5 lat gwarancji na sprzęty AGD i RTV – poznaj korzyści

5 lat gwarancji na urządzenia AGD i RTV

Każdy oczekuje niezawodności od sprzętów codziennego użytku. Mają działać sprawnie przez całe lata. Niestety zdarza się czasem, że psują się w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy właśnie są nam najbardziej potrzebne. Prawdziwym zbawieniem w takich sytuacjach jest przedłużona gwarancja. Sprawdź, co dzięki niej możesz skorzystać.

 

Mity na temat gwarancji

Powszechnie przyjmuje się, że gwarancja na nowe produkty obowiązuje przez dwa lata od momentu zakupu. Jest to pewnego rodzaju mit, ponieważ przepisy zapewniają dwuletni okres ochrony konsumenta, ale w zakresie niezgodności z umową. To oznacza, że w tym czasie każdy kupujący może domagać się reklamacji, jeśli towar, który nabył np. nie nadaje się do celu, w jakim powinien być używany.

Jak długo obowiązuje gwarancja producenta?

Gwarancja może natomiast obowiązywać przez dowolny okres. Jej długość określa tzw. gwarant, którym może być producent, importer, dystrybutor lub sprzedawca. W praktyce oznacza to, że ochrona może trwać np. tylko 3 miesiące. Dopiero, kiedy gwarant nie wskaże konkretnego czasu, to zakłada się, że wynosi on 2 lata. Z tego względu najlepiej kupować sprzęty od pewnych i sprawdzonych sprzedawców, takich jak np. MatrixMedia, którzy oferują produkty z długą gwarancją.

Co obejmuje zwykła gwarancja?

Do nabytego sprzętu zwykle dołączane jest oświadczenie. Zależnie od jego treści w trakcie gwarancji konsument może liczyć np. na zwrot zapłaconej kwoty, wymianę lub naprawę produktu, bądź zapewnienie innych usług na wypadek awarii. Jednak gwaranci często zapewniają sobie możliwość odmówienia realizacji niektórych świadczeń, jeśli szkody nastąpiły z winy kupującego, a nie z powodu złej jakości produktu. To z kolei może nam sprawić niemiłą niespodziankę, gdy sprzęt odmówi posłuszeństwa.

Co zyskuję dzięki 5 lat gwarancji?

Inaczej jest w przypadku przedłużonej gwarancji na 5 lat. Zamawia się ją podczas dokonywania zakupu towaru. Jak wskazuje sama nazwa, dzięki tej usłudze ochrona zostaje wydłużona na okres powyżej zwyczajowych dwóch lat. Ale to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. W chwili zawarcia umowy kupujący zyskuje też dodatkowe świadczenia, których nie obejmuje normalna gwarancja producenta. Z nowym smartfonem nie będzie trzeba więc obchodzić się jak z jajkiem, bo gdy przypadkowo upadnie, to może zostać naprawiony w ramach przedłużonej ochrony.

Po 2 latach awaryjność wzrasta

Po upływie dwóch lat awaryjność wielu sprzętów znacznie wzrasta, co jest spowodowane ich zużyciem. Po co się martwić, co się stanie, kiedy zakończy się ochrona zapewniona przez producenta? Lepiej dmuchać na zimne i mieć spokój na całe 5 lat. Dzięki przedłużonej gwarancji uszkodzony sprzęt zostanie naprawiony lub wymieniony, a my nie będziemy musieli się przejmować gdzie znaleźć serwis, który będzie w stanie przywrócić go do życia, bądź skąd wziąć pieniądze na zakup nowego urządzenia. Wystarczy zgłosić awarię i wszystkim zajmie się ubezpieczyciel.

5 lat gwarancji – jak zgłosić awarię?

Sam proces zgłaszania szkody jest znacznie prostszy w przypadku przedłużonej gwarancji. Nie trzeba bowiem sporządzać pism i wysyłać ich pocztą, by następnie czekać na otrzymanie odpowiedzi. Klient objęty dodatkową ochroną może po prostu zadzwonić do Centrum Autoryzacji Szkód, gdzie przekaże stosowne informacje i uzyska niezbędną pomoc.

Szybka naprawa i wymiana przez 5 lat gwarancji

W ramach pięcioletniej gwarancji po wygaśnięciu ochrony producenta otrzymujemy m.in. szybką i profesjonalną naprawę, wymianę sprzętu na zupełnie nowy, gdy jego serwis jest nieopłacalny, brak limitów napraw, a jeśli wartość urządzenia nie przekracza określonej kwoty, to możemy wymienić go na własne życzenie, nawet bez próby naprawy. Co istotne, przedłużona gwarancja w MatrixMedia nie zawiera ukrytych kosztów, jak w niektórych innych sklepach.

CZYTAJ TAKŻE – Najczęstsze awarie pralek

Wybierając wariant rozszerzony przedłużonej gwarancji będziemy mogli skorzystać z szybkiej naprawy w sytuacji przypadkowego uszkodzenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub zwrot pieniędzy w przypadku kradzieży z włamaniem lub rozboju. To wszystko już od dnia zakupu.

5 lat gwarancji to świetne rozwiązanie dla każdego. Usługa pozwala zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze. Jej miesięczny koszt jest bardzo mały w porównaniu z wydatkami, jakie mogą nas spotkać, gdy dojdzie do awarii drogiego sprzętu, na który długo odkładaliśmy lub wzięliśmy pożyczkę. Nie ma sensu ryzykować – najlepiej skorzystać z wydłużonej gwarancji do pięciu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.