Jaki robot sprzątający wybrać? Sprawdź najnowsze modele!

robot-sprzatajacy

Sprzątanie to przykra konieczność, której chyba nikt nie lubi. Szczególnie jeśli chodzi o zamiatanie, odkurzanie czy mycie podłóg, bo to trzeba robić prawie codziennie. No, ale od czego mamy nowoczesne technologie, które mogą nas wyręczyć. Hitem ostatnich lat są roboty sprzątające, a my przyjrzymy się kilku najnowszym modelom.

Jak działa robot sprzątający?

Roboty sprzątające to właściwie takie mniejsze odkurzacze, a podstawowa różnica jest taka, że działają samodzielnie. Wystarczy taki robot włączyć i sam zamiecie, a nawet wytrze podłogę. Te nowoczesne urządzenia mają oprogramowanie, które pozwala im się orientować w przestrzeni mieszkania czy domu. Mogą one planować swoją trasę i omijać stojące na drodze przeszkody. Nie ma tu oczywiście żadnego przewodu czy połączenia z gniazdkiem, a roboty sprzątające wyposażone są w akumulatory, które wystarczy systematycznie ładować.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota sprzątającego?

Roboty sprzątające dzielą się w zasadzie na dwa rodzaje – odkurzające i mopujące lub łączące te dwie możliwości. Przy wyborze odpowiednie trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na akumulator – jego pojemności, ale także czas pracy. Może mieć bowiem dużą pojemność, ale będzie szybko zużywał energię. Dobrze gdy jego czas pracy wynosi 120 minut. Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę to czas ładowania akumulatora.

Jako, że roboty sprzątające to małe urządzenia, więc małe są także ich pojemniki. Warto jednak zwrócić uwagę na ich wielkość, bo – w zależności od powierzchni mieszkania – będzie się on szybko zapełniał i może wystarczyć na zaledwie jeden cykl odkurzania.

Kolejne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę to moc silnika i czujniki robota. Oczywiście im większa moc, tym szybciej i dokładniej urządzenie posprząta mieszkanie. Z kolei orientację robota w przestrzeni i bezpieczeństwo jego pracy odpowiadają jego czujniki:

  • czujnik zbliżeniowe – zapobiega uderzeniu w przeszkodę
  • czujnik krawędzi – zapobiega upadkowi np. ze schodów
  • czujnik kurzu – wskazuje szczególnie zabrudzone miejsca

Robot sprzątający za ok. tysiąc złotych

Przyzwoity robot sprzątający można kupić nawet w cenie poniżej tysiąca złotych. To m.in. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop, który ma możliwość inteligentnego planowania trasy, siłę ssania na poziomie 2500Pa i duży pojemnik na kurz 600 ml i można go oczywiście kontrolować przez aplikację.

Ten robot zapewnia możliwość odkurzania i mopowania. Jest wyposażony w szybki system transmisji wizualnej, który potrafi szybko zlokalizować współrzędne i poradzić sobie ze skomplikowanymi elementami przestrzennymi. Ma także 15 zestawów precyzyjnych czujników, dzięki czemu można go łatwo dostosować do różnych warunków oraz elektronicznie sterowany zbiornik na wodę o pojemności 200 ml, który automatycznie kontroluje ilość wody.

Nieco ponad tysiąc złotych kosztuje robot sprzątający Blaupunkt RVC701. Jest wyposażony w nawigację z mapowaniem żyroskopowym, dzięki czemu tworzy mapę przestrzeni, którą ma sprzątnąć i porusza się po niej w zaplanowany, systemowy sposób, nie omijając nawet trudno dostępnych miejsc. Czujnik zbliżeniowy zapewni, że nie będzie obijał mebli, a czujnik krawędzi nie pozwoli spaść mu ze schodów.

Robot Blaupunkta ma siłę ssania na poziomie 1,2 kPa i doskonale poradzi sobie z kurzem zarówno na gładkiej podłodze wykończonej drewnem lub ceramiką, jak i na wykładzinach oraz dywanach z krótkim włosiem. Zanieczyszczenia zatrzymywane są w dużym zbiorniku o pojemności 0,5 l. Urządzenie wyposażone jest także w funkcję mopowania.

Roboty sprzątające powyżej tysiąca złotych

Wśród droższych modeli, za które zapłacimy sporo powyżej tysiąca złotych jest największy wybór. Wśród nich Moneual MBOT950, wyposażony w technologię LIADAR – w pełni zautomatyzowany system nawigacji wewnętrznej. Zapewnia on perfekcyjne skanowanie pomieszczenia i efektywną pracę.

Jego główną częścią, odpowiedzialną za jego wydajne i efektywne działanie, jest nowoczesny silnik Nidec. Generuje siłę zasysającą zanieczyszczenia na poziomie aż 2200Pa, dzięki czemu robot szybko i skutecznie zbiera zabrudzenia ze wszystkich nawierzchni. Przy tym zapewnia ultracichą pracę, bo można zmienić jego moc w dowolnym momencie. Ten robot jest także zawsze gotowy do działania, bo wiem kiedy musi wrócić do stacji dokującej i naładować akumulator.

W sprzedaży jest także Xiaomi Lydsto R1 – inteligentny odkurzacz z funkcją mopowania wyróżniający się dodatkowym pojemnikiem na kurz o pojemności 3L znajdującym się w stacji dokującej. Ma także laserowy rada LDS 2.0, który tworzy dokładną mapę pomieszczenia i napotkanych przeszkód.

Robot Lydsto R1 jest wyposażony w silnik bezszczotkowy o prędkości do 17 000 obr/min, który charakteryzuje się wysoką wydajnością i dużą mocą. Dostępne są cztery opcje ssania, dzięki czemu drobny pył, resztki, włosy i kurz zgromadzone w szczelinach podłogowych są z łatwością zbierane w pojemniku na kurz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.