Jaką zmywarkę wybrać?

Jaką zmywarkę wybrać?

Jaką zmywarkę wybrać ? To pytanie jest jednym z częściej zadawanych przez naszych klientów. Mimo, że zdajemy sobie sprawę z tego, że warto byłoby zaoszczędzić czas na zmywaniu naczyń, zyskać oszczędność wody i prądu, nierzadko dopadają nas wątpliwości odnośnie tego jaką zmywarkę wybrać i czy w ogóle się na nią decydować. Przy podejmowaniu decyzji jaką zmywarkę wybrać, należy wziąć pod uwagę szereg parametrów, podstawowe to: budowa, rozmiar zmywarki, klasa energetyczna, zużycie wody, skuteczność zmywania i suszenia, głośność, funkcje i programy.

Mimo, że zmywarki coraz bardziej zyskują na popularności, nadal nie są jeszcze standardowym wyposażeniem kuchni, dlatego niełatwo jest przebić się przez gąszcz parametrów, który nierzadko niewiele nam mówią. Postanowiliśmy zebrać informacje dotyczące tego jaką zmywarkę wybrać, uwzględniając doświadczenia naszych specjalistów, by znacznie ułatwić decyzję tym, którzy są na etapie wybierania zmywarki.

Budowa, rozmiary – podstawowe informacje

Dostępne obecnie na rynku zmywarki posiadają tradycyjną budowę stojącą oraz modułową kiedy urządzenie przystosowane jest do podwieszenia lub postawienia na blacie. Zmywarki standardowe otwierają się tak samo jak piekarniki od góry do dołu, a różnica w wyglądzie wynika głównie z rodzaju zmywarki. Modele dedykowane do zabudowy meblowej przystosowane są do montażu maskownicy, czyli frontu kuchennego przez co najczęściej panel sterujący ukryty jest wewnątrz zmywarki. W przypadku zmywarek wolnostojących zdarza się, że sterowanie odbywa się za pomocą programatora, który jest wyeksponowany na zmywarce. Wiedząc już jaki typ zmywarki potrzebujemy, najważniejszą informacją jest jej pojemność, czyli efektywność jaką oczekujemy od zmywarki. Jest ona bezpośrednio związana z rozmiarem zmywarki, które występują w dwóch standardowych szerokościach 45 i 60 centymetrów. Zmywarki szersze (60) pozwalają na załadowanie do ok. 30% więcej naczyń niż ich węższe odpowiedniki. Często w przełożeniu na ilość osób doradza się mniejsze zmywarki dla par i singli, większe dla rodzin z dziećmi. Często jednak szerokość narzucona jest dostępną powierzchnią w kuchni. Warto zatem przemyśleć i zastanowić się nad możliwym zastosowaniem zmywarki w przyszłości, szczególnie że różnica cenowa jest jednak niewielka.

Najważniejsze parametry zmywarek

energiaEnergooszczędność – (klasa energetyczna). Uniwersalny wskaźnik dla całej Unii Europejskiej określa uśrednione zużycie prądu w kWh przez zmywarkę, czyli określa koszty eksploatacji. Zastosowany jest podział od najbardziej oszczędnej – A+++ do najmniej D. Większość dostępnych modeli mieści się w granicach A+ do B, ze zrozumiałych względów te pierwsze są najbardziej pożądane.

Ładowność zmywarki określa maksymalny załadunek w liczbie kompletów naczyń. Istotę tego parametru poruszyliśmy już przy budowie zmywarki i jest ona bardzo ważna szczególnie w skrajnych przypadkach, czyli jest Nas domowników mało lub bardzo dużo. Okazać się może bowiem, że zmywarka nie spełnia naszych potrzeb, czyli zbierane naczynia są zbyt długo lub zmywarka jest zbyt mała. W obu przypadkach przekłada się to na spadek wydajności i mniejsze oszczędności.

wodaZużycie wody. Bardzo ważny parametr ekonomiczny wpływający na koszty eksploatacji zmywarki. Parametr ten widnieje na etykiecie jako średnie roczne zużycie wody przy średnim wykorzystaniu zmywarki do 280 cykli na rok, a więc dosyć często. Parametr pozwala na szybką kalkulację ceny wody/zużycia i na tej podstawie umożliwia określić szacunkowe koszty eksploatacji, w połączeniu z kosztami zużycia energii. Najbardziej ekonomiczne zmywarki zużywają nawet do 10l wody na cykl, te najmniej ekonomiczne do 20l. Koszty zużycia wody mogą być nawet dwukrotnie większe w bezpośrednim porównaniu różnych modeli.

