Fotelik czy podstawka dla dziecka – cenny ładunek w transporcie

Fotelik czy podstawka dla dziecka - co lepsze?

„Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?”, „Co będzie lepsze – fotelik czy podstawka dla dziecka?” to pytania, które spędza sen z powiek wielu kierowców, będących jednocześnie rodzicami. W końcu kiedy jedziemy autem, chcemy mieć pewność, że naszej pociesze nic by się nie stało w przypadku kolizji. Problem w tym, że jednocześnie traktujemy fotelik jako sprzęt niepotrzebny i zastanawiamy się nad tym, kiedy najszybciej będziemy móc przewozić je jak dorosłych. A to spory błąd.

Fotelik czy podstawka dla dziecka

Zajmijmy się jednak najważniejszym pytaniem tego tekstu. Co będzie lepsze – fotelik czy podstawka? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy dowiedzieć się, co zapewniają poszczególne rozwiązania. A podstawka posiada wyłącznie jedną zaletę: jest podwyższeniem – ze względu na prawny obowiązek posiadania podwyższenia dla dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu, dzięki korzystaniu z podstawki unikniemy mandatu. I to właściwie tylko tyle: podstawka w żaden sposób nie poprawia bezpieczeństwa dziecka. Jeżeli faktycznie zależy nam na uniknięciu przykrych konsekwencji, gdyby już doszło do wypadku, warto kupić fotelik.

Zalety fotelika dla dziecka

  • Ochrona boczna – w przypadku zderzenia dziecko chronione jest przez boczne elementy fotelika;
  • Ochrona głowy poprzez zagłówek – dzięki zagłówkowi obrażenia głowy w przypadku zderzenia zostaną zminimalizowane;
  • Niemożność ześlizgiwania się dziecka podczas korzystania z fotelika – podstawki mają jeszcze jedną zasadniczą wadę: łatwo się z nich ześlizgnąć dziecku. Systemy bezpieczeństwa w foteliku dla dziecka nie pozwalają na tego rodzaju wypadku;
  • Trzypunktowe prowadzenie pasa – trzypunktowy pas bezpieczeństwa powinien przebiegać przez środek ramienia oraz mostek w części barkowej, a także płasko po udach w części biodrowej. Podstawka uniemożliwia poprawną regulację, która jest jak najbardziej możliwa w fotelikach.

W sklepie MatrixMedia można kupić foteliki dla dziecka Britax Romer, dzięki którym podczas transportu samochodem w prosty sposób zapewnisz bezpieczeństwo swojemu dziecku. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że mamy do czynienia z solidnymi konstrukcjami. Chcesz kupić taki fotelik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.