Jaka jest różnica pomiędzy telewizorami OLED i QLED?

TV OLED I QLED

Wybierając nowy telewizor zwracamy uwagę przede wszystkim na to jakie funkcje posiada, jakiej jest wielkości oraz ile kosztuje. Warto sprawdzić także jego matrycę, czyli ekran. Na rynku mamy teraz głównie telewizory OLED lub QLED – czym różnią się te technologie?

Jak działają telewizory QLED?

Technologia QLED została opatentowana przez firmę Samsung Electronics. Jej nazwa to skrót od Quantum Dots LED i oznacza wyświetlacz LED, który wykorzystuje kropki kwantowe. Są to nanokryształy znajdujące się między filtrem koloru a podświetleniem telewizora, które konwertują długość fal padającego na nie światła. Jest to ulepszona technologia LCD, która zapewnia żywe i bardziej nasycone kolory. Dzięki dodatkowemu podświetleniu telewizory QLED są jaśniejsze od OLED, a żywotność takiego ekranu jest dłuższa.

Jak działają telewizory OLED?

Technologia OLED wykorzystuje diody elektroluminescencyjne ze związków organicznych. Jej skrót oznacza Organic Light Emitting Diode. Od zwykłych wyświetlaczy LED różnie je to, że nie wymagają dodatkowego źródła światła. Kolory w przypadku OLED są naturalne i żywe, a ich kontrast nie zmienia się przy zmianie kąta patrzenia. Zapewniają też dużą głębie czerni i niewielkie opóźnienie, co jest szczególnie ważne dla graczy. Na rynku są różne rodzaje ekranów OLED. Wśród nich AMOLED z dodatkową warstwą tranzystorów TFT lub White OLED z dodatkowym subpikselem, który emituje białe światło.

Wady i zalety telewizorów QLED i OLED

Telewizory OLED zapewniają wysoki kontrast, głęboką czerń i szerszy zakres kątów widzenia. Zwykle też przy wysokiej jakości matrycy zapewniają smukły ekran. Żywotność takich paneli jest jednak krótsza, co wynika ze stopniowego wypalania się pikseli. I co dla wielu jest szczególnie ważne, takie telewizory są droższe od odbiorników QLED.

Telewizory QLED zapewniają wysoką jasność, co ma duży wpływ na komfort oglądania w pomieszczeniach mocno oświetlonych z zewnątrz. Dzięki wysokiej jasności zdecydowanie lepiej działa tu tryb HDR. Telewizory w tej technologii oferują także bogatą paletę kolorów i są tańsze niż odbiorniki OLED, a różnica rośnie wraz z rozmiarem telewizora. Jest tu jednak zdecydowanie mniejszy kontrast barwa i mniejsza głębia czerni.

Jaki telewizor wybrać – OLED czy QLED?

Jeżeli komuś zależy na realistycznym obrazie w wysokiej rozdzielczości i dysponuje odpowiednim budżetem, to odpowiedni będzie telewizor OLED. Gdy ktoś szuka wysokiej jakości odbiornika o wydłużonej żywotności i w atrakcyjnej cenie, to można polecić telewizor QLED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.