Black Friday 2022: kiedy wypada i co warto wtedy kupić?

Black Friday 2022 | Matrix Media

Na ten dzień czekają klienci na całym świecie. Zbliża się wielkie święto promocji i wyprzedaży, czyli Black Friday.  W tym roku Czarny Piątek wypada 25 listopada. Warto poczekać z zakupami na ten dzień, bo można sporo zaoszczędzić.

Kiedy wypada Black Friday 2022?

Black Friday to zwyczaj, który narodził się w USA i symbolicznie otwiera przedświąteczny sezon zakupowy. Dzień wielkich wyprzedaży powiązany jest z amerykańskim Świętem Dziękczynienia, który przypada zawsze w czwarty czwartek listopada. Dzień później jest właśnie Czarny Piątek – w tym roku będzie to 25 listopada.

Choć wiele sklepów – tak stacjonarnych, jak i internetowych – nie ogranicza swoich promocji tylko do tego jednego dnia. Często jest to wydłużona akcja pod hasłem Black Weekend, albo nawet Black Week. Na tym nie koniec, bo trzy dni po Black Friday przypada Cyber Monday, który obejmuje liczne wyprzedaże i promocje przede wszystkim w sklepach internetowych.

Skąd się wziął Black Friday?

Pochodzenie nazwy Black Friday nie jest do końca jasne. Jedna z teorii mówi, że jest to związane z tym, że biznes w tym czasie okazywał się rentowny. Handlarze w księgach rachunkowych czerwonym atramentem zapisywali straty, a czarnym zyski. Zaś w okresie przedświątecznym zawsze mogli liczyć na dużo czarnych wpisów.

Inne wyjaśnienie związane jest z policyjnym slangiem. Już w latach 50. ubiegłego wieku mundurowi z USA mówili o Czarnym Piątku, co oznaczało problemy komunikacyjne związane z dużym zainteresowaniem wyprzedażami. Jeszcze inna teoria nie jest związana z zakupami a z problemami pracodawców. Wielu pracowników w Stanach Zjednoczonych po Święcie Dziękczynienia nagle brało dzień wolny, a to był Czarny Piątek dla właścicieli firm.

Co warto kupić w Black Friday?

Tysiące klientów na całym świecie czeka z zakupami na Black Friday. Czy warto? Z pewnością tak, bo można sporo zaoszczędzić. Czarny Piątek to świetna okazja, by w atrakcyjnej cenie kupić sprzęt elektroniczny – telewizory, laptopy czy smartfony. W tym przypadku na atrakcyjne oferty częściej można trafić w sklepach internetowych, takich jak MATRIXMEDIA.PL, niż w stacjonarnych punktach.

W tym okresie można również tanio wymienić swoją garderobę. Sieciówki zwykle oferują atrakcyjne rabaty, choć w przypadku sklepów stacjonarnych trzeba wtedy odstać swoje w kolejce do przymierzalni. Trzeba też kupować z głową i być czujnym. Zdarza się niestety, że promocje są oszukane. Na metce widnieje przekreślona cena, która została wcześniej podniesiona, a w Black Friday obniżona o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent. Warto więc już wcześniej zorientować się ile co kosztuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.