Funkcja detekcji twarzy w iPhone 8

iPhone 8 - czy będzie miał funkcję rozpoznawania twarzy?

Spekulacje na temat iPhone’a 8 nie mają końca. Im bliżej premiery, a ta już we wrześniu, tym więcej emocji. Ostatnio zaczęły się pojawiać doniesienia, jakoby nowe urządzenie Apple’a miało mieć funkcję detekcji twarzy. Wiele wskazuje na to, że jest to prawdopodobne, ale kto wie, czy producent nie próbuje w ten sposób po prostu wzbudzić większego zainteresowania produktem. Choć, czy Apple naprawdę tego potrzebuje…? Funkcja detekcji twarzy w iPhone 8 – sprawdźmy, co o niej wiadomo.

Skąd te plotki?

 

Przypuszczenia, że iPhone 8 może zostać wyposażony w funkcję detekcji twarzy pojawiły się, gdy wyszło na jaw, że Apple zainwestował kilka milionów dolarów w izraelski startup RealFace. Firma ta powstała 3 lata temu i zajmuje się cyberbezpieczeństwem, uczeniem maszynowym, a także technologią rozpoznawania twarzy. Koncentruje się ona na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i przeniesieniu ludzkiej percepcji na procesy cyfrowe. Tłumacząc z polskiego na nasze: chodzi więc o jak najdokładniejsze odczytanie wizerunku. Sami przyznacie, że podjęcie współpracy między firmami musi coś oznaczać. Jedni mówią o opcji rozpoznawania twarzy, drudzy spekulują, że może dotyczy to zamiany przycisku Home (z czytnikiem Touch ID) na laserowy skaner 3D ze zdolnością detekcji twarzy.

 

Niezależnie od widoczności

 

iPhone 8, uzbrojony w opcję rozpoznawania twarzy, ma wykorzystywać podczerwień, a funkcja odblokowywania ekranu powinna działać nawet w słabych warunkach widoczności i wykrywać twarz pod różnymi kątami. Niewykluczone, że Apple będzie chciał stworzyć wirtualne modele 3D twarzy, które przechowamy w pamięci urządzenia. W efekcie otrzymamy wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ nie będzie możliwe oszukiwanie systemu zwykłą fotografią. Jeśli plotki okażą się prawdziwe, sami się przekonamy, czy nie narusza to w pewien sposób prywatności użytkowników iPhone’a 8, bo takie głosy pojawiają się już teraz.

 

Zobacz poprzednie modele iPhone'ów

Płatność twarzą

 

Brzmi kuriozalnie, ale najwyraźniej tak właśnie będzie. Opcja detekcji twarzy ma bowiem służyć do uwierzytelniania płatności przez Apple Pay. Mówi się o tym, że chcąc zatwierdzić jakąś płatność, będziemy mogli użyć wielu swoich twarzy. Co więcej, aby odblokować ekran urządzenia, nie trzeba podnosić go do góry – rozpozna ono naszą twarz nawet, gdy telefon położymy na stole.

CZYTAJ TAKŻE – iPhone X Edition, iPhone 8 i iPhone 8 Plus – kiedy w Polsce?

Funkcja detekcji twarzy w iPhone 8

 

Wiele wskazuje na to, że iPhone 8 rzeczywiście zostanie wyposażony w funkcję detekcji twarzy. Byłby to duży krok naprzód, biorąc pod uwagę, że do tej pory szczyt nowoczesności stanowiły czytniki linii papilarnych. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, za kilka lat Apple może się stać gigantem rynku AR, bo w rozszerzoną rzeczywistość inwestuje naprawdę dużo pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.