4 sposoby na przyspieszenie komputera z Windows

jak przyspieszyć komputer

Niedawno kupiłeś komputer, a już po kilku miesiącach zaczyna włączać się w żółwim tempie i przeglądarka mieli jedną stronę przez kilka minut? Na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym możemy przyspieszyć swój sprzęt całkiem za darmo. Sprawdźcie, co możecie zrobić dla swojego komputera.

1. Usuń zbędne programy i zdefragmentuj dysk

Zbyt duża ilość aplikacji, które zajmują miejsce na Twoim dysku może znacząco spowolnić działanie Twojego komputera. Przejrzyj więc wszystkie programy, które zainstalowałeś i usuń te, których nie używasz już od dawna. Do usunięcia pozostałości po starych programach możesz użyć popularnego programu CCleaner.

Kolejnym krokiem powinno być zdefragmentowanie, czyli po prostu uporządkowanie danych na dysku. Każdy system Windows wyposażony jest w takie narzędzie. Warto wykonywać tę czynność co dwa miesiące. Jak znaleźć tę funkcję? Wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć w ikoną dysku twardego i wybrać Właściwości. W nowym oknie pojawi się opcja Defragmentuj.

2. Wyczyść rejestr

W rejestrze pojawia się codziennie mnóstwo wpisów, które po dłuższym czasie mogą przyczynić się do spowolnienia komputera. Warto więc zabrać się za porządki. Możemy w tym celu wykorzystać program, o którym wspomnieliśmy wyżej, czyli CCleaner. Dzięki niemu szybko pozbędziemy się błędnych i zduplikowanych wpisów w rejestrze systemu Windows.

3. Mniej efektów wizualnych

Efekty wizualne systemy Windows niektórym się podobają, a niektórych irytują. Pewne jednak jest to, że z cała pewnością przyczyniają się do spowolnienia naszego sprzętu. Jeśli więc zauważymy, że nasz komputer nie działa już tak jak kiedyś, to zdecydowanie powinniśmy popracować nad wyglądem naszego systemu, zmniejszając ilość „fajerwerków”. Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy i wybierzesz opcję Personalizuj. Następnie wyłącz te elementy wyglądu systemu, których chcesz się pozbyć, a tym samym przyspieszyć jego działanie.

4. Szybszy start

Wiele programów, które instalujemy na naszym komputerze automatycznie wymusza swój start przy włączeniu komputera. Spora ih część działa cały czas w tle i spowalnia działanie naszego sprzętu. Co możemy zrobić? Wystarczy kliknąć ikonkę Startu, a następnie w okienku „Wyszukaj pliki i programy” wpis msconfig. Uruchomi się panel, dzięki któremu będziesz mógł odznaczyć programy, które niepotrzebnie uruchamiają się przy starcie komputera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.