Jak zdezynfekować pralkę?

jak czyscic pralke

Jeżeli zastanawiacie się, po co czyścić pralkę, skoro ta czyści się sama podczas każdego prania, odpowiedzią na Wasze wątpliwości są kamień, brud, pleśń i stęchły zapach, od których nie tak łatwo się uwolnić. Kiedy jednak od czasu do czasu zdecydujemy się na zdezynfekowanie sprzętu, nie tylko pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu, ale i przedłużymy żywotność pralki. Jak się do tego zabrać?

Soda oczyszczona

Pralkę czyścić można specyfikami stworzonymi stricte do tego celu. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto wypróbować domowe sposoby, które bywają równie skuteczne. Jednym z nich jest użycie sody oczyszczonej. Do pralki wsypujemy wówczas niecałą szklankę sody i włączymy pełny cykl prania przy temperaturze 90 stopni Celsjusza. Dzięki temu sprzęt będzie dobrze zdezynfekowany i dokładnie wyczyszczony.

Kwasek cytrynowy lub ocet

Jedynym z mniej znanych, a naprawdę skutecznych sposobów na zdezynfekowanie pralki jest także użycie kwasku cytrynowego. Do pralki wsypujemy 1/3 szklanki kwasku i włączamy pełen cykl prania, jak w przypadku poprzedniej metody.

Pralka SAMSUNG WF60F4E0N0W

W tym celu użyć możemy również octu, wlewając do urządzenia niecałą szklankę płynu. Sposób ten, choć równie skuteczny, jest rzadziej wybierany ze względu na intensywny, niezbyt przyjemny zapach specyfiku.

Jak zdezynfekować pralkę? – grzyb i pleśń

Jeśli zauważymy, że w naszej pralce pojawił się grzyb i pleśń, warto przeprowadzić dwa czyszczące cykle:

  • Do pierwszego cyklu dodajemy niecałą szklankę sody i trzy łyżki boraksu.
  • Do drugiego cyklu dodajemy szklankę octu.

Dokładne czyszczenie

Oprócz czyszczenia wnętrza pralki, warto skupić się też na detalach. Sprawdźmy przede wszystkim uszczelki. Jeżeli pojawiła się na nich pleśń, do usunięcia jej użyć możemy wybielacza. Wycieramy nim wnętrze uszczelki za pomocą ścierki, a następnie przecieramy je czystą, zmoczoną szmatką.

Zwróćmy również uwagę na pojemniki na proszek i płyn do płukania. Jeżeli jest to możliwe, rozmontujmy te części i wyczyśćmy je dokładne wodą z octem lub płynem do mycia naczyń. Do trudno dostępnych miejsc możemy dostać się za pomocą szczoteczki do zębów.

Sprawdź naszą ofertę pralek!

 

Jak często dezynfekować pralkę?

Puste, dezynfekujące pranie należy włączać mniej więcej raz w miesiącu. Dzięki temu pozbędziemy się bieżących zabrudzeń i zadbamy o długowieczność naszego urządzenia. Dodatkowo poleca się nie zamykać pralki tuż po wykonanym praniu, aby woda była w stanie odparować. Dzięki temu zapobiegniemy powstaniu pleśni i przykrych zapachów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.