Jaką kamerę wybrać?

Jaką kamerę wybrać?

Jaką kamerę wybrać ?  To pytanie, przed którym stoi wielu wielbicieli utrwalania wrażeń. Pytanie jaką kamerę wybrać pociąga za sobą szereg innych, niemniej ważnych pytań na które musimy sobie odpowiedzieć. Sugerując się zasadą, że kto pyta – nie błądzi, przed zakupem wymarzonej kamery – odpowiedzmy sobie na pytanie do czego kamera będzie nam potrzebna i jakimi użytkownikami byliśmy do tej pory. Odpowiedź na pytanie jaką kamerę wybrać będzie diametralnie różna w zależności od tego, czy jesteśmy amatorami filmowania czy ocieramy się już o profesjonalizm w tej materii?

Sama decyzja o zakupie nowej kamery to z reguły dopiero początek drogi. Szeroka gama marek, modeli i przyporządkowanych im danych technicznych może wręcz utrudniać podjęcie właściwej decyzji. Dzięki naszemu poradnikowi Jaką kamerę wybrać, unikniesz podstawowych błędów i sytuacji, w której zakupiona kamera będzie jedynie dobrze prezentować się na półce. Dowiedz się co jest ważne przy zakupie kamery i na jakie parametry zwrócić uwagę. Przyjrzyj się proponowanym przez nas modelom i wybierz idealną dla siebie kamerę.

Rodzaje kamer

Ze względu na technologię pozyskiwania obrazu wyróżniamy kamery:

Kamera cyfrowa – rejestruje dźwięk i obraz w postaci cyfrowej, na odpowiednim nośniku, na taśmie Digital Video, na płycie DVD, karcie pamięci lub na dysku twardym. Obrazowanie opiera się na tak zwanych matrycach, czyli elementach przetwarzających zapis. Kamera cyfrowa jest obecnie powszechnie stosowana.

Kamera wideo – urządzenie nagrywa obraz i dźwięk na taśmę wideo, zmieniając sygnały optyczne w elektryczne. Swoje zastosowanie ma tutaj zapis analogowy i obecnie należy do technologicznych zabytków.

Kamery można podzielić w zależności od ich zastosowania na kamery:

Kamery profesjonalne – wykazuje większą elastyczność, dopasowuje się do warunków filmowania, oferując bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku. Kamery profesjonalne wyróżniają zastosowane w tych urządzeniach aplikacje, które stanowią atut dla osób zaznajomionych z ich obsługą. Pamiętajmy, że takie kamery są drogie i jeśli nie jesteśmy zawodowymi kamerzystami, może nie warto płacić takich cen.

Kamery amatorskie – przeznaczone do użytku domowego, nagrywania filmów niekomercyjnych. Bardziej kompaktowe, bywają także wykorzystywane podczas nagrywania filmów dokumentalnych i reportaży. Z pewnością zmieszczą się w podróżnej torbie, więc są odpowiednim sprzętem do uchwycenia wakacyjnych wspomnień. Obdarzone rozmaitymi opcjami, które zostaną wymienione w dalszej części poradnika.

Kamery ekstremalne – urządzenia przeznaczone do zadań specjalnych. Najczęściej ich budowa pozwala na użycie w specjalnych warunkach, t.zw. ekstremalnych. Kamery takie można wykorzystywać pod wodą, w niskich temperaturach, przy dużych prędkościach zapisu. Najczęściej są wodoodporne lub wodoszczelne (warto zwrócić uwagę na ten parametr, wodoodporny nei oznacza wodoszczelny), odporne na wstrząsy, kurz czy pisaek.

Najważniejsze parametry kamery

Jakość zapisu. W zależności od planowanego zastosowania możemy wybrać zapis standardowy (SD) lub wyższą wartość pionowej rozdzielczości ekranu, zaczynając od HD 720p i HD 1080i – gdzie cyfrą określona jest ilość linii poziomych, litera „p” oznacza obraz progresywny bez przeplotu, natomiast „i” z przeplotem, który jest korzystny podczas rejestrowania szybkich scen. Każdy materiał z przeplotem jest przekształcany na progresywny w obrazie telewizyjnym.

zoom przy wyborze kameryZoom (przybliżenie) – Kamery cyfrowe są wyposażone w obiektywy zmienno-ogniskowe, tzw. zoomy. Im większa wartość przybliżenia, tym obraz większa możliwość przybliżenia obrazu. Istnieją dwa rodzaje zoom’ów: optyczny i cyfrowy. Optyczny daje ostry i wyrazisty obraz, ale ma nieco mniejsze wartości przybliżenia. Natomiast cyfrowy umożliwia powiększenie nawet wybranych elementów kadru. Optymalna wartość zoomu to 10-krotny optyczny, pozwalający na trzydziestokrotne przybliżenie obrazu. Jeśli chodzi o zoomy cyfrowe, ich wartość nie przesądza o jakości przybliżenia, więc nie jest tak istotna.

Stabilizator obrazu – redukuje wszelkie drgania obrazu, wywołane np. drżeniem rąk, czy oparcia kamery. Stabilizator jest wewnętrznym mechanizmem, w pewnym stopniu zastępującym statyw. Wśród tych elementów też występują optyczne i cyfrowe rozwiązania. Optyczne stabilizują obraz przy pomocy ruchomych części obiektywu, amortyzując drgania kamery. Cyfrowe porównują kolejne klatki obrazu i obcinają niepasujące części. Przetworniki w stabilizatorach cyfrowych mają więcej pikseli, choć ilość pikseli potrzebnych do tworzenia obrazu jest podobna w obu systemach stabilizujących.

typ nośnika do kameryTyp nośnika określa dostęp do nagranych filmów. Największą popularnością cieszą się karty pamięci, które łatwo można usunąć z kamery i podłączyć do komputera, by skopiować filmy. Nagrania mogą być zapisywane także na twardych dyskach, zaletą tego typu nośników jest duża pojemność. Innym rozwiązaniem są kamery z wbudowaną pamięcią typu flash. Charakteryzuje je niski pobór energii i odporność na wstrząsy, ale przy tym niewielka pojemność.

Na co warto zwrócić uwagę kupując kamerę?

Istotna jest wytrzymałość baterii, akumulatora kamery. Przy zgłębianiu tej kwestii warto poznać zużycie energii, które jest warunkowane parametrami urządzenia. Nikt nie lubi niespodziewanych zmian planów z powodu nagłego wyłączenia sprzętu, którym chcieliśmy nagrać ważną chwilę.

Jakie mogą być parametry dodatkowe?

gps_logoGPS. Jeśli mamy zamiar zabierać kamerę na wycieczki i w podróże, z pewnością przyda nam się ten dodatkowy element. Mając system GPS w kamerze, nie musimy pamiętać o zakupie i zabraniu osobnego urządzenia tego typu.

hdmiWyjście HDMI. Umożliwia podłączenie kamery do innego urządzenia, np. telewizora. Dzięki temu możemy oglądać nagrane filmy bez przenoszenia ich na inny dysk. Obecnie jest to element powszechnie stosowany.

lampaWbudowana lampa. Jeżeli kupujemy kamerę z myślą o upamiętnianiu różnego rodzaju imprez, które mogą odbywać się nocą, np. wesele, czy osiemnastka dziecka, lampa może stać się przydatnym elementem naszego sprzętu. Wbudowana lampa ogranicza potrzebę dbania o inny rodzaj specjalnego oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.