Ekspres ciśnieniowy – włoskie espresso w Twoim domu

ekspres ciśnieniowy miele

Mała czarna jest tym napojem, od którego wiele milionów osób na świecie rozpoczyna swój poranek. Niektórzy piją ją by się pobudzić, inni natomiast są koneserami jej smaku i potrafią odróżnić jej odmiany, a także stopień wypalenia ich ziaren. Niewiele osób jednak da się oprzeć włoskiej kawie podanej w małej filiżance. A może by tak przygotować własne espresso w swoim domu?

Pierwsze ekspresy do kawy pojawiły się już pod koniec XIX wieku, jednak posiadały wiele mankamentów, które nie pozwalały jeszcze uzyskać odpowiedniego naparu, który dziś podbija świat. Kiedy jednak osiągnięto konstrukcyjne mistrzostwo espresso stało się narodowym napojem Włochów. Współczesna technologia i spadające ceny ekspresów sprawiają, że coraz więcej osób kupuje profesjonalny sprzęt do swojego do użytku domowego.

Jakie są rodzaje ekspresów ciśnieniowych?

Do przygotowania tradycyjnego espresso potrzebujemy drobno zmielonej kawy, wody i dobrej jakości ekspresu ciśnieniowego, dzięki któremu ekstrakcja będzie mogła przebiec w prawidłowy sposób.

 

  • Ekspresy kolbowe (ręczne) – aby przygotować kawę w takim ekspresie niezbędne jest najpierw drobne zmielenie jej ziaren, a następnie mocne ubicie jej w kolbie za pomocą tempera. W tego rodzaju ekspresach nie ma młynka, więc konieczne będzie dokupienie tego urządzenia dodatkowo. Pamiętajcie jednak, by mielić kawę zaraz przez zaparzeniem, ponieważ tylko wtedy ma ona odpowiedni aromat.
  • Ekspresy automatyczne – to urządzenia znacznie prostsze w obsłudze. Standardowo posiadają one młynek żarnowy, który mieli równo wszystkie ziarna kawy. Zwykle takie urządzania mają odpowiednie oprogramowanie, dzięki któremu wszystkie składniki są dobierane automatycznie.
  • Kawiarka – to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się, jeśli nie dysponujemy zbyt wielkim budżetem lub chcemy zabrać swój ekspres w podróż. Kawiarka to niewielkie urządzenie, w którym w dolnej części znajduje się woda. Jej podgrzewanie sprawia, że przedostaje się ona w formie pary przez sitko do górnej części. W ten sposób powstaje intensywny napar.

 

O czym warto pamiętać przy zakupie ekspresu ciśnieniowego?

Jeśli nie lubimy czyszczenia i manualnych ustawień, to z całą pewnością powinniśmy wybrać automatyczny ekspres do kawy, który wszystkie czynności wykonana dla nas samodzielnie. Jeśli natomiast chcemy celebrować proces jej przygotowania, to ekspres kolbowy na pewno sprawdzi się doskonale w naszym domu. To jednak nie wszystkie parametry, na które powinniśmy zwracać uwagę.

Jedną z ważniejszych kwestii jest oczywiście moc. Najlepiej wybrać urządzenie, które posiada przynajmniej 1000 W, ponieważ dzięki temu proces ekstrakcji będzie przebiegał dostatecznie intensywnie i szybko.

Istotna jest również ciśnienie. Nie powinniśmy wybierać niczego poniżej 9 barów. Najlepsze ekspresu mogą zaoferować ich nawet kilkanaście.Zwróćmy również uwagę na poziom generowanego hałasu. Niektóre modele mogą być naprawdę głośne. Jeśli cenimy sobie ciszę, to sprawdźmy, ile decybeli deklaruje producent.

Zobacz nasze ekspresy ciśnieniowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.