Sony PlayStation VR. Parametry, wady i zalety

gogle sony playstation vr

O tym, że Sony PlayStation VR to produkt innowacyjny, na który wielu z nas czekało od miesięcy, świadczy chociażby ilość komentarzy w sklepach internetowych. Okulary Sony wywołują naprawdę wielkie emocje, choć od ich premiery minęło ponad pół roku. Choć są kompatybilne jedynie z modelem konsoli PS 4, mogą przenieść użytkowników do innego, wirtualnego świata gier, co dla wielu jest pokusą nie do przezwyciężenia.

PlayStation VR wymaga PlayStation Camera, którego nie ma w zestawie, podobnie jak zaleca się korzystanie z kontrolerów PlayStation Move. Te wymogi sprawiają, że cena takiego gadżetu wzrasta z ok. 1800zł na co najmniej 2400zł. Czy to kwota adekwatna do parametrów Sony PlayStation VR oraz jakie są jego wady i zalety, sprawdzimy już za chwilę.

Gabaryty PlayStation VR

 

PlayStation VR ma wymiary 18.7 x 18.5 x 27.7 cm i waży 610g. W pierwszej chwili może nam się wydawać, że ponad pół kilo, gdy założymy je na głowę, będzie nam ciążyć i przeszkadzać. Nie w tym przypadku. Punkty ciężkości zostały odpowiednio rozmieszczone, dlatego waga sprzętu nie wpływa na wygodę jego użytkowania. Górny i tylny element zostały solidnie obudowane i to dzięki temu część okularów z ekranem nie ucieka automatycznie w przód, zmuszając głowę do pochylenia. Urządzenie jest wyłożone gumowym tworzywem, które nie tylko nie ulega zabrudzeniom, ale też świetnie dopasowuje się do kształtu twarzy.

 

Okulary nowej rzeczywistości

 

Sony PlayStation VR został wyposażony w niestandardowy ekran OLED 5.7”, doskonale obrazujący trójwymiarową rzeczywistość. Mamy też do dyspozycji obraz sferyczny, dzięki któremu, niezależnie od tego, w którą stronę się obrócimy, zachowamy 360 stopni widoczności. Producent bardzo mocno akcentuje walory graficzne swojego urządzenia i gwarantuje niskie opóźnienie, na co na pewno zwrócą uwagę wszyscy gracze. 120 klatek na sekundę ma sprawiać, że świat gier będzie bardziej realny, a użytkownicy zostaną w nim na dłużej. Jeśli chcemy się nim podzielić albo zaprosić do niego rodzinę i przyjaciół, możemy tego dokonać z pomocą trybu lustra. Dzięki niemu, na telewizorze wyświetlimy to, co aktualnie dzieje się na PlayStation VR. Tryb wydzielania z kolei, daje znajomym szansę na dołączenie do naszych gier. Będzie im się wyświetlał inny widok na akcję, widoczną właśnie na ekranie telewizora.

Skąd więc, przy takich parametrach i funkcjach, negatywne opinie o jakości obrazu w PS4 VR? Użytkownicy skarżą się, że podczas użytkowania sprzętu wyraźnie widać piksele. Ostre są postaci na pierwszym planie, ale pozostałe mogą się rozmywać. To efekt niskiej rozdzielczości gier, za którą, w tym przypadku, może odpowiadać sam sprzęt. Niewykluczone więc, że PlayStation 4 jest po prostu za słabą konsolą do VR.

 

Sprawdź konsole Sony!

Dźwięk w 3D

 

Sony PlayStation VR to też nowy wymiar brzmienia. Sprzęt został wyposażony w najnowocześniejszy dźwięk 3D, który bardzo dobrze współgra z obrazem. Podczas grania jesteśmy w stanie dokładnie wskazać skąd dobiega dźwięk i jak daleko znajduje się jego źródło. Możemy zidentyfikować, czy dochodzi z góry, z dołu, czy też otacza nas z każdej strony. Ponadto, zintegrowany na goglach mikrofon daje możliwość rozmawiania z innymi graczami online.

 

Pełna kontrola nad wrażeniami

 

PS4 znaczy precyzyjne sterowanie. A w połączeniu z PlayStation VR ma ono kompletnie nowy wymiar. To możliwe dzięki bezprzewodowemu kontrolerowi DUALSHOCK 4, z którym kompatybilne jest urządzenie. Jego pasek świetlny, ciągle obserwowany, dodatkowo zwiększa gamę ruchów podczas gry. PS VR ma też swoją sekretną broń czyli kontroler celowniczy. W strzelankach dołączonych do urządzenia, nikt nie wyceluje w przeciwnika lepiej od nas. Pomoże w tych 9 LED-owych diod, znajdujących się z przodu, z tyłu i po bokach okularów PS VR. Dzięki nim, będziemy precyzyjni niezależnie od naszej pozycji w pomieszczeniu.

 

Biblioteka pełna gier

 

Biblioteka startowa PlayStation VR jest naprawdę imponująca. Sony przygotował dla graczy około 50 produkcji. Znajdziemy wśród nich propozycje pełnowymiarowe m.in. Driveclub VR, RIGS czy Eve Valkyrie. Nie najgorzej jest też w kwestii mniejszych gier. Job Simulator kręci się wokół tematu środowiska, Until Dawn: Rush by Blood świetnie obrazuje możliwości horrorów w VR. Na uwagę zasługuje również polski Bound, a także The London Heist. W każdym razie ilość i różnorodność dostępnych gier na pewno pozwoli nam dość szybko zweryfikować i ocenić wydajność PlayStation VR.

Za a nawet przeciw

 

Technologia VR na polskim rynku dopiero raczkuje, ale już może się pochwalić sporymi osiągnięciami, chociażby PlayStation VR. Oceniając takie urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę, że to zaledwie początek, bo takich sprzętów w przyszłości będzie dużo, dużo więcej. PS VR to znaczący krok w stronę rozwoju świata gier i kreowania wirtualnej rzeczywistości. Może dostarczyć niezapomnianych wrażeń, wzrokowych i cielesnych. Będziemy widzieć wokół siebie nieistniejącą rzeczywistość i odczuwać ruch, mimo że fizycznie nawet nie ruszymy się z miejsca. Ale równocześnie użytkowanie tego sprzętu może zaowocować przykrymi konsekwencjami: zawrotami głowy, nudnościami, a z czasem chorobami oczu, z powodu narażania ich na wysokie napromieniowanie. Oczywiście są to kwestie indywidualne, ale na wszelki wypadek lepiej w przypadku takich gadżetów zachować rozsądek i umiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.