprzętu nagłośnieniowego. Czasami są niezbędne i potrzebujemy je do pracy lub sportu, nieraz pozwalają nam odprężyć się w komunikacji miejskiej lub domowym fotelu z ulubionym koncertem na uszach , ważne jednak żeby zastanowić się nad celem wykorzystania słuchawek.

Rodzaje słuchawek

Ważnym parametrem, który charakteryzuje typ i przeznaczenie słuchawek jest ich budowa i to na niej trzeba się skupić zastanawiając się nad tym jakie słuchawki wybrać. Wyróżniamy słuchawki wokółuszne, nauszne douszne oraz dokanałowe. Pierwszy typ słuchawek, czyli słuchawki wokółuszne to słuchawki obejmujące nausznikiem całą małżowine, chowając ją wewnątrz. Słuchawki te charakteryzuje bardzo dobra izolacja do i od otoczenia, pozwalają również  na osiągnięcie wyjątkowej jakości basów. Ich mankamentem może być waga, największa z wszystkich słuchawek oraz względnie mniejsza wnetylacja ucha. Słuchawki te są idealnym rozwiązaniem do warunków domowych, dla koneserów muzyki, do wykorzystania podczas średnio długich sesji muzycznych.

słuchawki nauszneSłuchawki nauszne mają widoczną membranę, są jednak mniejsze i wymiarami przypominają małżowinę uszną. Słuchawki te nie pozwalają na idealną izolację od otoczenia, jednak nadal sprawdzą się bardzo dobrze w autobusie. Ich dużą zaletą jest niezła jakość dźwięku, przy niższej wadze i lepszych parametrach wentylacji. Słuchawki nauszne występują w różnych wersjach sportowych, ze specjalnym pałąkiem stabilizacyjnym oraz wersje casual, które przypominają mini słuchawki nauszne. Słuchawki nauszne są polecane dla osób, które słuchają dużo muzyki i zalezy im jednocześnie na jakości i komforcie. Lekkie rozwiązanie do podróży, a także słuchania muzyki podczas długiego korzystania z komputera/konsoli. Jest to również dobry wybór dla audiofila – sportowca.

słuchawki douszneSłuchawki douszne i dokanałowe to rozwiązanie najbardziej wygodne, które pozwoli cieszyć się dźwiękiem w każdych okolicznościach, ze względu na małe wymiary i wagę. Odpowiednio dobrane, są również słuchawkami najbardziej komfortowymi ze względu na pełną wentylację ucha. Ze względu na mały rozmiar są również najbardziej ekonomiczne, jednak kosztem jakości dźwięku, który bywa bardziej zniekształcony, a pasma przenoszenia są odpowiednio niższe. Wyjątkiem są słuchawki dokanałowe, pozwalające osiągnąć niezłe parametry izolacyjności, jednak wymagają od użytkownika przyzwyczajenie się do budowy. Słuchawki te to najlepsze rozwiązanie do codziennego wykorzystania w różnych codziennych sytuacjach, a także jako słuchawki do wykorzystania podczas uprawiania sportów z odpowiednio przygotowanym pałąkiem.

słuchawki otwarteSłuchawki dzielą się również na otwarte i zamknięte. Na zdjęciu zaprezentowany jest model otwarty o czym świadczą otwory w obudowie. Często mylony parametr nie świadczy o zamknięciu małżowiny w nauszniku, a otworze w obudowie membrany. Słuchawki zamknięte dają większą izolację kosztem wentylacji i zniekształceniu niektórych pasm, natomiast słuchawki otwarte posiadają otwory, którymi wydostają się na zewnątrz zarówno fale dźwiękowe jak i powietrze. Decydując się na odpowiedni typ, zwróć uwagę w jakich warunkach będziesz korzystać ze słuchawek, głośność otoczenia/temperatura, albo zapytaj naszego specjalistę.

Wybór słuchawek może paść również między słuchawkami przewodowymi i bezprzewodowymi. Słuchawki bezprzewodowe charakteryzują się brakiem fizycznego połączenia kablem z urządzeniem dzięki czemu bardzo zwiększa się komfort użytkowania. Niczym nie skrępowane ruchy to rozwiązanie dobre szczególnie w domu, jednak nalezy zwrócić uwagę na zasięg słuchawek bezprzewodowych. Nadajniki działają standardowo w trzech systemach przenoszenia dźwięku – fale radiowe (większy zasięg niższa jakość), fale podczerwone (mały zasięg najlepsza jakość), bluetooth (średni zasięg, średnia jakość)

Najważniejsze parametry przy wyborze słuchawek

Pasmo przenoszenia, czyli skala częstotliwości w jakich słuchawki będą wytwarzać dźwięk. Szersze pasmo przenoszenia świadczy o większej skali częstotliwości jakie przetwornik może dostarczyć do ucha. Standardowe słuchawki posiadają pasmo 20-20000Hz (20kHz). Im niższe lub wyższe tony uzyskuje tym lepiej, są to jednak pasma t.zw. niesłyszalne.

Impendancja słuchawek opisuje ich oporność, jest cechą umożliwiającą parowanie urządzeń odpowiedniej mocy. Impendancja kształtuje się w przedziale 32-400 Ω. Im jest wyższa, tym większą moc musi wytwarzać urządzenie aby słuchawki osiągały swoją standardową wydajność i głośność. Duże słuchawki posiadają większą impendancję i mogą nie być wystarczająco dynamiczne przy użyciu urządzeń przenośnych o niskim natężeniu prądu.

Długość przewodu uzależniona jest od potrzeb. Do wykorzystania w ruchu wystarczy kabel o długości 1,5m, natomiast można się zastanowić nad dłuższym przewodem umożliwiającym swobodne poruszanie. Warto również rozważyć opcję bezprzewodową, która znacząco wpływa na komfort użytkowania słuchawek.

Waga słuchawekWaga słuchawek jest kwestią indywidualną, jednak słuchawki do codziennego noszenia nie powinny ważyć więcej niż 200g. Słuchawki używane w domu, mogą ważyć więcej, zaś te do wykorzystania podczas uprawiania sportów, ważyć powinny zdecydowanie najmniej, a ich waga oscylować w okolicy 50-80g. W przypadku słuchawek sportowych istotnym jest ich mocowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.