Najczęstsze awarie pralek

Jakie sa najczęstsze awarie pralek

[AKTUALIZACJA 2017]

Nie ma rzeczy niezawodnych, więc czasami zdarza się, że domowy sprzęt się psuje. Nie inaczej jest z pralkami. Jeśli Twoje urządzenie się zepsuło, zapewne zastanawiasz się nad przyczynami usterki i tym, czy jesteś w stanie ją samodzielnie naprawić. W dzisiejszym tekście bierzemy na warsztat najczęstsze awarie pralek, poznamy ich przyczyny i podpowiemy, co należy zrobić!

Awaria łożysk bębna

Objawia się głośną pracą pralki, która szczególnie nasila się szczególnie podczas wirowania. Powodem awarii jest zużycie łożysk, które są najbardziej eksploatowaną częścią urządzenia, ponieważ to właśnie one decydują o wirowym ruchu bębna. Elementy te należy wymieniać co kilka lat, gdyż ich poważne zużycie może doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika. Należy jednak pamiętać, że operacja ta jest czasochłonna i dość trudna ze względu na rozkręcania pralki. Ponieważ awaria łożysk to jedna z najczęstszych usterek, warto zastanowić się nad zakupem pralki z wymienianym bębnem, co bardzo ułatwia pracę ze względu na łatwość demontażu. Jednym z tańszych modeli oferujących tego rodzaju ułatwienie jest pralka Bosch WAE20166PL.

Częste awarie pralek

Awaria pompy i/lub filtra

Usterkę tę rozpoznamy po wyciekającej z pralki wodzie – przyczyny należy szukać w dwóch miejscach. Pierwszą z nich jest zapchanie filtra. Aby doprowadzić pralkę do stanu używalności zwykle wystarczy wyczyścić ten element, co jednak może być dość czasochłonne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nowoczesne modele pralek takie jak Samsung WF60F4E2W2X posiadają zabezpieczenie przed tego typu usterką w postaci automatycznego czyszczenia filtra.

Jeżeli jednak filtr nie jest zapchany, najprawdopodobniej oznacza to uszkodzenie uszczelek pierścieniowych przy pompie, które należy niezwłocznie wymienić. W urządzeniach Miele takich jak pralka WDA 111 WCS Classic stosowana jest inteligentna technologia sensoryczna, składająca się na system Waterproof, która w momencie przecieków automatycznie odcina dopływ wody.

Przyczyny awarii pralek

Awaria paska klinowego

Może się również zdarzyć, że bęben pralki przestaje się obracać i to pomimo w pełni sprawnego silnika. Oznacza to, że doszło do ślizgania się lub zerwania paska klinowego, co jednak nie jest na tyle poważną awarią, by zaistniała konieczność zadzwonienia do serwisu. W pierwszym przypadku należy bowiem wyregulować jego naciąg, w drugim zaś zwyczajnie go wymienić.

Awaria programatora

Kiedy kroki programu są pomijane, zacinają się lub nie przebiegają w prawidłowy sposób niemal pewne jest to, że mamy do czynienia z awarią programatora. W tym przypadku nie obejdzie się jednak bez pomocy fachowca ze względu na skomplikowanie mechanizmów tej części urządzenia. Dodatkowo usterka mogła doprowadzić do uszkodzenia pozostałych elementów, przez co sama wymiana silnika przesuwającego programator bywa niewystarczająca.

Warto też pamiętać, że wiele usterek wynika po prostu z zaniedbywania urządzenia, dlatego warto pamiętać o korzystaniu z odpowiednich środków czyszczących.

Zobacz naszą ofertę pralek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.