Poziom hałasu wskazuje jak głośno pracuje urządzenie podczas pracy zmywarki. Jest to parametr bardzo ważny gdyż nasze urządzenie będzie pracować w kuchni, a więc w naszym bezpośrednim otoczeniu. Szczególnie istotne jest kiedy urządzenie będzie włączane wieczorem, kiedy hałas zbędny hałas jest nam zwyczajnie zbędny. Dobre zmywarki potrafią działać na poziomie do 40dB, najlepiej kiedy hałas nie przekroczy 50dB.

suszenieKlasa efektywności zmywania i suszenia – czyli informacja o tym jak skuteczna jest zmywarka w odniesieniu do wykorzystywanej temperatury. Ponieważ zmywanie i suszenie odbywa się w o wiele wyższych temperaturach niż standardowo jesteśmy przyzwyczajeni podczas zmywania ręcznego należy zwrócić uwagę jak dobra jest nasz zmywarka w porównaniu do konkurencji. Klasy mieszczą się w przedziale A-D

Programy i funkcje istotne przy wyborze zmywarki

Bardzo ważne, aby zmywarka poza standardowym przeznaczeniem ułatwiała również i automatyzowała pewne działania. Powinna zatem posiadać odpowiednie programy, które będą dopasowane do codziennych potrzeb. Dostęp do nich posiadamy za pomocą programatora, który może w zależności od zaawansowania urządzenia do różnego poziomu ingerencji w programy, a także przekazywania większej liczby informacji. Jeżeli programator wyposażony jest w wyświetlacz lcd operowanie może być bardziej przyjazne, a wybór odpowiednich opcji znacznie szybszy. Większość zmywarek posiada zróżnicowane tryby zmywania dając nam możliwość doboru intensywności mycia w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń, a także poziomu oszczędności jaki chcemy uzyskać. Dzięki temu poza normalnym programem, możemy wykorzystać programy ekologiczne, przeznaczone do delikatnej porcelany, czy mocno zabrudzonych naczyń po pieczeniu. Niektóre modele posiadają wbudowany czujnik, który sam rozpoznaje rodzaje naczyń i dobiera odpowiedni program.

Bardzo użyteczną funkcją jest funkcja mycia połowy załadunku, co pozwoli nam na skrócenie czasu zbierania brudnych naczyń i mycia tylko pewnej strefy, jak również funkcja strefy intensywnej pozwalająca myć pewną strefę bardziej intensywniej, gdzie możemy umieścić mocno zabrudzone naczynia, a pozostałą mniej gdzie umieszzcamy mniej zabrudzone i wymagające słabszej mocy strumienia naczynia. Opóźnienie startu jest jedną z podstawowych funkcji, jednak często niewykorzystywana w pełni przez użytkowników daje im duże możliwości. Funkcja ta pozwala na ustawienie czasu rozpoczęcia zmywania, co jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze zmywanie może odbywać się w czasie kiedy nie ma nas w domu, oszczędzając zbędnego hałasu, po drugie umożliwia działanie pralki w godzinach kiedy prąd jest tańszy, co skierowane jest do osób posiadające zmienne plany taryfowe energii.

Ważne są również funkcje zapewniające bezpieczeństwo i prawidłowe działanie zmywarki. Są to przede wszystkim wskaźnik detergentów (soli i/lub nabłyszczacza). Ponieważ uniwersalne środki typu all in one nie sprawdzają się tak dobrze jak wyodrębnione, stały podgląd ich stanu pozwoli zawsze przygotować się na uzupełnienie lub zakup właściwych. O bezpieczeństwo zadbają czujniki odcinające wodę w przypadku nadmiernego zapełnienia, a także odcinające ogrzewanie w przypadku przegrzania. Funkcjonalne są również opcje zabezpieczenia przed przypadkowym otwarciem, czy dziećmi. Często zmywarki posiadają dodatkowe sygnalizatory informujące o zakończeniu cykli w sposób dźwiękowy lub świetlny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.