Jaki aparat wybrać?

Jaki aparat wybrać?

Jaki aparat wybrać ? To dość często pojawiające się pytanie na forach, blogach poświęconych fotografii i lifestylowi. Ale nie tylko. Również nasi klienci często zwracają się do nas z tym problemem. Pamiętajmy, że decyzja jaki aparat wybrać powinna być podejmowana indywidualnie, w zależności od potrzeb jakie mamy na polu fotografii. Czy jesteśmy pasjonatami fotografii, którzy systematycznie wyposażają swój fotograficzny ekwipunek w nowe sprzęty? Czy zależy nam na lekkim kompakcie, który będzie odpowiedni do zdjęć z wakacji i rodzinnych spotkań? Między tymi dwoma istnieje jeszcze szereg typów użytkowników.

W poradniku jaki aparat wybrać ? zastanowimy się jakie są Twoje potrzeby i marzenia odnośnie aparatu fotograficznego. Analizując potrzeby w zakresie fotografowania, podkreślimy kwestie, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze aparatu. Jaki aparat wybrać? Czy cyfrowy czy lustrzankę? Z jakim zoomem? Jakimi funkcjonalnościami? Na te i więcej pytań – odpowiemy w poradniku zatytułowanym Jaki aparat wybrać?.

Wybierając aparat należy określić swoje potrzeby

Przed wyborem rodzaju aparatu musimy zastanowić się do jakich celów będziemy go używali. Zakup sprzętu specjalistycznego może być zbędny, gdy chodzi nam o uchwycenie ważnych chwil w naszym życiu. Wtedy wystarczy aparat poręczny i łatwy w obsłudze.

aparat fotograficznyKompakt i lustrzanka różnią się opcjami regulacji głębi ostrości, lustrzanki posiadają możliwość wyostrzenia konkretnego elementu fotografii. W kompakcie wymiana obiektywu jest znacznie bardziej skomplikowana, są jednak specjalne kompakty posiadające tę możliwość. Lustrzanka robi zdjęcia szybciej, zaraz po naciśnięciu na spust migawki, kadrując obraz przez wizjer, co ułatwia robienie zdjęć „pod słońce”. Dla przeciętnego użytkownika ważne jest jednak to, że lustrzanki są duże, więc nie zawsze możemy je mieć pod ręką. Są mniej wygodne i wymagają większego doświadczenia w fotografowaniu. Na potrzeby uchwycenia wakacyjnych wspomnień wystarczy kompakt, który zmieści się do poręcznej torby podróżnej. Możemy go obsłużyć bez specjalistycznego przygotowania. Kolejną roznicę stanowi przedział cenowy – koszty zakupu kompaktu będą znacznie mniejsze od lustrzanki, zwłaszcza że przy lustrzankach musimy pamiętać o dokupowaniu obiektywów. Istnieje także trzecia opcja do wyboru, dwa w jednym, tzw. „bezlusterkowiec”. Cenowo nie stanowi dużej konkurencji dla kompaktu.

Systemowe aparaty bezlusterkowe – hybrydowe istnieją na rynku od kilku lat. Główną cechą odróżniającą te urządzenia jest brak lustra odbijającego światło wpadające przez obiektyw w stronę wizjera – tak dzieje się w lustrzankach. Dzięki temu mechanizm jest znacznie mniej skomplikowany, a same urządzenia mniejsze, lżejsze, bardziej poręczne. Negatywną cechą tych aparatów jest wolniejsze działanie autofokusa – czyli systemu automatycznego ustawiania ostrości obrazu – oraz brak jasnych teleobiektywów i obiektywów szerokokątnych, choć tutaj z pomocą przychodzą adaptery pozwalające skorzystać z nowych i używanych lustrzankowych obiektywów. Mimo,  że aparaty systemowe to najnowsza technologia fotografowania, zdjęcia nie są najwyższej jakości. Jeżeli nie zajmujemy się profesjonalnym fotografowaniem możemy na wakacyjną wycieczkę zabrać bezlusterkowca, bo łączy rozmiary i technologię kompaktu oraz niektóre parametry lustrzanki.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze aparatu?

Poniżej przygotowaliśmy kilka najbardziej istotnych parametrów i elementów urządzenia, o które warto zapytać bądź sprawdzić na własną rękę.

Czułość – wartość czułości opisuje wrażliwość matrycy na światło i wygląd barw na pozyskanym obrazie. Mierzy się ją w ISO. Wpływa także na kształt obrazu, wyższa niż 400 ISO może spowodować rozmazanie obrazu i szczegółów, rozmycie kolorów zdjęcia.

Superzoom – więcej niż x4 wymagają niewielkiego dystansu odległości od fotografowanego obiektu i stabilnego trzymania aparatu. Duża wartość zoomu jest zbędna, kiedy chcemy robić zdjęcia w normalnych i dalekich odległościach.

Stabilizacja obrazu – ważny parametr aparatu, bywa konieczny przy wyższych wartościach ekwiwalentów ogniskowych (np. dłuższy niż 105mm), przydatny przy dużym zoomie. Chroni pozyskany obraz przed wpływem drgań rąk fotografa.

Pamięć aparatu – w zależności od tego, jakich zasobów potrzebujemy, dobieramy większe nośniki wbudowane, bądź dokupujemy karty pamięci. Dziś zakup dodatkowych nośników bywa bardziej praktycznym rozwiązaniem niż korzystanie z wbudowanych pamięci, gdyż określone zasoby dysku ograniczają liczbę danych, które możemy zapisać, nie dając nam możliwości regulowania, zwiększania tej ilości.

Zasilanie aparatu – ważna jest wydolność akumulatora, baterii. Nie chcemy przecież stracić możliwości uchwycenia ostatnich dni urlopu, czy końcówki przyjęcia weselnego, która często bywa najciekawsza. Warto wiedzieć ile czasu pracy oferuje nam dany aparat. Najlepiej, gdy mamy możliwość zrobienia 300 zdjęć bez konieczności ładowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.