Jaki piekarnik wybrać?

Jaki piekarnik wybrać?

Jaki piekarnik wybrać ? Zagadnienie to poruszymy w tej części poradnika. W trakcie odświeżania kuchni lub jej urządzania od podstaw, jest to jedna z ważniejszych decyzji i powinna być podjęta po krótkim wywiadzie potrzeb z samym sobą. W ramach decyzji, jaki piekarnik wybrać, powinniśmy zastanowić się nad jego rodzajem, opcjonalnymi funkcjami, możliwości doboru do płyty i mebli w jakich ma zostać osadzony. Niemniej istotne będą również wymiary, kolorystyka czy sposób montażu.

Bardzo bogaty wybór piekarników na rynku nie pomaga w podjęciu decyzji. Jesteśmy zalewani informacjami dotyczącymi tego jakie sa najbardziej ekonomiczne piekarniki,  jaki piekarnik wybrać by był łatwy w eksploatacji oraz utrzymaniu. Postaramy się pomóc dobrać piekarnik stworzony zmyślą o Tobie i Twoich potrzebach. Poniższy przewodnik po piekarnikach pozwoli Ci zorientować się w technologiach i ułatwi podjęcie najlepszego wyboru.

Najważniejsze parametry przy wyborze piekarnika

etykieta energetycznaKlasa energetyczna – jeden z kluczowych parametrów jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze piekarnika. Obecne piekarniki mieszczą się w skali A+-G, a osoby oczekujące ekonomicznego urządzenia powinny szukać piekarników w klasie A-A+. Jeżeli często korzystamy z piekarnika i przewidujemy jego wykorzystanie częściej niż raz w tygodniu, parametr energooszczędności powinien być jednym z priorytetowych do rozważenia. Informację tę otrzymujemy również w postaci uśrednionego zużycia energii przy użyciu standardowych opcji. Dzięki temu łatwo możemy przeliczyć koszty eksploatacji piekarnika na złotówki, a w konsekwencji na roczne koszty jakie będziemy musieli ponieść korzystając z urządzenia.

Pojemność – pieczemy bułeczki czy indyka ? Przed dokonaniem wyboru o zakupie piekarnika należy się zastanowić w jakim zakresie będziemy korzystać z urządzenia. Ma to istotny wpływ na pojemność użytkową jaką potrzebujemy, a tym samym na rozmiary piekarnika. Standardowe rozmiary wahają się w przediale 48-58l i jest to pojemność średnia, wystarczająca do tradycyjnego wykorzystania. Na rynku występują jednak piekarniki mniejsze ok. 40l jak również większe, powyżej 70l przeznaczone dla większych gospodarstw. Na etykiecie zobaczymy informację czy jest to piekarnik mały, średni lub duży i bardziej dokładny parametr przedstawiony w litrach.

Poziom hałasu – informacja coraz rzadziej pojawiająca się na etykiecie ze względu na praktycznie bezgłośne funkcjonowanie piekarników nawet w przypadku wykorzystania termoobiegu. Piekarnik w odróżnieniu od okapu czy lodówki nie jest zatem dodatkowym źródłem hałasu w Twojej kuchni.

Główne funkcje i dodatkowe opcje piekarników

Liczba funkcji piekarnika informuje nas, jak wiele różnych potraw będziemy mogli przygotować, a tym samym jaką różnorodność zastosowania oferują poszczególne modele piekarników.

  • grzałka górna i dolna – podstawowym sposobem pieczenia jest włączenie grzałki górnej, grzałki dolnej lub obu grzałek jednocześnie. Ta standardowa metoda umożliwia pieczenie większości potraw, ale także podgrzewanie, zarumienianie góry potrawy lub zapiekanie dołu np. w przypadku ciast z owocami.
  • termoobieg – kolejna ważna funkcja to termoobieg, który dzięki cyrkulacji powietrza umożliwia szybkie przygotowywanie potraw, gwarantując jednakową temperaturę w całym wnętrzu piekarnika, a co za tym idzie równomierne pieczenie.
  • grill – wielu z nas nie wyobraża sobie także piekarnika bez funkcji grilla, która umożliwia przygotowywanie chrupkich, zapieczonych potraw.
  • rozmrażanie – pośród funkcji dodatkowych należy wspomnieć o funkcji rozmrażania, umożliwiającej szybkie rozmrożenie produktów.
  • pizza – specjalny program do pieczenia pizzy.
  • podtrzymywanie temperatury – bardzo przydatne gdy chcemy na dłużej utrzymać temperaturę przygotowanej potrawy.
  • rożen – obracając się wokół własnej osi umożliwia przygotowywanie różnego rodzaju mięs.

Wnętrze piekarnika szybko się brudzi i wymaga stałego czyszczenia. Dlatego właśnie producenci sięgają do coraz to nowych rozwiązań, aby ułatwić nam utrzymanie urządzenia w czystości, a nawet zapobiegać osadzaniu się zanieczyszczeń na wewnętrznych częściach piekarnika. Warto poznać najnowsze metody i wybrać tą najskuteczniejszą:

  • samooczyszczanie piekarnika – polega na włączeniu piekarnika na określony czas i bardzo wysoką temperaturę – ok. 500 ° C. Dzięki działaniu wysokiej temperatury resztki tłuszczu i zanieczyszczenia ulegają spaleniu i zmieniają się z popiół, który wystarczy wymieść z piekarnika. Ten rodzaj czyszczenia zwany jest także czyszczeniem pyrolitycznym
  • czyszczenie parowe – polega na napełnieniu odpowiedniego pojemnika wodą i włączenie programu. Działanie pary zmiękczy zanieczyszczenia umożliwiając ich łatwe doczyszczenie.
  • wkłady katalityczne – specjalna powłoka umożliwia spalanie tłuszczu i zanieczyszczeń podczas pieczenia w wysokich temperaturach. Jest to funkcja bardzo przydatna, należy jednak pamiętać, że wkłady się zużywają i wymagają wymiany, jeżeli przestaną spełniać swoje zadania. Standardowo zaleca się wymianę wkładów co kilka lat, ale zależy to oczywiście od częstotliwości używania piekarnika, a tym samym stopnia zużycia wkładów. Cena wkładów jest różna u poszczególnych producentów (ok. 200 zł), dlatego przed zakupem urządzenia warto dowiedzieć się wcześniej w serwisie z jakimi kosztami wiąże się wymiana wkładów katalitycznych i gdzie najbliżej można je kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.