VR w Twoim telefonie z Galaxy S6 Gear

Na tegorocznych targach MWC zaprezentowano odświeżone gogle VR wyprodukowane przez Samsunga czyli Gear VR, które oferują pełne wsparcie nie tylko dla Note 4 (wada poprzedniej generacji) ale również dla najnowszych flagowców czyli Galaxy S6 i S6 Edge.

Budowa

Sama konstrukcja gogli VR to nie jest jakaś kosmiczna filozofia. Dwie soczewki przez, które obserwujemy immersyjny świat plus grip umiejscowiony z tyłu odpowiadający za utrzymanie całego urządzenia na naszej głowie i zapewnienie stabilności.

Oprogramowanie powstało dzięki współpracy z firmą, która odpowiada za stworzenie słynnego Oculusa. W porównaniu do swojego poprzednika, twórcy zaimplementowali kilka ciekawych rozwiązań z których chyba najważniejszym jest dodanie systemu chłodzenia, który studzi szybko nagrzewający się smartfon.

Niewygodny temat

Ok a więc teraz potrzebujemy chwili by powiedzieć o wciąż obecnych ograniczeniach technologii VR. Na pierwszy ogień pójdzie zapewne niewystarczająca rozdzielczość,  2560 × 1440 i 575 PPI to niestety zbyt mało by oddać w sposób realistyczny wirtualną rzeczywistość. Soczewki powiększające przy ekranie o przekątnej 5.7 lub 5.1 pokazują wiele niechcianych pixeli, które sprawnie irytują i psują zabawę.

Nie możemy jednak w tym miejscu mieć pretensji do producentów. Moc obliczeniowa potrzebna do wygenerowania płynnego obrazu dla dwojga oczu odpowiada zestawowi z procesorem Core i7 i SLI z GTX 980. Najnowszego Galaxy Edge, który jest sercem Gear VR napędza jedynie Exynos 7420, który ma znacznie mniejsza moc obliczeniową niż ta wymagana.

Częstotliwość odświeżania obrazu musiałaby wynosić ok 80-90 kl/s. by zapewnić płynną rozgrywkę, jak wiemy górnym ograniczeniem Androida jest 60 kl/s co również nastręcza wiele problemów technicznych. O ile Edge doskonale radzi sobie z najnowszymi aplikacjami i grami mobilnymi to do VR jeszcze daleka droga.

Światełko w tunelu

Podsumowując niniejszy wpis, możemy spokojnie przyjąć do wiadomości, że chociaż technologia VR rozwija się w ogromnym tempie, to nasze ograniczenia sprzętowe jeszcze przez jakiś czas skutecznie utrudniać nam będą zabawę z goglami VR. Na plus możemy za to wskazać fakt, że sama dostępność sprzętu VR oraz jego cena na rynku znacznie spadła. Dzisiaj każdy kto posiada nowego Samsunga Galaxy S6 może za stosunkowo niewielkie pieniądze (w porównaniu do ceny smartfona) nabyć opisywane gogle VR.

Odwiedź naszą stronę internetową i przekonaj się, że w Matrix Media mamy wszelkie nowości od znanych producentów urządzeń AGD, RTV i Foto. Zapytaj naszych specjalistów o zalety produktów w naszej ofercie. Gwarantujemy profesjonalną obsługę na wszystkich etapach realizacji zamówienia.

Sprawdź naszą ofertę okularów VR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.