Monitory z matrycą matową czy błyszczącą?

Wybieramy monitor

[AKTUALIZACJA 2017] Nasze oczy ciągle narażone są na szkodliwe czynniki. Ogromna część z nas spędza przed komputerem nawet kilkanaście godzin dziennie. Powinniśmy więc bezwzględnie dbać o nasz wzrok. Krople do oczu i przerwy w pracy są bardzo istotne, jednak z całą pewnością nie będą wystarczające. Warto posiadać również odpowiedniej klasy monitor. Monitory z matrycą matową czy błyszczącą? Sprawdźmy!

Matryca błyszcząca

 

Większość monitorów, jakie możemy znaleźć na rynku ma błyszczącą matrycę. Wynika to przede wszystkim z faktu, że produkcja takiej matrycy jest tańsza. Cena to oczywiście ważny aspekt przy wyborze sprzętu elektronicznego, jednak warto sprawdzić, jakie są rzeczywiste zalety i wady tego typu monitorów. Typ “glare” z całą pewnością docenią graficy, ponieważ barwy są na nich bardziej żywe. Minusem jest natomiast fakt,że w trakcie słonecznych dni znacznie trudniej na nich pracować. Również światło lampki może być w tym wypadku sporym problemem. Okuliści zwracają ponadto uwagę, że błyszcząca matryca o wiele bardziej absorbuje nasz wzrok, więc po całym dniu pracy na takim monitorze nasze oczy będą bardziej zmęczone.

Samsung LC32HG70QQUXEN

 

Matryca matowa

 

Znalezienie matowej matrycy bywa trudne. Nie jest to dominujące rozwiązanie u większości producentów. Takie modele są o wiele droższe. Z czego to wynika? Sekret tkwi w specjalnym polaryzatorze, który jest nakładany na ekran. Jego zadaniem to rozpraszanie światła. Ma to swoje konsekwencje w postaci mniejszej jasności i kontraście monitora. Użytkownicy matowych matryc zwracają uwagę na to, że obraz na takiej matrycy wydaje się nieco zamglony. Z całą pewnością jednak komfort pracy jest znacznie wyższy, ponieważ taki obraz jest znacznie bardziej naturalny.

 

SAMSUNG LS24E510CS

Porównaj monitory z Matrix Media

Monitory z matrycą matową czy błyszczącą?

 

Przy wyborze monitora powinniśmy określić przede wszystkim, w jakim celu będzie on na wykorzystywany i jak długo będziemy przy nim pracować. Jeśli cenimy sobie głównie jakość obrazu i nasz pokój jest odpowiednio zacieniony, to możemy wybrać błyszczącą matrycę. Pamiętajmy jednak o częstszych przerwach. Jeśli nie jesteśmy grafikami i/lub sporo czasu spędzamy przy komputerze, to najlepszym rozwiązaniem może się dla nas okazać matryca matowa, ponieważ dzięki niej nasz wzrok będzie mniej eksploatowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.