Twoja pierwsza zmywarka, jaką wybrać? Cz. 2

wybór zmywarki

W poprzednim wpisie podaliśmy najważniejsze argumenty za i przeciw zmywarkom, zaprezentowaliśmy również zestawienia obrazujące poziom oszczędności jaki wynika z korzystania ze zmywarek. Przejdźmy zatem do najważniejszych cech.

Klasy energetyczne

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, zmywarki dzielą się na 7 klas energetycznych, od A do G. Każda z nich oznacza poziom zużycia energii (czyli kWh – kilowatogodzin) podczas cyklu zmywania. Różnice między poszczególnymi klasami nie są zbyt duże i wynoszą mniej więcej 0,2 kWh. Zmywarka klasy G zużyje jednak około 70% energii więcej niż zmywarka klasy A. W ciągu kilku lat użytkowania z pewnością odbije się to na domowym budżecie.
Poniższa tabela prezentuje klasyfikację klas energetycznych dla zmywarki o szerokości 60 cm.

Podział klas od A-G
Klasa energetyczna A B C D E F G
Zużycie energii w kWh /cykl   < 1,06  1,25     1,45   1,65  1,85    2,05  > 2,05

W przypadku modeli, klasa A oznacza zużycie energii na poziomie 0,8 kWh. Zużycie energii w kWh/cykl często jest podawane na etykiecie zamiast oznaczenia literowego.

Efektywność zmywania

Ten parametr określa jak zmywarka radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, w tym wypadku również mierzymy skuteczność urządzenia w skali od A-G . Warto zwrócić uwagę na tzw. pojemność znamionowa, określająca, ile litrów wody zmywarka potrzebuje w trakcie pracy. Przyjmuje się, że zmywarki o najwyższej klasie zużywają ok. litra wody na każdy komplet naczyń.

Klasa suszenia

Wysoka jakość suszenia jest szczególnie przydatna w przypadku szkła. Przy niższych klasach często zdarza się, że na szklankach i kieliszkach powstają zacieki. Ważne jest, jaką technologię wykorzystał w urządzeniu producent.

Statyczne – opierające się na parowaniu wody. Zmywarka podnosi temperaturę w komorze, naczynia się nagrzewają i woda paruje.
Kondensacyjne – para z nagrzanych naczyń krąży po komorze i skrapla się na tylnej ścianie, która służy za wymiennik ciepła.
Turbosuszenie – wykorzystuje się w tym procesie wentylator o dużej mocy. Wielu producentów korzysta również w swoich urządzeniach z dobrodziejstw zeolitów czyli specjalnych minerałów.

Wymiary

Można w tym wypadku wymienić trzy rodzaje wymiarów.
Kompaktowe – wysokość takich urządzeń to ok. 40 – 50 cm, szerokość to ok. 60 cm dostępne w rodzaju wolnostojącym oraz do zabudowy.
Standardowe – o wysokości ok 80 cm. Posiadają najczęściej regulowane nóżki dzięki, którym możemy dostosować wysokość do naszego blatu kuchennego.  Modele standardowe różnią się od siebie szerokością 45 cm. lub 60 cm.
Modele pod wysoką zabudowę – o wysokości 90 cm. Przeznaczone  do zamontowania pod blatem wyższym niż 85 cm.

Pojemność

Przyjęto, że jeden komplet to: talerz głęboki, talerz płaski, mały talerzyk, kubek oraz sztućce – widelec, nóż, łyżka oraz łyżeczka. Należy jednak uwzględnić miejsce na rondle i garnki. Najlepiej wybierać zmywarki które w informacjach podanych maja ilość kompletów które są w stanie umyć podczas jednego zmywania. Warto również wybierać zmywarki o szerokości 60 cm w których bez problemu umyjemy również brytfanny oraz blachę z piekarnika.

Funkcje zmywarki

Program

Opis

mycie wstępne

do oczyszczenia naczyń przed myciem właściwym, mycie w zimnej wodzie przez 15 min.

normalny

do średnio zabrudzonych naczyń każdego rodzaju, mycie w temperaturze 50–60°C przez ok. 60–110 min.

 delikatny

do lekko zabrudzonych delikatnych naczyń typu kieliszki czy szklanki, mycie w temperaturze 30–45°C

 szybki (skrócony)

 do lekko zabrudzonych naczyń, których zabrudzenie jest świeże, mycie w temperaturze 30–45°C przez ok. 30 min.

energooszczędny (eko)

do lekko zabrudzonych naczyń używanych na co dzień, mycie w temperaturze 35–50°C przez ok. 80–130°C

higieniczny (intensywny)

do bardzo zabrudzonych naczyń, desek do krojenia mięsa, smoczków i butelek dziecięcych itp., mycie w temperaturze 70–75°C przez ok. 120 min.

ekologiczny (bio)

do naczyń wrażliwych na wysoką temperaturę, mycie w temperaturze ok. 50°C przez ok. 80–130°C

Nowością są również inteligentne zmywarki, które same rozpoznają poziom zabrudzenia, do którego dobierają temperaturę, ilość oraz twardość wody.

Wybór zmywarki do kwestia, którą jak z każdym dodatkiem do kuchni można rozpatrywać na wiele sposobów i analizować bez końca. Jeśli powyższy opis cech, funkcji i zalet zmywarek nadal pozostawił w Tobie jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci na wszystkich etapach realizacji zamówienia i podpowiedzą Ci jaką zmywarkę wybrać.

Źródła:

http://www.finish.pl/zmywajwzmywarce/zalety-zmywarek/kalkulator-zmywania-w-zmywarce-i-r%C4%99cznego/

http://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-zmywarke/357/

http://www.jakkupowac.pl/jaka-zmywarke-kupic/

https://matrixmedia.pl/agd-do-zabudowy/zmywarki-do-zabudowy.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.