Twoja pierwsza zmywarka, jaką wybrać? Cz. 1

wybór zmywarki

Dzisiejszy wpis postanowiliśmy podzielić na dwie część, gdyż uważamy, że prezentując poprzednie wpisy dotyczące wartości jaką wnosi zmywarka do każdego domu nie poruszyliśmy wszystkich ważnych szczegółów. Mamy nadzieje, że nasza analiza pomoże każdemu z Was na wybór urządzenia najlepiej spełniającego Wasze oczekiwania. Jeśli po lekturze obu obszernych wpisów nadal pozostaną jakiekolwiek wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z nasza grupą ekspertów Matrix Media.

Zmywarka – czy w ogóle warto o takim zakupie myśleć?

Oczywiście nagłówek został zaprezentowany w formie pytania, jednak odpowiedź jest jednoznaczna TAK! Każde gospodarstwo domowe na które składa się więcej niż 1 osoba w powinno w pewnym momencie rozważyć zakupienie wydajnego pomocnika kuchennego jakim jest zmywarka. A oto małe porównanie najczęściej pojawiających się wad i zalet zakupu zmywarki, które pojawiają się w dyskusjach internetowych bądź pytaniach do naszych pracowników.

Wady i zalety zmywarek

 
Zalety Wady
oszczędność czasu i wody jednorazowy wysoki wydatek
suszenie naczyń dodatkowe zużycie prądu
możliwość wyboru odpowiedniego programu dostosowanego do skali zabrudzeń generuje hałas
nie niszczy rąk podatna na usterki
czyste i lśniące naczynia nie wszystkie naczynia mogą być czyszczone w zmywarce (ze złoconymi ozdobami, drewniane, malowane)
niektóre zabrudzenia trzeba usunąć ręcznie
zajmuje dodatkowe miejsce w kuchni

Czy aby na pewno?

W tym miejscu powinniśmy się zatrzymać i wpierw obalić kilka stereotypów dotyczących wad zmywarek. Pierwszym mitem na pewno będzie poziom generowanego hałasu. Współczesne zmywarki zarówno te wolnostojące jak i przeznaczone pod zabudowę, są raczej „cichymi” urządzeniami. Oczywiście zmywarka zawsze będzie głośniejsza niż ręczne zmywanie naczyń 😛 jednak zwróćmy uwagę na fakt, że poziom głośności zmywarki najczęściej utrzymuje się na poziomie ok 45 dB, co można porównać do odgłosu działającego komputera. Dla porównania odkurzacze generują poziom hałasu ok 70-80 dB.

Zastanówmy się również nad kilkoma istotnymi atrybutami, które zyskują na wartości dzięki wykorzystywaniu zmywarek.

Czas. Tradycyjne zmywanie wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu stania przy zlewie. Im większa rodzina, tym więcej naczyń zbiera się w komorach. Czas marnowany przy zmywaniu, można poświęcić dla rodziny, dzieci, własny rozwój.

Bakterie. Na gąbkach, w zlewie zalegają duże ilości bakterii. By mieć pewność, że nie ma ich na czystych naczyniach należałoby za każdym razem zdezynfekować ściereczki. W zmywarce również zbierają się bakterie, jednak większość z nich w 60°C ginie, a specjalne środki czyszczące usuwają pozostałości gromadzące się w szczelinach

Woda. Podczas tradycyjnego zmywania pod bieżącą wodą zużywane są duże ilości wody. Zmywarki, szczególnie te nowoczesne, zużywają około 10-12 litrów na jeden cykl. Jest to stosunkowo niewiele. Osoby korzystające ze zmywarek notują niższe rachunki za wodę.

Energia. Teoretycznie w zmywaniu tradycyjnym nie zużywamy energii. Ale czy na pewno? Większość z nas zmywa naczynia w ciepłej wodzie. W mieszkaniach w miastach, woda albo jest podgrzewana przez elektryczny/gazowy bojler bezpośrednio w łazience, albo też jest dostarczana z ciepłowni. W każdym przypadku wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Należałoby również wspomnieć o wykorzystywaniu środków chemicznych, które po latach używania odciskają swoje piętno na naszej delikatnej skórze.

Ile można zaoszczędzić?

Korzystając z najprostszego kalkulatora, których jest mnóstwo w internecie możemy w łatwy sposób zaobserwować ile pieniędzy uda nam się zaoszczędzić korzystając ze zmywarki.

Powyższa symulacja przygotowana została w oparciu o Stamminger Study, Washing-up Behaviour and Techniques in Europe, University of Bonn, Institute of Agricultural Engineering, 2007. Jeden posiłek dla jednej osoby to jedno nakrycie do zmywania.

Rodzaje zmywarek

Najprostszy podział zmywarek to na te wolnostojące oraz do zabudowy, w tym temacie, w zależności od potrzeb, nie trzeba długo zastanawiać się nad tym jaką zmywarkę wybrać. Oba rodzaje nie różnią się od siebie zbytnio w kwestii programów oraz funkcji dodatkowych. Na plus zmywarek wolnostojących przemawia fakt, że możemy je umiejscowić w dowolnym miejscu w kuchni, wystarczy mieć miejsce. Standardem jest tez teraz możliwość zdjęcia górnej pokrywy zmywarki by umożliwić położenie blatu kuchennego.

Z kolei zmywarki przeznaczone do zabudowy mają przewagę w kwestii dobrania frontu pasującego do reszty mebli w kuchni. Zmywarki do zabudowy dzielimy na:

częściowo zintegrowane – panel sterowania jest widoczny na frontowych drzwiach.

całkowicie zintegrowane – panel sterujący jest ukryty za drzwiczkami zmywarki. Są to zmywarki całkowicie obudowane, niewidoczne dla osób przebywających w kuchni.

Więcej na temat cech zmywarek opiszemy w części drugiej, która ukarze się niebawem.

Sprawdź nasza ofertę zmywarek! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.